Jak dodać więcej portów do Ultrabook'a?

Wiele nowych smukłych laptopów posiada wysoką wydajność i ciekawe funkcje do zaoferowania, ale brakuje im portów. Prym wiedzie firma Apple. Podstawowy MacBook posiada zaledwie jeden port USB Typu C. Oto, co zrobić aby dodać więcej portów do Twojego Ultrabook'a.


Ponieważ laptopy stały się smuklejsze, lżejsze oraz bardziej kompaktowe producenci musieli zastosować kompromisy, aby zmieścić wszystko do małej obudowy. Jednym z nich jest usunięcie wielu portów, z których nadal chętnie byśmy skorzystali. Już dawno minęły czasy, kiedy w 13 calowym laptopie możemy znaleźć czytnik kart pamięci SDXC, a w 15 calowym modelu napęd DVD i procesor z serii M. Obecnie, jeżeli chcesz skorzystać z internetu pozostaje Ci jedynie Wi-Fi, a gdy chcesz podłączyć jakieś urządzenia peryferyjne na USB musisz skorzystać z przejściówki. Wyjątkiem są niektóre laptopy, które posiadają jeden fizyczny port USB Typu A np. Huawei Matebook X Pro, ale nadal za pewne nie jest to dla Ciebie wystarczające rozwiązanie.

Jak dodać więcej portów do Ultrabook'a?

Źródło: macworld

Na najgorszej pozycji są użytkownicy laptopów od Apple. Wraz z wprowadzeniem nowego 12 calowego MacBook'a z 12 calowym wyświetlaczem Retina każdy nowy model komputera przenośnego od Apple wyposażany jest jedynie w porty USB Typu C. Firma z Cupertino zawsze lubiła wprowadzać rewolucje i reorganizować rynek, który nie był na nie przygotowany. Nie inaczej jest w tym przypadku - w 2019 roku po 4 latach od wprowadzenia pierwszego MacBook'a z portem USB Typu C na rynku nadal brakuje akcesoriów, a użytkownicy nadal korzystają głównie z portów USB Typu A, HDMI oraz czasami nawet D-SUB.

Zobacz również:

Jeśli chcesz mieć możliwość podłączenia swojego Ultrabook'a do zewnętrznego monitora, przenośnego dysku twardego, myszy i klawiatury, a także jednoczesnego ładowania masz problem. Na szczęście można dodać dodatkowe porty do komputera za pomocą dedykowanych przejściówek. Pokazujemy, jak to zrobić.

Jakie porty posiada nowy Ultrabook z Windowsem?

W przypadku ultra mobilnych laptopów z systemem Windows większość urządzeń posiada dwa porty USB Typu C (jeden to minimum), które nie zawsze obsługują Thunderbolt 3. Stosowane jest także złącze Jack. Większość modeli wspiera ładowanie za pomocą dedykowanych zasilaczy. Sporo laptopów posiada jeszcze jeden port USB Typu A w standardzie 3.0. Zdarzają się jeszcze na szczęście model z pewnym zestawem złączy tj. HDMI, USB Typu A, USB Typu C, czytnik kart pamięci microSD, ale staje się to obecnie coraz rzadszym widokiem na półkach sklepowych.

Jak dodać więcej portów do Ultrabook'a?

Źródło: techadvisor

W przeciwieństwie do laptopów od Apple producenci komputerów z systemem Windows chętnie dodają w zestawie do swoich urządzeń dedykowane przejściówki np. Huawei MateDock 2. Asus dodaje nawet przejściówkę z USB Typu A na złącze Ethernet (RJ-45).

Jakie porty posiadają nowe laptopy od Apple?

W przypadku komputerów przenośnych od Apple każdy model posiada porty USB Typu C. W zależności od modelu dostaniemy jeden, dwa bądź cztery takie porty. Poza nimi na pokładzie znajduje się jeszcze tylko gniazdo słuchawkowe Jack.

Jak dodać więcej portów do Ultrabook'a?

Źródło: macworld

Fani starszych portów mogą jeszcze zakupić MacBook'a Air 13,3 cala z 2017 roku z dwoma portami USB Typu A, ale to znacznie przestarzałą konstrukcja wywodząca się z 2015 roku z procesorem Intel Core i5 5 generacji i matrycą o rozdzielczości 1440 x 900.

