Jak kupować notebook?

Przejdź do:

Twardy dysk

Elementem wyposażenia sprawiającym najmniej kłopotów przy wyborze laptopa jest stary, dobry twardziel. Właściwie jedyne, o czym musisz zadecydować, to pojemność - dziś minimum to 80 GB, zwykle 120-160 GB. Czasem jeszcze i szybkość obrotowa, ale niewiele notebooków oferuje opcję dysku 5400 (standard) lub 7200 obrotów na minutę (wydajniejsze, ale zużywają nieco więcej energii, skracając tym samym czas pracy na baterii o kilka do kilkunastu minut).

Zdarzyć się może, że trafisz na komputer z dyskiem o bardzo dużej pojemności, przekraczającej 320 GB (to maksymalna pojemność twardziela 2,5-calowego). Nie, żadne magiczne zaklęcia nie miały w nim miejsca. Użyto natomiast klasycznego podwójnego nelsona: co dwa napędy, to nie jeden, więc żeby uzyskać rekordową pojemność, wystarczyło zamontować dwa dyski.

Zobacz również:

  • Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300
  • FIFA 23 - system zgrania. Jak ustawić zawodników? [PORADNIK]

Niestety, najczęściej producenci nie idą na całość i nie dają użytkownikom pełnej mocy drzemiącej w konfiguracji dwudyskowej. Gdy myślimy o dwóch identycznych napędach w komputerze, od razu do głowy przychodzi słowo RAID, ale nie wiedzieć czemu, ta sama idea nie przyświeca inżynierom. Do rzadkości należy bowiem sytuacja, gdy laptop pozwoli założyć macierz RAID 0 lub 1 na parze napędów. Dlatego zanim dasz się ponieść emocjom na widok napisu "2 x HDD", dowiedz się, czy oznacza on podwójną szybkość lub bezpieczeństwo dzięki RAID 0 bądź 1, czy też po prostu podwójny wydatek.

Nowinką w mobilnych twardzielach są dwa rozwiązania: wbudowana pamięć flash (tzw. dyski hybrydowe) i sprzętowe szyfrowanie danych (dyski FDE). Pamięć flash w napędzie hybrydowym służy jako podręczny bufor przechowujący pliki najczęściej używane przez system. Są więc błyskawicznie dostępne - znacznie szybciej niż z magnetycznej powierzchni talerza, przy okazji pozwalając na redukcję poboru mocy przez urządzenie (mniej operacji z użyciem głowicy). Jednak, podobnie jak Turbo Memory, pamięć flash w twardym dysku może być wykorzystana wyłącznie w Windows Vista dzięki funkcji ReadyDrive.

Dyski FDE zapewniają natomiast szyfrowanie wszystkich danych zapisywanych na dysku z użyciem bardzo silnego algorytmu. Jako że szyfrowanie i dekodowanie odbywa się sprzętowo w locie, nie powinno obniżać szybkości pracy dysku. Napędy FDE współpracują z układami zabezpieczającymi TPM w laptopach, więc dostęp do danych daje jedno wspólne hasło dla całego systemu podawane zaraz po uruchomieniu komputera (albo pozytywna weryfikacja odcisku palca).

Oba rodzaje dysków wymagają odpowiedniego skonfigurowania systemu operacyjnego (hybrydowe) lub instalacji dodatkowego oprogramowania (FDE). Montowane są więc wyłącznie przez producentów komputerów.