Jak edytować pliki PSD bez Photoshopa?

Adobe Photoshop od dawna wyznacza trendy w zakresie cyfrowej obróbki obrazu i nadal wiedzie prym na tym polu. Stanąłeś przed koniecznością zmodyfikowania pliku z rozszerzeniem PSD, lecz nie masz do dyspozycji Photoshopa. Jak rozwiązać ten problem?

Możesz wybrnąć z tej opresji na dwa sposoby. Pierwszy polega na pobraniu darmowej wersji demonstracyjnej pakietu Adobe Photoshop CS4 Extended. Jest dostępna np. pod tym adresem internetowym. Zaletą tego rozwiązania jest to, że uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji fotoretuszera. Wadą zaś konieczność zarejestrowania się w witrynie producenta, dostępność ograniczona do miesiąca użytkowania, duży rozmiar pliku do pobrania (ponad 800 MB) i konieczność instalowania całego pakietu, który i tak trzeba odinstalować po upływie okresu próbnego.

Jeżeli możesz się obyć bez zaawansowanych funkcji Photoshopa, z pewnością zadowolą cię możliwości bezpłatnych fotoedytorów. Na przykład Gimp potrafi bez problemu otwierać pliki PSD.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne

Wielu użytkowników ma zainstalowany edytor Paint.NET. Także za jego pomocą można otwierać i edytować pliki Photoshopa, jednak wymaga to wtyczki Paint.NET PSD Plugin. Po pobraniu wskazanego pliku należy rozpakować archiwum ZIP i skopiować bibliotekę Photoshop.dll do katalogu FileTypes w obrębie katalogu nadrzędnego, w którym jest zainstalowany program Paint.NET. Od tej pory w oknie dialogowym otwierania plików pojawi się nowy format PSD.

Wspomniana wtyczka obsługuje tylko podstawowe możliwości Photoshopa takie jak np. warstwy i maski, a także przetwarzanie danych w formacie RAW. Wczytując obrazki, Paint.NET radzi sobie z powszechnie stosowanymi w Photoshopie trybami kolorów (Skala szarości, CMYK, 32-bitowy RGBA, czyli RGB z dodatkowym kanałem alfa), pod warunkiem że bezpłatny fotoedytor dysponuje odpowiednim substytutem. Gotowy obrazek można zapisać w formacie PSD, ale z pewnymi ograniczeniami - tylko w 32-bitowej przestrzeni barw RGBA. Mimo tych ograniczeń wtyczka Paint.NET PSD Plugin jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą obejrzeć plik Photoshopa lub/i dokonać drobnych modyfikacji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: