Jak kupować laptop do gier

Podpowiadamy, jak wybrać laptop do gier, który zapewni najwyższy poziom rozrywki.


Zobacz także: plecaki do laptopa gamingowego.

Tradycyjnym wyborem gracza przez lata były komputery stacjonarne. Dzisiaj różnice wydajności między sprzętem mobilnym a desktopowym, chociaż nadal zauważalne, nie są już tak dotkliwe. Co więcej, zakup laptopa gamingowego staje się coraz bardziej kuszący, szczególnie dla użytkowników ceniących mobilność. Model dobrej klasy oferuje topowe podzespoły, a – co za tym idzie – odpowiednią wydajność; ponadto szybką matrycę, e-sportowe wzornictwo i sporo dodatków zaprojektowanych dla graczy.

Zobacz również:

  • CES 2023: zobacz najnowsze laptopy gamingowe Acera
  • Nvidia RTX 4070 – wszystko, co wiemy, cena, gdzie kupić [18.08.2023]

Jak kupować laptop do gier. Jak wybieramy sprzęt

Pod względem wydajności karty graficzne Nvidia GeForce mają przewagę nad konkurencyjnymi Radeonami od AMD, a to właśnie karta graficzna ma kluczowy wpływ na wydajność komputera w grach. Obecnie w sklepach są dostępne dwa typy laptopów gaminowych wyposażonych w karty graficzne GeForce: tradycyjne urządzenia i modele z grafiką Max-Q.

Jak kupować laptop do gier

Tradycyjna konstrukcja laptopa do gier - HP Omen X

Do pierwszej kategorii należą m.in. Hyperbook X77VR3 i Asus ROG Strix G703GI. Wydajność typowych laptopów gamingowych nie odbiega w znaczący sposób od modeli do komputerów stacjonarnych. Niestety sprzęt, w którym trzeba zmieścić cały układ GeForce GTX 1080 bez strat mocy, musi mieć bardzo dużą obudowę. Większość modeli tego charakteryzuje się masą ok. 3,5 kg i grubością przekraczającą 3,5 cm. Ponadto wydajny układ graficzny potrzebuje dużo energii. Realny czas pracy laptopa gamingowego na jednym ładowaniu akumulatora rzadko przekracza godzinę. Zaletą dużej obudowy jest to, że może pomieścić zaawansowaną matrycę, zestaw dużych dysków, dobry system audio i pełnowymiarową klawiaturę.

Drugim typem urządzeń są laptopy Max-Q Design. Modele Max-Q Design to np.: MSI GS65 Stealth Thin 8RF-003PL, Asus ROG Zephyrus GX501VI i Acer Predator Triton 700.

Komputery Max-Q Design bazują na technologii opracowanej przez Nvidię, pozwalającej na zaoszczędzenie miejsca i energii dzięki zastosowaniu specjalnych wersji układów GeForce. Oprócz zmniejszonych gabarytów i zapotrzebowania prądowego karty graficzne Max-Q różnią się od swoich pełnowymiarowych odpowiedników obniżonym taktowaniem rdzenia, a co za tym idzie, nieco mniejszą wydajnością. Warto jednak podkreślić, że różnice wcale nie są duże i mieszczą się zazwyczaj w przedziale 10-20% na niekorzyść wersji Max-Q. Laptopy gamingowe z kartami Nvidia GeForce Max-Q to zazwyczaj smukłe urządzenia o niskiej masie, wyposażone w matrycę o przekątnej 15,6". Przypominają raczej eleganckie ultrabooki niż „muskularne” urządzenia dla graczy.

Wybór odpowiedniego wariantu zależy od indywidualnych preferencji. Nasz test został przygotowany z uwzględnieniem widocznego na rynku podziału. Niezmiennie pozostały jedynie oczekiwania – wydajność pozwalająca na w pełni płynną zabawę z grami AAA. Dlatego też większość testowanych urządzeń kosztuje ponad 9000 zł.

Jak kupować laptop do gier

Laptop do gier typu Max-Q Design - MSI GS65 Stealth Thin

Jak kupować laptop do gier. Laptop to nie tylko GPU

Ocena konfiguracji laptopa do gier powinna odbywać się w następującej kolejności: karta graficzna, pamięć RAM, procesor, dysk, matryca, klawiatura, dodatki. Współczesny komputer gamingowy powinien dysponować procesorem Intel Core i7 8. generacji. Niestety nawet w prezentowanym teście znalazły się sprzęty wyposażone w jednostki z poprzedniej serii.

Pojemność pamięci to minimum 16 GB; taktowanie ma znaczenie drugorzędne. Dysk dla wymagającego użytkownika to model SSD z szyną PCIe. Odpowiednią przestrzeń na dane zapewni tradycyjny dysk HDD, pod warunkiem że będzie pełnił funkcję dodatkowego nośnika. Ekran musi oferować rozdzielczość Full HD oraz częstotliwość odświeżania przynajmniej 120 Hz. Klawiatura powinna być pełnowymiarowa, choć niekoniecznie mieć klawisze numeryczne. Od droższych laptopów możemy oczekiwać obecności precyzyjnej i przyjemnej w użytkowaniu klawiatury mechanicznej.

Jak kupować laptop do gier. Ciekawe dodatki

Użytkownicy sprzętu gamingowego są bardzo wymagający. Przywiązują się do marki i symboliki, ale mają również sprecyzowane wymagania w zakresie wyglądu i pakietu dodatków. Jednym z najbardziej oczywistych elementów konfiguracji gamingowej jest podświetlenie LED. Zazwyczaj podświetlana jest klawiatura: najlepiej jeżeli producent zastosował w tym celu indywidualnie programowalne diody RGB LED. Dzięki temu użytkownik może samodzielnie zdefiniować kolor podświetlenia każdego klawisza, a nawet animacje światła. Niektórzy dostawcy stosują też podświetlenie logo na pokrywie ekranu albo elementów chłodzących.

Rzadszym, ale równie interesującym dodatkiem są przyciski do makr, czyli klawisze, które można zaprogramować jako kombinację przycisków, a następnie używać do usprawnienia rozgrywki.

Nie bez znaczenia są również rozwiązania audio. Producenci podejmują współpracę z firmami kojarzonymi z produkcją sprzętu dla najbardziej wymagających użytkowników. W przetestowanych przez nas laptopach znajdują się technologie opracowywane przez Bang & Olufsen i Dynaudio. Montowane są także głośniki Dolby Atmos i niskotonowe. Standardem jest również instalowanie wzmacniaczy słuchawkowych wysokiej klasy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: