Jak kupić telewizor plazmowy, LCD lub LED? Poradnik dla każdego

Zbliżają się mistrzostwa świata w piłce nożnej, które w tym roku odbędą się w RPA. Dla wielu będzie to okazja, by zastanowić się nad wymianą starego telewizora na większy i lepszy. Wystarczy jednak zajrzeć do sklepu, aby uświadomić sobie, że wybór wcale nie jest łatwy. Do tego każdy producent reklamuje swój produkt jako najlepszy i kusi funkcjami o tajemniczo brzmiących nazwach. Jaki model wybrać i nie przepłacić?


Testy Telewizorów

W dziale Testy Telewizorów PC World znajdziesz testy telewizorów plazmowych, LCD, LED i 3D.

Plazmę, LCD, a może LCD LED? Czy zdać się na opinię sprzedawców, czy może wybrać najlepszy, szukając w Internecie? Wymiana telewizora na nowy może okazać się nie lada wyzwaniem.

Warto opierać się na opiniach z różnych źródeł, ale podstawowa zasada brzmi: trzeba przekonać się na własne oczy, który telewizor będzie najlepszy. Obecnie nawet w małych miejscowościach można sprowadzić na indywidualne zamówienie te modele, których nie można obejrzeć na miejscu w sklepie. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić działanie konkretnego egzemplarza, który ma się zamiar kupić, a nie zadowalać się obejrzeniem funkcjonowania innego modelu o tym samym symbolu.

Zobacz również:

  • Telewizor z 4K i dużym ekranem do 2500 zł? To możliwe. Wybieramy najciekawsze modele
  • Panele LCD odchodzą do lamusa? Decyzja Samsunga nas nie dziwi

Uważaj na sztuczki sprzedawców

Udając się do sklepu, trzeba być świadomym pułapek, jakie sprzedawcy zastawiają na podekscytowanego klienta. Do kupna telewizora kosztującego kilka, a czasem kilkanaście tysięcy złotych, warto podejść bez emocji i z rozwagą. Producenci, zdając sobie sprawę, że zakup odbiornika często dokonywany jest na podstawie pierwszego wrażenia, specjalnie przygotowują swoje modele tak, aby przykuwały wzrok konsumenta.

Zdecydowana większość telewizorów eksponowanych w sklepie ma specjalnie dobrane parametry wyświetlania - kolory są jaskrawe, a obraz prezentowany ze źródeł wysokiej rozdzielczości jest bardzo jasny. Takie ustawienia dobrze sprawdzają się w sklepie, gdzie oświetlenie jest bardzo jaskrawe, a konkurencja duża.

Niestety, po przywiezieniu odbiornika do domu najczęściej okazuje się, że domowe warunki oglądania telewizji są zupełnie inne i ustawienia sklepowe na nic się nie zdadzą.

Kolory, które w sklepie były doskonałe, mają niewiele wspólnego z rzeczywistymi. Jasność jest za wysoka, bo szybko męczy nam się wzrok, a obraz z telewizji kablowej wygląda o wiele gorzej niż sklepowy z dysku HD. Warto mieć to na uwadze i już w sklepie poprosić sprzedawcę o prezentację obrazu z różnych źródeł (kablówka, odtwarzacz DVD i Blu-ray).

Ponadto w menu telewizora należy wybrać ustawienia oznaczone jako Standardowe, Naturalne czy podobnie nazwane - takie, które mają prezentować obraz w rzeczywistych barwach i są dopasowane do warunków, w jakich ogląda się telewizję w domu.

Warto również sprawdzić, szczególnie w przypadku odbiorników LCD i LCD LED, jakie oferują kąty widzenia. Najłatwiej przekonać się o tym, patrząc na ekran nie tylko na wprost, lecz także z boku.

W sklepie często zapomina się także o istotnych na co dzień kwestiach dotyczących ergonomii odbiornika, takich jak wyposażenie w obrotową podstawę (warto sprawdzić, czy ekran można swobodnie obracać) lub łatwy w obsłudze pilot.

Jeśli zamierzasz powiesić telewizor na ścianie, warto zapytać, czy w komplecie z telewizorem dostępny jest odpowiedni wieszak. Jeśli nie, trzeba go dokupić, co będzie wiązało się niestety z wydatkiem dodatkowych kilkuset złotych.

Plazma kontra LCD

Jak kupić telewizor plazmowy, LCD lub LED? Poradnik dla każdego

Telewizory LCD zdobyły większość rynku, wypierając z niego plazmy. Stało się tak przede wszystkim z powodu niższych cen i bogatszej oferty LCD.

Jaki model wybrać? Jeśli szukasz ekranu o niewielkiej lub średniej przekątnej (do 42"), do niewielkiego pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem będzie telewizor LCD.

