Jak kupić smartfona taniej - 5 sprawdzonych sposobów

Zastanawiasz się nad zakupem smartfona? Sprawdź nasze sprawdzone sposoby, które pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy.


Zbliża się czas zakupu nowego smartfona? Zastanawiasz się, co zrobić, aby kupić go jak najtaniej?

Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych rad, a przy okazji kilka przestróg.

Flagowe smartfony z drugiej połowy 2020 roku

Flagowe smartfony z drugiej połowy 2020 roku

Smartfon obecnie jest naszym najważniejszym urządzeniem mobilnym, które coraz częściej zastępie nam komputer stacjonarny i laptopa.

Zobacz również:

Większość konsumentów decydując się na zakup nowego urządzenia kieruje się kryterium ceny. Co zrobić, aby oszczędzić na zakupie smartfona, a jednocześnie nie żałować później swojej decyzji?

Sprawdź sprawdzone przez nas rady, które pozwolą Ci zaoszczędzić na smartfonie.

1. Zdecyduj się na zeszłoroczny model

Jeżeli nie jesteś prawdziwym fanem nowych technologii i nie potrzebujesz najlepszego smartfona, jaki jest obecnie dostępny na rynku, możesz sporo zaoszczędzić wybierając zeszłoroczny model.

Taktyka ta jest najbardziej opłacalna w pierwszym i drugim kwartale roku. Na rynku pojawiają się wtedy nowe modele smartfonów, a starsze konstrukcje z ubiegłego roku nadal oferują bardzo dobre parametry techniczne.

iPhone 11 (z lewej) jest znacznie tańszy od aktualnego iPhone'a 12

iPhone 11 (z lewej) jest znacznie tańszy od aktualnego iPhone'a 12

Patrząc na ceny flagowych modeli możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Bazowy model iPhone'a 12 kosztuje obecnie 4199 zł. Jego poprzednika - bestsellerowego iPhone'a 11 kupimy za około 3000 zł.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku flagowych smartfonów z Androidem. Samsunga Galaxy S21 wyceniono na 3899 zł, a jego poprzednika - model Galaxy S20 kupimy za około 3200 zł.

Taktyka ta najbardziej opłaca się w przypadku zakupu flagowca lub średniaka. Decydując się na taniego smartfona za mniej, niż 1000 zł nie warto wybierać starszego modelu.

2. Odświeżony smartfon może być opłacalnym zakupem

Dobrym pomysłem może być zakup odświeżonego/recertyfikowanego/odnowionego przez producenta urządzenia. Ponownie metoda ta sprawdzi się głównie w przypadku drogich, flagowych urządzeń poprzedniej generacji. Swoje urządzenia odświeża głównie Apple oraz Samsung. Produkty po odnowioniu coraz częściej dostępne są nie tylko na wolnym rynku, ale także u operatorów np. Orange.

Odnowiony iPhone 11 jest o około 500 zł tańszy od fabrycznie nowego egzemplarza

Odnowiony iPhone 11 jest o około 500 zł tańszy od fabrycznie nowego egzemplarza

Odświeżone smartfony z wyglądu niczym nie różnią się od fabrycznie nowego urządzenia. Wszystkie podzespoły zewnętrze - ekran oraz obudowa zostały wymienione na nowe. Nie powinniśmy martwić się także o gwarancję - najczęściej jest taka sama, jak w przypadku fabrycznie nowych egzemplarzy.

W tym miejscu należy jednak przestrzec przed zakupem odświeżonych smartfonów z popularnych serwisów aukcyjnych. Często są to uszkodzone telefony, które zostały naprawione przez nieautoryzowane serwisy i nie posiadają gwarancji producenta.

3. Używany, ale z gwarancją

Jeżeli znasz się nieco na sprzęcie możesz zaryzykować zakup używanego urządzenia. Na portalach aukcyjnych znajdziesz mnóstwo ofert. Polecamy wybór smartfonów z gwarancją producenta oraz osobiste sprawdzenie danego egzemplarza przed sfinalizowaniem transakcji.

Używany Samsung Galaxy S9 i Galaxy S9+

Używany Samsung Galaxy S9 i Galaxy S9+

W przypadku iPhone'a upewnij się, że smartfon nie posiada blokady Find My. To samo tyczy się nowszych Androidów z blokadą aktywacji.

4. Zakup na Amazonie

Świetnym sposobem na obniżenie ceny niektórych smartfonów jest zakup za granicą z wykorzystaniem popularnego portalu aukcyjnego Amazon. Niemiecki oraz Hiszpański oddział realizują wysyłkę większości produktów do naszego kraju.

Samsung Galaxy S20+ na Amazon kosztuje tyle, co Galaxy S20 w Polsce

Samsung Galaxy S20+ na Amazon kosztuje tyle, co Galaxy S20 w Polsce

Często Amazon oferuje na promocjach flagowe modele smartfonów.

Zaoszczędzić możemy nawet kilkaset złotych. Nie musimy martwić się o gwarancję - jest realizowana przez portal aukcyjny lub producenta sprzętu. Pewną niedogodnością może być obecność instrukcji obsługi w języku obcym oraz wydłużony czas dostawy.

5. Zakup w abonamencie u operatora telefonii komórkowej

Ostatnim sposobem na obniżenie ceny smartfona jest zakup na raty w połączeniu z przedłużeniem umowy u operatora telefonii komórkowej. Wybrane modele dostępne są na preferencyjnych warunkach i po przeliczeniu rat zapłacimy za nie mniej, niż na wolnym rynku.

Taki zakup opłaca się głównie w przypadku budżetowców oraz smartfonów ze średniej półki cenowej.

Nasze porównanie cen Samsunga Galaxy S21 potwierdza, że taktyka ta nie sprawdza się podczas zakupu flagowca.

Jakich smartfonów nie kupować?

Na samym końcu warto dowiedzieć się jakich smartfonów nie kupować. Z pewnością nie warto decydować się na urządzenia uszkodzone i ich naprawę we własnym zakresie.

LG G6 z porysowaną obudową

LG G6 z porysowaną obudową

Telefon z uszkodzonym ekranem często może posiadać blokadę systemu lub dodatkowe mankamenty, które spowodują, że naprawa będzie nieopłacalna lub w skrajnych przypadkach niemożliwa.

Zakup uszkodzonego smartfona to gra nie warta świeczki. Obecne konstrukcje są trudne w naprawie, a koszty często są astronomiczne. Wymiana ekranu kosztująca 1000 zł to już norma.

Uszkodzony smartfon po zalaniu

Uszkodzony smartfon po zalaniu

Nie warto decydować się na zakup używanych smartfonów bez gwarancji. To również źródło potencjalnych problemów.

Odradzamy zakup smartfonów, które nie są oficjalnie dostępne w naszym kraju. Często oznacza to brak dedykowanych akcesoriów oraz części zamiennych. Warto pamiętać, że modele telefonów z niektórych rynków nie posiadają preinstalowanych usług Google. Problematyczny bywa również modem nieprzystosowany do pracy na Europejskich częstotliwościach.