Jak kupować notebook?

Przejdź do:

Pamięć

Z wyborem pamięci na szczęście nie ma większego problemu: obecnie standardem w notebookach są moduły DDR2 667, ale w najbliższej przyszłości można spodziewać się przejścia na układy 800 MHz.

Tak naprawdę, ważniejsze są dwie inne kwestie: wielkość pamięci i liczba modułów.

Laptop z mniej niż 1 GB RAM to rzadkość. I nic dziwnego, skoro moduły pamięci są bardzo tanie, a Vista do spokojnej pracy potrzebuje nawet 2 GB, które znajdziesz w większości komputerów przenośnych. Jednak im dalej w las, tym gorzej: jeśli będziesz w przyszłości chciał więcej pamięci, możesz wpaść w kanał o nazwie adresowanie 32-bitowe.

Otóż 32-bitowe systemy operacyjne są w stanie zaadresować (obsłużyć) maksymalnie 4096 MB RAM. Lecz z kilku powodów umieszczenie w komputerze 4 GB pamięci - zwłaszcza przy karcie graficznej wyposażonej we własną RAM - wywoła efekt przepełnienia i system operacyjny będzie "widział" tylko niewiele ponad 3 GB. Jednym słowem, jeżeli planujesz używać więcej niż 3 GB pamięci, przygotuj się na system 64-bitowy. Masz do wyboru Windows XP x64, Vistę 64 i różne odmiany Linuksa.

W wielu wypadkach większy przyrost wydajności zapewni nie RAM powyżej 4 GB, ale odpowiednia konfiguracja mniejszej pamięci. Zdecydowana większość notebooków wyposażona jest w dwa gniazda RAM. Lecz nie zawsze producenci umieszczają moduły w obu, bo dwa moduły są droższe niż jeden o tej samej pojemności. A szkoda, bo podobnie jak w płytach głównych komputerów stacjonarnych, kontrolery pamięci są zoptymalizowane do tzw. pracy dwukanałowej, w której system korzysta z dwóch modułów jednocześnie. Daje to nieco większą szybkość działania.

Jak sprawdzić, czy laptop ma dwa moduły RAM, czy tylko jeden? Czasem informacje zawarte są w BIOS-ie komputera, ale podczas polowania na notebook lepiej mieć pod ręką pamięć USB z którymś z następujących bezpłatnych programów diagnostycznych niewymagających instalacji w systemie operacyjnym: SIW System Info, System Spec, WinAudit czy choćby CPU-Z. Powiedzą dokładnie, ile i jakie moduły znalazły się w komputerze, przy okazji ujawniając całą prawdę o innych podzespołach.

W niektórych komputerach pojawia się nazwa Turbo Memory. Czy to pamięć o trybie szybszej pracy? Nie, to dodatkowy moduł pamięci flash o pojemności 512 lub 1024 MB podłączany do magistrali PCI Express. Współpracuje z technologiami ReadyBoost i ReadyDrive z Windows Visty przyspieszającymi pracę systemu przez przechowywanie najczęściej używanych plików w szybkiej pamięci zamiast na twardym dysku. Teoretycznie podobny efekt do Turbo Memory można uzyskać przez użycie pamięci USB (funkcja ReadyBoost) czy dysku hybrydowego (ReadyDrive), jednak pamięć USB komunikuje się przez wolniejszy interfejs, a dysk hybrydowy jest rzadkością.

Nasze testy nie wykazały wzrostu wydajności ani wydłużenia czasu pracy na baterii notebooków z Turbo Memory.