Jak kupować SSD. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć


Jak kupować SSD. Jeszcze więcej wariantów

Technologia zapisu to nie wszystko. Dyski SSD występują jeszcze w kilku wariantach konstrukcyjnych – różniących się budową i wykorzystywanymi interfejsami. Najpopularniejszy dysk SSD to nośnik w standaryzowanej obudowie o rozmiarze 2,5 cala, wykorzystujący protokół SATA III. Urządzenia tego typu są z powodzeniem stosowane w komputerach stacjonarnych i laptopach. Atutem interfejsu SATA III jest uniwersalność. Niestety, w najwydajniejszych nośnikach przepustowość 6 Gb/s może stanowić wąskie gardło.

Alternatywą są dyski SSD zbudowane z myślą o wykorzystaniu szyny PCIe. Mają one budowę klasycznej karty rozszerzeń i są wpinane w slot PCIe x2 lub PCIe x4. Niestety, można je zastosować tylko w desktopach, i to pod warunkiem posiadania odpowiedniego zestawu złączy. Jednakże po zainstalowaniu odwdzięczają się szybkością transferu nawet o 50% wyższą niż w przypadku konwencjonalnych konstrukcji SATA.

Ostatnim typem nośników są zyskujące popularność dyski SSD ze złączem M.2. Można je stosować w niektórych laptopach i desktopach. Slot M.2 to następca złącza mSATA, stosowanego niegdyś w najmniejszych laptopach. Istotny jest fakt, że M.2 to jedynie standard złącza. Wykorzystujące go dyski mogą być oparte na interfejsie SATA lub PCIe. W pierwszym wypadku chodzi przede wszystkim o miniaturyzację. Dyski M.2 są niewielkie, więc można je zastosować tam, gdzie nie ma miejsca na konwencjonalny dysk SSD SATA. Natomiast M.2 PCIe to interfejs łączący niewielkie gabaryty z dużą przepustowością. Najszybsze dyski SSD na rynku używają złącza M.2 PCIe z protokołem NVMe. Jest to rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie pełni przepustowości interfejsu PCIe dzięki zastosowaniu specjalnego modelu kolejkowania, uproszczonego zestawu poleceń i kilku innych rozwiązań.

Jak kupować SSD. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Złącza M.2 nie są powszechnie stosowane. Można je znaleźć w niektórych laptopach i płytach głównych.