Jak kupować notebook?

Przejdź do:

Moc czy mobilność?

Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: do czego ma służyć twój nowy nabytek? Czego od niego oczekujesz? Zależy ci na mocy porównywalnej z komputerem stacjonarnym, bo lubisz sprawdzać się w wymagających, najnowszych grach czy wolisz poręczne, niewielkie urządzenie, które nie ciąży w podróży i długo pracuje na baterii?

Najwydajniejsze laptopy zwykle mają spore gabaryty i dużo ważą, więc niezbyt nadają się do codziennego noszenia - jeżeli sprzęt faktycznie nosisz na ramieniu czy plecach, a nie przewozisz tylko samochodem z miejsca na miejsce. Poza tym duża moc oznacza najczęściej równie duże zużycie energii, przez co czas pracy na baterii takiego supernotebooka jest znacznie skrócony. Akumulator jest właściwie tylko rodzajem zasilacza awaryjnego, a nie alternatywnym źródłem prądu.

Inaczej rzecz się ma z naprawdę mobilnymi modelami, w których postawiono przede wszystkim na wygodę korzystania poza biurkiem. Są lekkie, nieduże, łatwo mieszczą się w teczce, torebce czy plecaku, a ich czas pracy na baterii jest wystarczająco długi, by w podróży spokojnie wykonać zaplanowane zadania albo korzystać z multimediów. Wbrew pozorom, ich wydajność nie musi być dużo niższa od szybkości opisanych wcześniej modeli dla graczy - o ile nie mówimy o samych grach. Zazwyczaj bowiem kompromisem na rzecz mobilności są wolniejsze układy graficzne, których wydajność ma niewielkie znaczenie w codziennych zastosowaniach.