Jak dbać o dane - 10 zasad ochrony informacji

Twoje dane są zagrożone. Nieustannie giną masy informacji zapisanych w cyfrowej postaci. Przyczyna leży w nośnikach, urządzeniach odczytujących, interfejsach i braku programowych interpreterów. Jednak najczęściej winę ponoszą sami użytkownicy, popełniając kardynalne błędy.


W porównaniu z manuskryptami na papirusie, pergaminie czy nawet papierze nowoczesne sposoby przechowywania informacji okazują się bardzo krótkotrwałe i podatne na zniszczenie. W przeciwieństwie do drukowania i tradycyjnych metod zapisywania, zachowując dane w cyfrowej postaci trzeba zakładać, że z całkowitą pewnością nie przetrzymają długiego okresu czasu, jeśli ich przetrwanie zostanie pozostawione przypadkowi. Czytelność danych przetwarzanych elektronicznie zależy od wielu czynników technicznych – od integralności nośnika, sprawności urządzenia odczytującego, możliwości podłączenia czytnika (interfejs), interpretera programowego (aplikacji) i systemu operacyjnego. Koniec końców o żywotności danych decyduje ich konserwowanie przez użytkownika.

Żywotność danych – błędy użytkownika i szkodniki

Jak powszechnie wiadomo, wystarczy wprowadzić niewłaściwe polecenie lub nacisnąć omyłkowo inny klawisz, aby usunąć każdą ilość danych. Kosz dostępny we współczesnych systemach operacyjnych obejmuje zasięgiem tylko lokalne nośniki danych. Chroni tylko pliki, które zmieszczą się w jego wolnej przestrzeni. Na dodatek użytkownik musi odpowiednio szybko zauważyć pomyłkę. W przeciwnym razie dane mogą ulec bezpowrotnej utracie. Zwiększając pojemność Kosza, można tylko w niewielkim stopniu poprawić bezpieczeństwo danych.

Jak dbać o dane - 10 zasad ochrony informacji

Stare dyskietki – jeśli masz cenne dane zapisane na nośnikach tego typu, możesz odzyskać je, korzystając z zewnętrznej stacji dyskietek podłączanej do portu USB.

Do często popełnianych błędów prowadzących do utraty dużych ilości danych należy pochopne instalowanie systemu, gdy obecny egzemplarz nie działa, jak należy. Problemy ze wczytywaniem systemu nie dają podstawy do jego ponownego instalowania, a proces ten nadpisuje przecież całą zawartość partycji docelowej. Jeśli problem nie jest spowodowany usterką sprzętową, dostaniesz się do swoich danych poprzez opcje odzyskiwania systemu (Napraw komputer) lub linuksową dystrybucją uruchamianą bezpośrednio z płyty CD/DVD. W odróżnieniu od swoich poprzedników z zamierzchłych czasów nowoczesne wirusy i trojany nie biorą za cel danych użytkownika. Jednak nie należy całkowicie wykluczać tego ryzyka. Najbardziej zagrożony system, Windows, oferuje w wersjach 7 i 8 wystarczające zabezpieczenia (zapora sieciowa, Defender, filtr SmartScreen, Kontrola konta użytkownika i automatyczne aktualizowanie).