Jak edytować pliki PDF: narzędzia darmowe, płatne i online [PORADNIK]

Jak edytować pliki PDF? Możesz skorzystać z płatnych narzędzi, które na to pozwalają, jak również darmowych alternatyw, wśród których można znaleźć pozycje naprawdę godne uwagi. Co więcej istnieją też strony internetowe umożliwiające takie działania.

W 2007 roku firma Adobe otworzyła format PDF (skrót od angielskich wyrazów Portable Document Format) i przekazała jego pełną specyfikację organizacji AIIM. W 2008 roku został on uznany za obowiązujący standard. Od tego czasu na rynku zaczęło masowo pojawiać się oprogramowanie związane z PDF. Niestety - tylko nieliczne programy umożliwiają edytowanie takich plików.

Jak edytować pliki PDF: edytory PDF

Co więc zrobić, gdy otrzymamy plik PDF i chcemy go edytować? Jak sobie poradzić, gdy oryginalny dokument zapisany w tym formacie gdzieś zniknął? Rozwiązaniem tych problemów jest edytor PDF.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do edycji PDF 2023
  • Najlepsze VPN 2023. Co to jest VPN i dlaczego warto go mieć?
  • Jak zmienić plik JPG w PDF? [PORADA]

Niektóre edytory PDF pozwalają na załadowanie dokumentu i jego opisywanie. Polega to na tym, że oryginalna treść dokumentu nie może być zmieniona, ale za to można w dowolnym miejscu nanieść swoje notatki i komentarze, korzystać z markera, przekreślać tekst, czy też usuwać wybrane strony. Wiele z tych narzędzi jest darmowych i niektóre są naprawdę dobre, lecz nie rozwiązują najważniejszego problemu, czyli nie pozwalają na edycję oryginalnej treści. Na szczęście są aplikacje, które to umożliwiają. Pytanie tylko, czy trzeba na nie wydać pieniądze? Odpowiedź brzmi: nie. Można bowiem skorzystać z różnych narzędzi darmowych oraz usług online. Wybór zależy wyłącznie od Ciebie - i Twoich potrzeb.

Jak edytować pliki PDF

Fot.: Pico