Jak kupować notebook?

Przejdź do:

Akumulator

Akumulator w laptopie dla świeżego adepta technologii mobilnej jest zwykle egzotycznym dodatkiem, który być może przyda się raz na jakiś czas, gdy zabraknie prądu w gniazdku czy trzeba będzie przenieść notebook z jednego pokoju do drugiego bez konieczności zamykania systemu. O tym, jak mylne są te założenia i jak istotna jest wydajność na akumulatorze, przekonać się można bardzo szybko. Wystarczy kilka razy wziąć ze sobą laptop do biblioteki, kawiarni czy parku, by nagle kwestia baterii urosła do rangi podstawowego kryterium przydatności maszyny. Poziom irytacji wywołany alertem o wyczerpaniu akumulatora po raptem półtoragodzinnym użytkowaniu komputera może zaskoczyć niejednego użytkownika.

Badania przeprowadzone przez Intela potwierdzają zjawisko dojrzewania posiadaczy notebooków do pełnej mobilności: podczas zakupu pierwszego laptopa kryterium czasu pracy na baterii rzadko kiedy mieści się w pierwszej piątce najważniejszych parametrów, lecz już przy wyborze drugiego notebooka bardzo często okazuje się najważniejszą cechą.

Długość pracy na baterii zależy od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest pojemność samego akumulatora. Standardem są baterie o pojemności 4400-4800 mAh, czasem można natrafić na większe modele, np. 5200 czy nawet 7200 mAh. Negatywnymi wyjątkami spotykanymi głównie wśród najtańszych maszyn są natomiast laptopy wyposażone w ogniwa 2000-2200 mAh. Stanowczo odradzamy ich zakup - żaden z testowanych przez nas notebooków tego rodzaju nie pracował dłużej niż 100 minut. Półtorej godziny to stanowczo za mało nie tylko na bezstresową pracę w podróży, ale nawet na obejrzenie jednego filmu na DVD. Bateria o pojemności mniejszej niż 4000 mAh dopuszczalna jest tylko w konstrukcjach ultraprzenośnych ważących ok. 1 kg i wyposażonych w bardzo energooszczędne procesory niskonapięciowe (ULV).