Nowy model Air z 2018 roku posiada dwa porty USB Typu C z obsługą Thunderbolt 3. Oferują one przepustowość 10 Gbps (MacBook z 2015 roku oferuje 5 Gbps), a na dodatek za pomocą Thunderbolt 3 możemy przesyłać dane z prędkością do 40 Gbps.

Podobnie, jak MacBook Air podstawowy model 13 calowego Pro również posiada dwa złącza USB Typu C/Thunderbolt 3. Modele z TouchBar oraz wszystkie 15 calowe konfiguracje posiadają cztery porty USB Typu C/Thunderbolt 3.

Podsumowując komputery od Apple posiadają następujące porty:

  • MacBook: Jeden port USB Typu C, Gniazdo Jack
  • MacBook Air: Dwa porty Thunderbolt 3/USB Typu C, Gniazdo Jack
  • 13 calowy MacBook Pro bez TouchBar: Dwa porty Thunderbolt 3/USB Typu C, Gniazdo Jack
  • 15 calowy MacBook Pro oraz 13 calowe modele z TouchBar: Cztery porty Thunderbolt 3/USB Typu C, Gniazdo Jack
Jak dodać więcej portów do Ultrabook'a?

Źródło: macworld

Biorąc pod uwagę fakt, że USB Typu C jest stosunkowo nowym standardem, a Thunderbolt jest stosowany głównie w droższych akcesoriach możesz się zastanawiać, jakie akcesoria możesz podłączyć do swojego komputera.

Na szczęście nadal istniej możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych posiadających port USB Typu A. Możesz też podłączyć się do internetu za pomocą złącza RJ-45 oraz podpiąć zewnętrzny monitor za pomocą VGA, HDMI lub DVI. Wszystko, czego potrzebujesz to odpowiednia przejściówka.

Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób możesz zwiększyć funkcjonalność Twojego laptopa. Wcześniej jednak sprawdzamy, co oferują porty USB Typu C oraz Thunderbolt 3.

USB Typu C

USB Typu C jest stosunkowo nowym standardem USB.

Jak widać z powyższego porównania portów pomiędzy poszczególnymi modelami MacBook'a nie wszystkie porty USB Typu C są jednakowe. 12 calowy MacBook oferuje przepustowość 5 Gbps, podczas gdy model Air 10 Gbps. Prawdopodobnie przy odświeżeniu MacBook'a Apple doda obsługę przesyłu w zwiększonej prędkości.

Port USB Typu C posiada różne zastosowania. Możesz za pomocą niego zasilać komputer. Nie potrzebujesz już osobnego złącza do zasilania i dedykowanej ładowarki.

Uwaga - nie wszystkie laptopy z Windowsem obsługują ładowanie za pomocą USB Typu C nawet, jeżeli posiadają więcej, niż jedno złącze tego typu. W przypadku Apple każdy MacBook, który posiada złącze USB Typu C jest ładowany za jego pomocą.

Inną ważną kwestią jest obsługa Thunderbolt. Nie każde urządzanie z USB Typu C posiada Thunderbolt mimo iż, obie technologie wykorzystują to samo złącze. Akcesoria Thunderbolt nie zadziałają, gdy zostaną podłączone do portu USB Typu C bez wsparcia dla tej technologii.

Największą zaletą USB Typu C jest dwustronność portu - nie da się już podłączyć przewodu w niewłaściwy sposób. Inną przewagą nad USB Typu A jest zmniejszony rozmiar.

Do portu USB Typu C możesz podłączyć wiele nowszych urządzeń peryferyjnych takich, jak dyski twarde oraz monitory. Może okazać się, że wcale nie musisz tego robić, ponieważ być może możesz wykorzystać łączność bezprzewodową, która staje się coraz powszechniejsza.

Jak dodać więcej portów do Ultrabook'a?

Źródło: techadvisor

Thunderbolt 3

Thunderbolt to standard, który został stworzony przez firmę Intel z pomocą Apple. Thunderbolt istnieje na rynku już od dłuższego czasu, a jego wprowadzenie na rynek miało zastąpić przestarzałe złącze FireWire. Pierwsza wersja tego standardu została zaprezentowana w 2011 roku i umożliwiała przesyła danych z prędkością do 10 Gbps. Drugą generację zaprezentowano w 2013 roku. Najnowsza - trzecia generacja została wprowadzona na rynek pod koniec 2015 roku. Pierwsze dwie generacje wykorzystują złącze mini DisplayPort, a trzecia generacja złącze USB Typu C.

