Jak kupować SSD. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć


Jak kupować SSD. Pomijane zalety dysków SSD

Dyski SSD okazują się więc niezwykle wydajne i długowieczne. Jednakże lista ich atutów jest dłuższa. Przede wszystkim warto jeszcze raz zwrócić uwagę na konstrukcję pozbawioną ruchomych elementów. Brak obrotowego talerza to atut. Dzięki temu dyski SSD są bezgłośne i generują zdecydowanie mniej ciepła niż konwencjonalny dysk HDD. Jednocześnie są wyraźnie lżejsze i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że doskonale sprawdzają się w urządzeniach typu media-center oraz laptopach.

Również pomiary poboru mocy wskazują wyraźną przewagę dysków SSD. Nawet w czasie spoczynku nośniki półprzewodnikowe pobierają średnio około 10% mocy mniej niż dyski magnetyczne. Jeszcze większa dysproporcja jest widoczna w czasie pracy nośników. Wówczas dyski SSD pobierają od dwóch do siedmiu razy mniej energii w zależności od porównywanych modeli i wykonywanych zadań. Jeśli wziąć pod uwagę szybkość dysków SSD, koszt energetyczny zapisania lub odczytania określonej ilości danych będzie nawet kilkadziesiąt razy niższy niż w nośniku HDD.

Jak kupować SSD. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Elementy ruchome stanowią najsłabszy punkt tradycyjnych nośników HDD.

Jak kupować SSD. Idziemy na zakupy

Stosując wymienione wcześniej wskazówki, udaje się stosunkowo łatwo wybrać idealny dysk do swoich potrzeb bez obawy o jego żywotność i możliwości.

Wariant ekonomiczny. Jeśli chcemy przyspieszyć naszego desktopa lub laptopa, koszty zakupu odpowiedniego dysku SSD nie będą wysokie. Ekonomicznym wyborem okażą się klasyczne modele STATA III. W większości wypadków wystarczający będzie dysk pojemności 120 lub 128 GB, na którym zainstalujemy system i podstawowe programy. Dotychczasowy dysk HDD możemy natomiast wykorzystać jako nośnik na dane oraz oprogramowanie, które nie wymaga szybkiego przetwarzania danych. Warto rozglądać się za dyskami z modułami MLC oraz nowymi modelami z pamięciami w technologii 3D-NAND.

Najtańsze dyski SSD w tej kategorii można znaleźć za około 150 zł. Sensowne modele będą kosztować od 170 do 200 zł. Wśród popularnych konstrukcji można wymienić Goodram IRDM o pojemności 120 GB z modułami NAND MLC. Innym przykładem jest Adata Ultimate SU 650 o pojemności 120 GB z pamięcią 3D NAND TLC.

Jak kupować SSD. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Dysk SSD Goodram IRDM ma polskie pochodzenie, jego producentem jest firma Wilk Elektronik.

Zamiast HDD. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli chcemy zastosować dysk SSD w laptopie. Niestety, w tym wypadku nie będzie możliwości skorzystania zestawu dwóch dysków. Jeśli dysponujesz złączem SATA, rozsądnym wyborem będzie więc model dysponujący pojemnością 480–512 GB. Zasady wyboru będą podobne jak w przypadku dysków ekonomicznych. Warto więc sięgać po modele z nowymi modułami 3D-NAND lub przynajmniej NAND MLC. Przykładem może być Silicon Power S55 o pojemności 480 GB z modułami MLC albo Patriot Ignite o podobnej specyfikacji. Obydwa modele można kupić za mniej niż 520 zł. Dyski o pojemności 512 GB okazują się mniej opłacalne. Najtańsze modele kosztują około 650 zł i w najlepszym wypadku dysponują modułami 3D NAND TLC. Przykład to Adata Ultimate SU-800.

Jak kupować SSD. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Adata Ultimate SU-800 – dyski z tej serii są dostępne w atrakcyjnych cenach, biorąc pod uwagę stosowane moduły pamięci.