Jak dodać moduł Bluetooth do komputera PC?

Bluetooth jest obecny w większości nowych laptopów i komputerów PC, ale jeżeli posiadasz urządzenie, które nie obsługuje Bluetooth istnieje kilka szybkich i tanich sposób na jego dodanie.


Technologia Bluetooth umożliwia urządzeniom elektroniczną na komunikacje między sobą i przesyłanie danych na krótkie dystanse. Najczęściej używana jest w telefonach komórkowych oraz do podłączania peryferiów do komputera - głównie myszy i klawiatur. Większość kilkuletnich komputerów PC i laptopów posiada wbudowany moduł, ale jeżeli sam składałeś komputer mogłeś zapomnieć o tym elemencie.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Jeśli Twój komputer PC lub laptop nie posiada wbudowanego modułu Bluetooth nie musisz się martwić. Istnieje szybki i tani sposób na dodanie Bluetooth do komputera.

Pokażemy Ci również jak podłączyć urządzenia przez Bluetooth do Twojego komputera.

Jak sprawdzić, czy Twój komputer posiada Bluetooth?

Oto, jak w kilku krokach w szybki sposób sprawdzić, czy Twój komputer PC posiada Bluetooth?

Pierwsze, co musisz zrobić to uruchomić menedżera urządzeń. Znajdziesz go uruchamiając Eksplorator plików > Ten komputer. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy pod Urządzenia i dyski i wybierz Właściwości. Ujrzysz podstawowe informacje o Twoim komputerze. Po lewej stronie znajdziesz Menedżera urządzeń.

Po otwarciu powinieneś ujrzeć takie oto okno.

Komputer, którego używamy posiada łączność Bluetooth, więc w menedżerze urządzeń znajdziesz oddzielną sekcję Bluetooth. Może stać się tak, że Twój adapter Bluetooth jest zintegrowany z kartą sieciową i może być widoczny w sekcji "Karty sieciowe". Jeżeli również tam nie znajdziesz informacji odnośnie Bluetooth Twój komputer nie posiada modułu odpowiadającego za ten sposób łączności bezprzewodowej.

Jak dodać Bluetooth do komputera PC?

Dodane funkcji Bluetooth do komputera PC jest na szczęście proste i nie kosztuje wiele.

Potrzebujesz adaptera Bluetooth, którego podłączysz do portu USB w Twoim komputerze. Możesz także skorzystać z adaptera wykorzystującego gniazdo PCI. W przypadku, gdy Twój komputer stacjonarny nie posiada także Wi-Fi możesz zakupić adapter, który obsługuje zarówno Bluetooth, jak i Wi-Fi.

Polecamy zakup produktu renomowanej firmy takiej, jak np. TP-Link, Asus, AsRock, Creative i innych.

Kiedy posiadasz już odpowiedni adapter wystarczy, że włożysz go do portu USB lub gniazda PCI oraz uruchomisz komputer. Adapter dostarczony zostanie z instrukcją obsługi oraz opcjonalnie z dodatkowym oprogramowaniem, ale w przeważającej większości przypadków system Windows sam instaluje niezbędne do pracy sterowniki. Jeżeli tak się jednak nie stanie musisz podążać zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi, aby zainstalować sterowniki do adaptera.

Jak zaktualizować sterowniki Bluetooth?

W celu aktualizacji sterowników adaptera Bluetooth musisz ponownie uruchomić menedżera urządzeń. Gdy to uczynisz znajdź adapter Bluetooth w sekcji Bluetooth kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Aktualizuj sterownik. Możesz wyszukać sterowniki automatyczne w trybie online lub ręcznie ze wskazanego pliku. Najprawdopodobniej nie będziesz jednak musiał tego robić, ponieważ Windows Update w systemie Windows 10 samoczynnie aktualizuje sterowniki.

W większości przypadków otrzymasz taki o to komunikat.

Po wykonaniu powyższych czynności będziesz mógł swobodnie korzystać z technologii Bluetooth, aby podłączać urządzenia peryferyjne do komputera.

W przypadku korzystania z modułu Bluetooth na komputerze stacjonarnym pamiętaj, że mysz lub klawiatura połączone bezprzewodowo do Twojego komputera za pomocą Bluetooth nie pozwolą Ci na dostanie się oraz poruszanie się po oprogramowaniu układowym BIOS/UEFI. Moduł Bluetooth zacznie działać dopiero po uruchomieniu systemu Windows - będziesz jednak mógł się do niego bez problemu zalogować za pomocą akcesoriów połączonych za pomocą łączności Bluetooth.

Aby podłączyć urządzenia za pomocą Bluetooth wystarczy, że uruchomisz Ustawienia > Urządzenia > Bluetooth i inne urządzenia. W tej sekcji odpowiedzialnej za Bluetooth znajdziesz wszystkie wymagane informacje i opcje. W przypadku kompatybilnych urządzeń, które podłączone zostały przy użyciu technologii Bluetooth będziesz mógł sprawdzić stan naładowania ich baterii.