Jak kupować notebook?

Przejdź do:

Komunikacja i porty

Notebook jest w zasadzie konstrukcją zamkniętą, tzn. nie został zaprojektowany z myślą o łatwej rozbudowie. Owszem, bez zbytniego wysiłku można wymienić w nim procesor, pamięć czy napędy, ale generalnie masz do czynienia ze znacznie mniej elastyczną budową niż w maszynie stacjonarnej. Tym większą więc wagę trzeba przywiązać do tego, co w laptopie dostajesz na "dzień dobry", ale także do opcji pozwalających na wygodne poszerzanie jego możliwości.

* Wi-Fi: bez sieci bezprzewodowej ani rusz, więc upewnij się, że wyposażenie podstawowe obejmuje wbudowaną kartę. Choć zewnętrzny moduł kosztuje raptem od kilkudziesięciu (standard g) do około 150 zł (standard n), to będzie niewygodny w podróży, a poza tym zajmie port USB albo gniazdo zewnętrznych kart rozszerzeń. Karta Wi-Fi laptopa A.D. 2008 wspiera standardy a/g/n, chociaż czasem trafiają się modele ze starszymi modułami bez obsługi specyfikacji 802.11n. W tym roku zadebiutują mobilne układy WiMAX, ale sieci tego typu są rzadkością.

* Bluetooth: powszechnie stosowany w komórkach i palmtopach, a także akcesoriach w rodzaju słuchawek, myszy i klawiatur. Doskonały do bezprzewodowego łączenia urządzeń na krótkie odległości, obecnie w wersji 2.0 o wyższym transferze i większym zasięgu niż wersja 1.2. Jeżeli nie masz żadnego sprzętu z Bluetooth, nie przejmuj się brakiem tego modułu w laptopie - zewnętrzny na USB kosztuje ok. 50 zł.

* LAN: szybkość kontrolera przewodowej sieci Ethernet ma znaczenie wówczas, gdy w twym miejscu pracy lub domu sieć lokalna może osiągać przepustowość 1 Gb/s. Jeżeli masz w domu kilka komputerów, które połączyłeś w sieć, sprawdź, jaką szybkość obsługują ich karty LAN. Oczywiście ważne jest też, z jaką przepustowością pracuje przełącznik, do którego są podłączone komputery, bo nawet jeśli kontrolery Ethernet twych pecetów pracują z maksymalną szybkością 1 Gb/s, to zostaną 10-krotnie spowolnione przez przełącznik 100 Mb/s. Większość laptopów ma moduły LAN 1 Gb/s, ale wiele spośród tańszych maszyn wciąż oferuje maksimum 100 Mb/s.

* USB: 2 gniazda tego interfejsu to niezbędne minimum, którego najlepiej unikać. Oczywiście można zaopatrzyć się w czteroportowy rozgałęziacz, jednak nie spełni swej roli w wypadku urządzeń o dużym poborze mocy zasilanych z USB, takich jak przenośne twarde dyski. Rozgałęziacz może natomiast przydać się jako surogat stacji dokującej: podłącz do niego mysz, klawiaturę i inne urządzenia pozostające na biurku, a gdy przynosisz laptop, wystarczy wpiąć do niego tylko jedną wtyczkę.

Generalnie notebook powinien mieć 3 lub 4 porty USB, z czego przynajmniej jeden musi być umieszczony w innym miejscu obudowy niż pozostałe.

* FireWire: swego czasu obowiązkowy interfejs sprzętu wideo (kamery, także skanery) dziś już nieco zapomniany, aczkolwiek niesłusznie. Chociaż USB 2.0 cieszy się dużo większą popularnością i teoretycznie jest nieco szybszy, FireWire w rzeczywistości zapewnia wyższą przepustowość. Dlatego jeśli masz urządzenia wyposażone w oba złącza, np. zewnętrzny twardy dysk lub nagrywarkę, lepiej łącz je z komputerem przez FireWire. Istnieją dwie odmiany tego interfejsu: o szybkości 400 oraz 800 Mb/s, lecz ta druga jest bardzo rzadko spotykana w notebookach innych niż firmy Apple.

* eSATA: Serial ATA, czyli najszybsza magistrala dla twardych dysków i napędów optycznych, powoli zaczyna wychodzić na zewnątrz w postaci portu eSATA. Od wersji wewnętrznej różni się solidniejszą budową złącza (wtyczki i gniazdka), a ponadto gwarantuje tzw. wymianę na gorąco (kontroler pozwala na podłączanie i odłączanie urządzeń w trakcie pracy systemu - jak w USB). Warto zainwestować w laptop z portem eSATA (często pełniącym również rolę gniazda USB), bowiem sprzęt podłączony do tego interfejsu pracuje z pełną wydajnością.

* ExpressCard: następca PC Card (wcześniej znanego pod nazwą PCMCIA) współpracujący z szybką magistralą PCI Express. Karty EC mogą występować w wariancie o szerokości 34 lub 54 mm, przy czym szerokość samego złącza jest w obu wypadkach identyczna. Najczęściej spotykane urządzenia ExpressCard to modemy komórkowe 3G (UMTS) i karty dźwiękowe.

* DVI: cyfrowe wyjście wideo, które jakoś nie zdobyło większej popularności w laptopach. Zwykle komputery przenośne wyposażone są w analogowe wyjścia VGA i S-Video, więc podłączanie do nich zewnętrznych monitorów czy telewizorów LCD wiąże się z pewną stratą jakości obrazu. Złącze DVI te straty eliminuje.

W niektórych laptopach zamiast klasycznego gniazda VGA stosowane jest cyfrowo-analogowe wyjście DVI-I, do którego potrzebna jest przejściówka DVI-VGA (często dodawana do pakietu).

* HDMI: za sprawą boomu na telewizory LCD cyfrowy interfejs audio/wideo HDMI staje się obowiązkowym wyposażeniem nowoczesnego sprzętu multimedialnego. Nie inaczej jest z laptopami, które coraz częściej oferują ten port. Zdecydowanie wart inwestycji.

* S/PDIF: to cyfrowe, wielokanałowe wyjście audio z czasem zostanie zapewne wyparte przez HDMI, ale jak dotąd jest najprostszym i najtańszym sposobem na uzyskanie porządnego dźwięku z notebooka - o ile masz sprzęt dekodujący typu amplituner z zestawu kina domowego bądź aktywne głośniki dookólne z dekoderem dźwięku 5.1. Gniazdo S/PDIF (może być optyczne lub prądowe) jest najczęściej współdzielone z gniazdem słuchawkowym, więc trzeba sprawdzić w dokumentacji laptopa, czy je faktycznie udostępniono.

* port IR: do czasu upowszechnienia się rozwiązań radiowych takich jak Bluetooth, port podczerwieni był jedynym sposobem na bezprzewodową komunikację między urządzeniami. Obecnie wraca do łask, lecz w nieco innej roli: jako odbiornik do pilotów zdalnego sterowania multimediami, głównie w Windows Media Center. Piloty zwykle dodawane są do notebooków, najczęściej w formie kart ExpressCard, dzięki czemu można je wygodnie przenosić wraz z komputerem - włożone do gniazda zamiast zaślepki.

* gniazdo replikatora portów lub stacji dokującej: oba urządzenia zwiększają możliwości komunikacyjne laptopa (więcej portów USB, dodatkowe wyjścia wideo itp.), przy czym stacja dokująca może zawierać również zasilacz, dodatkowy twardy dysk czy napęd optyczny i jest wygodniejsza w użyciu (wystarczy położyć na niej notebook, trafiając w odpowiednie gniazdo na dole obudowy).