Urządzenia wykonane w tej technologii mają wysoką rozdzielczość (zwykle Full HD, nawet w odbiornikach o niewielkich przekątnych) i oferują dobrą relację jakości do ceny. Ale trzeba zwrócić uwagę na szybkość reakcji zamontowanej w nich matrycy LCD (im krótszy czas, tym lepiej, np. 4 ms) i czy odbiornik wyposażony jest w system poprawy płynności ruchu (100 Hz czy 200 Hz). To ważne, bo w dynamicznych scenach (a szczególnie podczas transmisji sportowych) telewizory LCD mogą prezentować obraz z tzw. efektem smużenia, co jest bardzo irytujące.

W przypadku większych ekranów (powyżej 42") lepszym rozwiązaniem okazuje się plazma, bo problem smużenia jej nie dotyczy, a obraz nie zmienia jakości w zależności od miejsca, z którego patrzymy na ekran.

Niestety, dobre plazmy są zwykle droższe od odpowiedników LCD i mają mniej smukłe kształty. Pozostają jeszcze projektory, które najpełniej potrafi ą pokazać zalety HDTV (wysoka rozdzielczość i niemal nieograniczona wielkość ekranu).

Podsumowując , najlepsze telewizory ciekłokrystaliczne (szczególnie te z pełnym, tylnym podświetleniem diodami LED) oferują obraz nieodbiegający (a czasem nawet lepszy) jakością od tego oferowanego przez modele plazmowe. Ponadto urządzenia takie są lżejsze od swoich konkurentów (ważne przy zawieszaniu ich na ścianie) oraz pobierają zwykle mniej prądu. Cechują się jednakże, o czym wspominaliśmy, gorszymi kątami widzenia.

Wybór nie jest więc oczywisty - najważniejsze, by przed zakupem osobiście sprawdzić, jak prezentuje się interesujący cię model - najlepiej w różnych warunkach: podczas wyświetlania jakiegoś widowiska sportowego, filmu czy programu telewizyjnego.

Wyposażenie telewizora

Elementy, na które warto zwrócić uwagę:

Systemy poprawy jakości obrazu - zwiększają płynność wyświetlanego ruchu, wzmacniają kolory, wyostrzają i skalują obraz do rozdzielczości Full HD. Czasem nadmiar takich zabiegów może sprawić, że wyświetlany obraz (szczególnie jeśli film jest w jakości HD) wygląda nienaturalnie. Przy zakupie telewizora warto sprawdzić, jak on działa z uruchomionymi "polepszaczami" - niektórych bowiem nie da się wyłączyć!

Telegazeta - jaką pamięcią stron dysponuje.

PiP - obraz w obrazie. Jeśli telewizor jest wyposażony w dwa tunery, pozwala to na uruchomienie podglądu drugiego kanału podczas oglądania innej stacji.

Dzielenie obrazu - np. połowa jest zajmowana przez telegazetę, a druga część prezentuje obraz telewizyjny.

Czujniki oświetlenia pomieszczenia - systemy automatycznego dopasowywania parametrów wyświetlania, tak aby bez względu na panujące w pomieszczeniu warunki oświetleniowe obraz był cały czas tak samo czytelny i wyraźny.

Dekodery audio - wiele telewizorów ma dekodery audio pozwalające na wzbogacenie odsłuchu o wrażenie dźwięku przestrzennego, który de facto płynie jedynie z głośników odbiornika. Lepsze modele mają dekodery Dolby Pro Logic, które po podłączeniu tylnych kolumn surround tworzą całkiem wiarygodną, przestrzenną scenę dźwiękową. Nieliczne modele są wyposażone w dekodery Dolby Digital 5.1.

Profile obrazu - programy dostosowujące parametry obrazu do określonych zastosowań, np. przy grach wideo, oglądaniu sportu czy filmów.

AVL - funkcja wyrównująca poziom głośności. Działa nie tylko przy przełączaniu kanałów, ale także pozwala np. na uniknięcie konieczności ściszania telewizora w momencie pojawienia się reklam, zwykle głośniej nadawanych od reszty programu.

Cinema Link - magistrala łącząca urządzenia audio-wideo w system sterowany jednym pilotem. Wielu producentów, pomimo różnego nazewnictwa tego systemu, stosuje rozwiązania kompatybilne z produktami innych marek.

Tuner DVB-T - cały cywilizowany świat przechodzi z nadawania analogowego sygnału telewizyjnego na cyfrowy. W Polsce już teraz, w największych miastach, można odbierać programy nadawane w tej technologii, kodowane w systemie MPEG-4.

Złącze sieciowe - gniazdo Ethernet lub bezprzewodowy moduł Wi-Fi pozwoli skorzystać z popularnych serwisów internetowych, zaktualizować oprogramowanie odbiornika, a także odtwarzać filmy, muzykę i zdjęcia zapisane na domowym komputerze.

USB - im więcej złączy tym lepiej, podłączymy do nich pamięć pendrive czy zewnętrzny dysk, z których odtworzymy film, muzykę czy cyfrowe zdjęcia.