Jak działa drukarka laserowa

Technika druku laserowego jest powszechnie wykorzystywana od ponad ćwierćwiecza. Jednak wciąż mało kto wie, w jaki sposób drukarki laserowe działają. W naszym artykule wyjaśniamy jak zbudowane są tego typu urządzenia i jaka jest prawdziwa rola lasera w takiej drukarce.


Drukarka laserowa to kolejne, po aparatach cyfrowych i monitorach LCD, urządzenie, które zdecydowaliśmy się dokładnie rozmontować by wyjaśnić w przystępny sposób zarówno szczegóły konstrukcyjne tego typu sprzętu, przedstawić samą technologię druku laserowego, a także wytłumaczyć, jakie różnice występują wśród urządzeń dziś spotykanych na rynku.

Jak działa drukarka laserowa

Monochromatyczna drukarka laserowa Kyocera FS-4200DN z wymontowanymi podzespołami; nasz poligon doświadczalny umożliwiający prezentację technologii druku laserowego. Urządzenie to jest typowym przedstawicielem współczesnych biurowych drukarek laserowych formatu A4. Nominalna rozdzielczość druku wynosi 1200 dpi, szybkość druku do 50 stron na minutę. Czas, od momentu otrzymania zadania wydruku do wydrukowania pierwszej strony to ok. 9 sekund, do tego ewentualnie trzeba doliczyć ok. 20 sekund na rozgrzanie drukarki, jeżeli nie była wcześniej używana. Cechą wyróżniającą ten model, jak i pozostałe drukarki laserowe japońskiej firmy Kyocera jest opatentowany bęben z powłoką ceramiczną, co oznacza znacznie wyższą wytrzymałość tego elementu. Producent gwarantuje od 100 000 do 600 000 wydruków (w zależności od modelu; w przypadku FS-4200DN gwarantowana wydajność bębna to 500 000 stron). Dopiero po takiej ilości wydrukowanych stron bęben może wymagać wymiany.

Główne komponenty

Zacznijmy od szczegółów konstrukcyjnych współczesnych drukarek laserowych. Praktycznie każde tego typu urządzenie składa się z kilku charakterystycznych elementów: co najmniej jednego podajnika papieru, bębna światłoczułego, zespołu elektrod (ładująca bęben i rozładowująca), systemu transportującego nośnik (kartki papieru), pojemnika z tonerem oraz zespołu utrwalającego wydruk. Oczywiście do tego należy dodać jeszcze niezbędną elektronikę odpowiedzialną za komunikację z urządzeniami zlecającymi zadania wydruku oraz za przetwarzanie tych zadań w formę „zrozumiałą” dla mechaniki drukarki.

Zobacz również:

  • Przegląd drukarek wielofunkcyjnych 2022. Jaką drukarkę wielofunkcyjną do domu wybrać?
  • Biurowe drukarki laserowe - jaką wybrać w 2022 roku?
Jak działa drukarka laserowa

Panel kontrolny drukarki pozwalający bezpośrednio sterować funkcjami urządzenia; w zależności od funkcjonalności drukarki udostępnia szereg funkcji dodatkowych, np. w niektórych modelach drukarek biurowych można tak skonfigurować urządzenie, by wydruk był zrealizowany dopiero po wprowadzeniu indywidualnego hasła pracownika.

Jak działa drukarka laserowa

Szuflada podajnika papieru z regulowanymi prowadnicami pozwalającymi dopasować odpowiedni rozmiar nośnika (A4, A5, różnego typu koperty etc.) w zależności od oczekiwanych rezultatów druku. To tutaj zaczyna się droga kartki papieru w drukarce.