Podczas, gdy USB Typu C wspiera przesył danych z prędkością do 10 Gbps wykorzystanie Thunderbolt 3 zwiększa przepustowość do 40 Gbps pomiędzy dwoma kompatybilnymi urządzeniami.

Podobnie, jak w przypadku USB Typu C na rynku istnieje całkiem gama urządzeń peryferyjnych wykorzystujących Thunderbolt, jednak są one drogie i skierowane do profesjonalistów, którzy potrzebują wysokiej prędkości przesyłania danych.

Jak dodać porty do Twojego laptopa?

Jeżeli zastanawiasz się, do czego możesz użyć USB Typu C oraz Thunderbolt 3 odpowiedź jest prosta. Przy ich pomocy możesz podłączyć adapter lub hub, który pozwoli Ci na uzyskanie wielu różnych popularnych portów takich, jak: USB Typu A, Jack, RJ-45, HDMI, VGA, Displayport oraz wiele innych z zaledwie jednego portu USB Typu C/Thunderbolt 3.

Jak dodać więcej portów do Ultrabook'a?

Źródło: macworld

Jak dodać port USB Typu A do laptopa?

Jeżeli potrzebujesz podłączyć starsze urządzenia posiadające interfejs USB Typu A, takie jak myszy, klawiatury lub telefon musisz kupić adapter z USB Typu C do USB Typu A. Alternatywnie w przypadku telefonu możesz użyć przewodu USB Typu C - USB Typu C.

W przypadku komputerów MacBook firma Apple oferuje dedykowane przejściówki, ale polecamy zakup innej markowej przejściówki renomowanej firmy, która będzie tańsza oraz prawdopodobnie zaoferuje większą funkcjonalność.

Oczywiście zabieranie ze sobą sterty adapterów do torby nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego polecamy zakup kompleksowego rozwiązania - przejściówki, która będzie posiadała wiele portów. Za mniej niż 200 zł możesz zakupić przejściówkę, która będzie posiadała porty USB Typu A 2.0 oraz 3.0, USB Typu C, HDMI, microSD. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj przejściówki wybierzesz. Na dodatek taki hub nie jest duży, przez co jego przewożenie nie będzie problemem. Wielu producentów tworzy przejściówki, które pasują kolorystycznie do obudowy urządzenia - głównie do komputerów Apple.

Jak dodać port Thunderbolt do laptopa?

W tym przypadku niestety nie możesz dodać portu Thunderbolt za pomocą przejściówki. Jest to fizycznie nie możliwe. Jeżeli posiadasz urządzenie, które wyposażone jest w porty USB Typu C bez wsparcia dla Thunderbolt np. Huawei Matebook 13 lub MacBook 12 nie będziesz mógł dodać obsługi dla Thunderbolt 3. Nie powinieneś się jednak zbytnio martwić. Sam port USB Typu C wystarczy, abyś mógł znacząco rozszerzyć porty swojego laptopa za pomocą odpowiedniej przejściówki/adaptera.

Jak dodać port Ethernet do laptopa?

Jak dodać więcej portów do Ultrabook'a?

Źródło: Apple

Jeżeli potrzebujesz skorzystać z przewodowego dostępu do sieci za pomocą gniazda Ethernet (RJ-45) również możesz wykorzystać przejściówkę z portu USB Typu C, która pozwoli Ci nawet na połączenie z prędkością 1 Gbps (Gigabit Ethernet) lub 10 Gigabit Ethernet. Mimo wszystko, jeżeli tylko to możliwe polecamy korzystanie z bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Adapter do Ethernet przydatny jest, gdy nie posiadasz zasięgu, zależy Ci na jak najszybszym połączeniu bez zakłóceń lub potrzebujesz skonfigurować jakieś urządzenie sieciowe.

Jak podłączyć zewnętrzny monitor do laptopa?

Jeżeli Twój komputer nie posiada złącza HDMI, VGA ani DisplayPort, ale posiada port USB Typu C możesz posiłkować się odpowiednimi przejściówkami, aby podłączyć dodatkowy ekran. W zależności od monitora, który chcesz podpiąć będziesz potrzebował przejściówki z odpowiednim złączem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: