Jak kupić szybki dysk? Cztery porady dla każdego

Szybkość działania urządzenia do przechowywania danych (wewnętrznego lub zewnętrznego) może mieć poważny wpływ na wydajność komputera i sieci. Wybierając nowy dysk powinieneś więc zwrócić uwagę na kilka aspektów.


1. Szybki model zewnętrzny

Ogromna zaleta zewnętrznych nośników danych jest oczywista - można je odłączać od komputera, aby zabezpieczać zgromadzone na nich dane, a także aby korzystać z nich w innych miejscach. Większość użytkowników domowych stosuje nośniki tego rodzaju do tworzenia zapasowych kopii danych.

Mając dysk zewnętrzny, i tak musisz pogodzić się z gorszą wydajnością. Interfejsy wymiany danych takie jak USB, FireWire 400/800 czy Ethernet są wolniejsze od łącz wewnętrznych rozwiązań.

Tylko eSATA jest w stanie dorównać wydajności dysków wewnętrznych. Gdy staniesz przed koniecznością wyboru, a zależy ci na jak największej zgodności, wybierz USB. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak obudowa z trzema lub czterema interfejsami, która zapewnia najszybsze możliwe połączenie w każdych warunkach.

2. SATA zamiast Pata

W wypadku dysków wewnętrznych najlepszym wyborem okazuje się SATA. Zresztą SATA jest i tak głównym (jeśli nie jedynym) interfejsem do podłączania dysków w obecnych komputerach. Napędy ze starszym złączem PATA są nadal dostępne w wersjach o maksymalnej pojemności 750 GB, więc w razie potrzeby możesz wymienić zepsuty dysk PATA w starszym komputerze. Jeśli jednak w twoim leciwym pececie jest złącze SATA, skorzystaj z niego.

Ponadto dyski SATA oferują możliwość pracy jako modele zewnętrzne w obudowach typu eSATA, jednak twój pecet może wymagać dodatkowej karty obsługującej złącze eSATA.

3. Zbadaj dane techniczne

Szybki dysk - model Seagate FreeAgent XTreme jest pojemny i zapewnia dużą wydajność.

Szybki dysk - model Seagate FreeAgent XTreme jest pojemny i zapewnia dużą wydajność.

Poza laptopami i netbookami obecnie trudno znaleźć dysk o prędkości obrotowej poniżej 7200 rpm (obr./min.). Nawet nie myśl o wolniejszym modelu do komputera biurkowego.

Znajdziesz na rynku dyski o prędkości 10 000 rpm, a nawet 15 000 rpm, jednak prawdopodobnie nie zauważysz nadwyżki wydajności. Jeśli nie masz złącza eSATA, nawet nie rozważaj takich modelów na dyski zewnętrzne.

O wydajności dysku decyduje także pojemność jego bufora, ma jednak przeważnie niewielkie znaczenie. Znajdziesz np. modele ekonomiczne o buforze 32 MB, z drugiej strony zaś modele dużej wydajności z buforem 8 MB. Upewnij się, że wybierany przez ciebie dysk ma co najmniej 8 MB. Większa pojemność bufora nie odgrywa większej roli.

4. Rozważ zakup dysku SSD

Choć dyski SSD są ostatnim krzykiem mody, występują bardzo duże różnice wydajności w pamięci flashowej NAND. Większość potrafi szybko dostarczyć żądane dane, jednak niektóre ugrzęzną podczas zapisu danych. Mimo to, dyski SSD nie są w tyle za konwencjonalnymi dyskami, a wydajniejsze szybko modele stają się dostępne dla średnio zamożnych osób.

Jeśli kluczową kwestią jest wydajność, przedkładaj dyski SSD z technologią SLC (Single Level Cell) nad modele z technologią MLC (Multi Level Cell). SLC jest nie tylko szybszy, lecz ponadto ma dłuższą żywotność. Maksymalną liczbę zapisów komórki SLC szacuje się na 100 000, podczas gdy w MLC liczba ta wynosi zaledwie 10 000. Mimo wszystko, 10 000 zapisów to i tak bardzo wiele, więc nie zapominaj o dyskach MLC, jeśli wydajność nie ma dla ciebie priorytetowego znaczenia, lub po prostu szukasz dysk do laptopa odporny na wstrząsy.