Jak kupować monitor do gier

Zakrzywione matryce o dużych przekątnych, chociaż promowane przez producentów jako niezbędny atrybut każdego gracza, nie są pierwszym wyborem dla e-sportowców. Tam gdzie liczy się optymalna rozdzielczość oraz sensowne czasy reakcji matrycy, nie ma miejsca na rozwiązania multimedialne. Monitory o przekątnej 24–25 cali stanowią rozsądne minimum podczas gamingowych wyzwań.


Ranking monitorów do gier - luty/marzec 2018

Przetestowaliśmy pięć nowych modeli monitorów do gier: AOC G2590PX, Samsung CFG70, LG 24GM79G, iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU oraz Benq ZOWIE XL2411.

Zobacz: Ranking monitorów do gier - luty/marzec 2018

Jak kupować monitor do gier. Kluczowe rozwiązania

Wybierając monitor do gier, należy w szczególności zweryfikować efektywność pracy matrycy – i nie chodzi o odwzorowanie barw czy równomierność podświetlenia. Dla zaawansowanych graczy kluczowa okazuje się dynamika prezentowania obrazu. Niski czas reakcji matrycy pozwala na zredukowanie mikroopóźnień, które mogą w zauważalny sposób wpływać na rozgrywkę. Opóźnienie, jakiego należy oczekiwać od monitora do gier, to bezwzględnie najwyżej jedna milisekunda. Duże znaczenie ma również synchronizacja obrazu między monitorem a kartą graficzną. Dzięki niej zredukowane zostają wszystkie mikrozacięcia. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania: FreeSync promowane przez AMD oraz G-Sync Nvidii.

Jak kupować monitor do gier

AOC G2590PX

Innym kluczowym parametrem monitora do gier jest częstotliwość odświeżania obrazu – nie będzie miała ona dużego wpływu na reakcje gracza, ale sprawi, że dynamiczne animacje będą bardziej szczegółowe. Produkowane dziś monitory dla graczy oferują zazwyczaj częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz. Całkowitym minimum w przypadku tego typu matryc jest natomiast 75 Hz. Na rynku urządzeń e-sportowych dominują matryce w technologii TN. Zgodnie z przytoczonymi cechami kluczowymi, oferują one najlepsze czasy reakcji przy stosunkowo niskich kosztach produkcji. Matryce IPS zapewniają wprawdzie lepsze odwzorowanie barw i szersze kąty widzenia, jednak przez wzgląd na wolniejsze reakcje nie stanowią popularnego wyboru wśród producentów i użytkowników.

Zobacz również:

Rozdzielczość obrazu również nie jest szczególnie istotna. Monitor do gier powinien oferować obraz Full HD, jednak rozdzielczość 4K może się okazać równie zbędna co problematyczna. Uruchomienie gier w wysokiej rozdzielczości znacznie zwiększa obciążenie podzespołów komputera, a co za tym idzie, obniża płynność animacji.

Jak kupować monitor do gier. Obraz to nie wszystko

Matryce większości monitorów do gier mają bardzo zbliżone specyfikacje. Stojąc przed wyborem dwóch potencjalnie identycznych rozwiązań, warto zainteresować się udogodnieniami oferowanymi przez producentów. Decydując się na monitor za 1000 zł, należy oczekiwać podstawy regulowanej we wszystkich płaszczyznach. Dobrze, jeśli regulacja wysięgnika jest w pełni płynna. Optymalnie ustawiony monitor pozwoli na długą pracę bez zbędnego obciążania organizmu. Natomiast zmiana położenia umożliwi wygodną pracę wielu użytkownikom.

Warto zweryfikować również zestaw dostępnych złączy. Podstawowe wyposażenie to dziś interfejsy HDMI oraz DisplayPort. Nieco mniej istotne, ale wciąż wykorzystywane, jest gniazdo DVI. Standard analogowy w postaci złącza D-Sub staje się archaiczny i nie pozwala na wykorzystanie potencjału nowoczesnych monitorów.

Jak kupować monitor do gier

iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU

Niektórzy producenci decydują się na rozbudowę panelu złączy o gniazda audio oraz USB. Dobrze, jeśli są one wyprowadzone na bok obudowy monitora. Dzięki nim możliwe jest łatwe podłączanie gamingowych akcesoriów (myszy, klawiatur i słuchawek) bez konieczności sięgania do tylnej części obudowy komputera i tym samym wykorzystywania pełnej długości przewodów. Wiele modeli ma również panele kontrolne, pozwalające na szybką zmianę predefiniowanych ustawień monitora. Dzięki nim błyskawicznie zmodyfikujemy ustawienia obrazu w zależności od sytuacji na ekranie. Kontrolery mogą być wbudowane w monitor lub dołączane w formie przewodowego pilota.

Prawdziwe monitory e-sportowe, w przeciwieństwie do gamingowych konstrukcji dla entuzjastów, oferują zazwyczaj dość zimną stylistykę bez angażujących dodatków. Wszelkiego rodzaju podświetlenia i błyszczące elementy mogłyby rozpraszać gracza. Najlepszym materiałem do stworzenia monitora gamingowego wydaje się więc czarny, matowy plastik.

Na rynku odnajdziemy kilka modeli z zakrzywioną matrycą. Jest to rozwiązanie, które warto przetestować przed zakupem. Ekrany tego typu oferują bardzo ciekawe efekty wizualne, jednak pełnię swoich możliwości pokazują dopiero w przypadku największych przekątnych oraz formatu UltraWide. Małe i zakrzywione matryce mogą być dość nieprzyjemne w odbiorze. Warto również pamiętać, że obraz ultrapanoramiczny nie będzie obsługiwany przez niektóre gry.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: