Jak kupować notebook?

Przejdź do:

Układ graficzny

Najbardziej chyba przeceniany element notebooka. Ileż razy naprawdę porządne laptopy zostały skreślone przez potencjalnych nabywców tylko dlatego, że miały "słabą grafę" - nie da się zliczyć. A w zdecydowanej większości wypadków lepsza grafika, która zdecydowała o zakupie, nigdy nie została użyta. Skąd więc jej mityczna wartość?

W porządku, dobra grafika w laptopie to nie mit. Dawno minęły czasy, gdy notebook stanowił namiastkę komputera stacjonarnego i pozwalał na niewiele więcej niż pisanie tekstów czy prowadzenie rachunkowości. Teraz możesz na nim grać, oglądać filmy, słuchać muzyki i tworzyć multimedia. Fakt, szybki GPU nie kosztuje wiele, ale jeśli chcesz bawić się najnowszymi grami, sprawa nieco się skomplikuje. Najmocniejsze mobilne układy graficzne, które mogą podołać wymaganiom "Crysisa" czy "S.T.A.L.K.E.R."-a, znajdziesz w bardzo drogich notebookach (powyżej 6 tys. zł). Niestety, nie znaczy to, że będą równie wydajne, co topowe karty graficzne ze stacjonarnych precetów. Tylko czy naprawdę potrzebujesz takiego monstrum w laptopie? Zamiast inwestować mnóstwo kasy w przenośny superkomputer, lepiej wybrać tańszy model spełniający wszystkie wymogi mobilnego biura i centrum rozrywki, a za zaoszczędzone pieniądze kupić mocny pecet tylko do gier albo jeszcze lepiej - konsolę.

Zobacz również:

  • Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300
  • FIFA 23 - system zgrania. Jak ustawić zawodników? [PORADNIK]

Notebooki w rozsądnych cenach mają procesory graficzne, które bezproblemowo radzą sobie ze wszystkimi zadaniami, z jakimi będziesz miał na co dzień do czynienia. Nawet jeżeli są to tzw. układy zintegrowane, czyli wbudowane w chipset (płytę główną) i korzystające z systemowej pamięci RAM (rozwiązanie wolniejsze, lecz tańsze od osobnej pamięci graficznej) - dopóki nie chcesz grać, w zupełności wystarczą. Do układów zintegrowanych należą wszystkie rozwiązania Intela (obecnie GMA X3100 i starsze GMA 950), ATI z serii Radeon Xpress oraz NVIDIA GeForce Go 7200/8200.

Tak naprawdę jedyną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze laptopa, jest to, czy układ graficzny wspomaga dekodowanie filmów HD. Niemal całkowite odciążenie CPU podczas odtwarzania wideo wysokiej rozdzielczości zapewniają technologie ATI Avivo HD i NVIDIA PureVideo HD, które znajdziesz w rodzinach układów ATI Mobility Radeon HD 2x00 i 3x00 (ale uwaga: X2300 i HD 2300 to różne procesory!) oraz NVIDIA GeForce 8x00M GS/GT i 9x00M. Wcześniejsze serie (Radeon X1x00, GeForce 7x00) tylko częściowo wspierają dekodowanie filmów HD kompresowanych z użyciem wydajnego kodeka H.264.

Sęk jednak w tym, że sama obecność sprzętowego dekodowania wideo HD nie zda się na wiele. Aby skorzystać z pełni możliwości układu graficznego, również programowy odtwarzacz filmów musi współpracować z Avivo HD lub PureVideo HD. Tę opcję oferują jak dotąd wyłącznie PowerDVD 7 Ultra i WinDVD 8 Platinum.

Podsumowując, jeżeli nie zamierzasz grać, typ układu graficznego w notebooku nie ma większego znaczenia. A jeśli jesteś graczem i w dodatku lubisz nowe tytuły, pamiętaj, że dodatkowy koszt bardzo wydajnej grafiki mobilnej może być wyższy niż cena szybkiego peceta do gier lub konsoli.