Jak kupować projektor do kina domowego

Mistrzostwa świata 2018 w piłce nożnej oglądane na ekranie o przekątnej 300 cali to marzenie większości kibiców. Aby je spełnić, należy zaopatrzyć się w projektor kina domowego. Znajdzie się model na każdą kieszeń.

Optoma UHD65

Duże imprezy sportowe to zawsze dobry moment na przegląd sprzętu, który może ułatwić przeżywanie zmagań zawodników, rejestrowanie wydarzeń i oglądanie rozgrywek. Piłkarski mecz oglądany na dużym ekranie wywiera znacznie większe wrażenie, więc dla użytkowników zamierzających przy okazji mundialu zaktualizować osprzęt multimedialny, projektory mogą stać się pierwszym wyborem. A ranking projektorów 2018 - najlepszym miejscem, gdzie można szukać rekomendacji.

Biznes projektorów kina domowego przeżywał ostatnio spowolnienie. Brakowało siły napędowej, która zmusiłaby producentów do rozwijania swoich konstrukcji. Rynek został podzielony pomiędzy różne technologie i żaden z producentów nie widział potrzeby, by dokonywać większych modyfikacji. Wszystko uległo zmianie, gdy po długim czasie oczekiwania Texas Instruments, dostawca przetworników dla projektów DLP, opracował nieduże i tanie układy generujące obraz o rozdzielczości 4K. Błyskawicznie na półkach sklepowych znalazły się jednoukładowe projektory DLP wyświetlające obrazy UHD.

Co ważne, urządzenia są tanie. Zmusiło to producentów do reakcji – obniżenia cen i proponowania innych rozwiązań. Cena najtańszego modelu Sony o pełnej rozdzielczości 4K spadła do około 20 tysięcy zł, a Epson, obok swoich modeli z interpolacją 4K, zaoferował relatywnie tani laserowy projektor o ultraktrótkim rzucie.

Jak kupować projektor do kina domowego. Technologia

Jak podała FIFA, mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji będą rejestrowane w jakości 4K z HDR. Od operatorów telewizyjnych zależy tylko czy chcą i mogą transmitować rozgrywki w tej formie. Jeżeli nie uczyni tego TVP, to zapewne znajdą się inne stacje czy platformy, które przygotują taką ofertę. A w ostateczności pozostanie streaming internetowy. Ze źródłem materiału nie powinno więc być problemu, wymagana rozdzielczość urządzeń też już jest dostępna. Co z innymi technologiami? Każdy nowy projektor 4K obsługuje standard HDR więc to też nie kłopot. Z naszego zestawienia jedynie Sony deklaruje obsługę konkurencyjnego HLG. Projektory Full HD nie skorzystają jednak w ogóle z poszerzonego zakresu dynamiki.

W przypadku dynamicznych wydarzeń sportowych przydaje się również funkcja upłynniania ruchu. Dzięki niej szybko przemieszczające się na ekranie obiekty, a do takich należy niewątpliwie piłka, nie są zamazane. Przydatność mechanizmu motionflow w tradycyjnych zastosowaniach projektora domowego (oglądanie filmów) zależy od subiektywnych upodobań widzów. Część osób nie lubi upłynniania i zawsze je wyłącza twierdząc, że po użyciu filmy wyglądają sztucznie, jakby teatralnie.

Dla innych mechanizm ten nie jest przeszkodą, a wręcz poprawia czytelność obrazu. Nie ulega wątpliwości, że zawsze sprawdza się w przypadku dynamicznych transmisji wydarzeń sportowych. I tu niespodzianka: funkcja, która była dotychczas dostępna praktycznie w każdym projektorze, nie znalazła się w żadnym nowym modelu DLP. Wynika to z zasady działania zastosowanych w nich przetworników obrazu. Funkcję upłynniania można znaleźć tylko w produktach Sony i Epsona.

Kadr z filmu "Thor 2". Po lewej ViewSonic PX727-4K, po prawej BenQ W1700.

Kadr z filmu "Thor 2". Po lewej ViewSonic PX727-4K, po prawej BenQ W1700.