Jak dbać o dane - 10 zasad ochrony informacji


Żywotność danych – defekty nośników

Większe przedsiębiorstwa gromadzą dane na taśmach magnetycznych przy użyciu streamerów. Poza nośnikami tego typu raczej żadne inne nie nadają się do długotrwałego przechowywania danych (na okres powyżej 10 lat). Taśmom magnetycznym dorównują tylko dyski Iomega Rev (Rev to następca napędu Jaz), osiągając trwałość 30 lat. Stosowane powszechnie typy nośników są w stanie składować dane najwyżej przez 10 lat. Teoretycznie dyskietki zapewniają danym żywotność na poziomie od 5 do 10 lat, jednak w praktyce okazuje się, że zaczynają niedomagać znacznie wcześniej – już po 2 - 3 latach. Bardzo szkodliwy wpływ na nośniki optyczne (płyty CD/DVD/Blu-ray) mają nie tylko zarysowania i odciski palców, lecz także naklejki i padające bezpośrednio promienie słoneczne. Nagrywane samodzielnie płyty mają wytrzymywać w optymalnych warunkach (stała temperatura i wilgotność powietrza, zaciemnione miejsce) ok. 50 lat. W praktyce bardzo daleko im do takich osiągów. Sztuczne testy postarzania i doświadczenia użytkowników nakazują przypuszczać, że nawet przy właściwym przechowywaniu nie należy bezgranicznie ufać nośnikom optycznym już po upływie 3 do 5 lat. Wg producenta dyski Iomega Zip i Jaz wytrzymują 10 lat. To wiarygodna informacja. Trwałość wspomnianych nośników Rev szacuje się na 30 lat.

Kieszonkowa pamięć USB i karty pamięci flash są bardzo odporne na czynniki mechaniczne (upadki itd.). Problem stanowi ograniczona liczba operacji zapisu. Przy intensywnym używaniu nośnika spada jego żywotność.

Jak dbać o dane - 10 zasad ochrony informacji

Twardy dysk IDE – za pomocą specjalnej przejściówki możesz uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na takim dysku, aby skopiować go do komputera, który jest wyposażony tylko w złącza SATA.

Wykres statystyczny awaryjności dysków ferromagnetycznych przypomina kształt wanny. Na początku wskaźnik awaryjności jest wysoki, po czym znacznie spada na okres ok. 5 lat, aby potem nieprzerwanie wzrastać. Jeśli więc dysk twardy przetrwa bezawaryjnie pierwszy rok użytkowania, przypuszczalnie będzie działał niezawodnie jeszcze przez co najmniej kilka lat. W wypadku dysków talerzowych decydującą rolę odgrywa jednak intensywność używania. Nawet przy wzmożonym używaniu dysk przeznaczony na dane musi znosić znacznie mniejsze obciążenie niż dysk z zainstalowanym systemem operacyjnym. Dlatego w trosce o dane zaleca się przeznaczyć na nie oddzielny napęd.

Żywotność danych – przestarzałe nośniki i interfejsy

Sprawne nośniki zdają się na nic, gdy brakuje sprzętu odczytującego lub jest on wyposażony w przestarzały interfejs. Los, który powoli dotyka kasety VHS i taśmy audio na szpulach, w znacznie szybszym tempie podzielą nośniki cyfrowe. Dyskietki 5,25 cala i 3,5 cala odeszły do lamusa z braku odpowiednich napędów. Dyskietki 100 MB i 250 MB wymagają nie tylko napędu Iomega Zip, lecz także interfejsu równoległego, którego nie ma w nowszych komputerach. Alternatywne napędy i przejściówki pozwalają rozwiązać ten problem. Pod względem jakości wystarczają do uratowania starych zasobów danych.