Jak kupować router bezprzewodowy

Zmianę routera Wi-Fi na ogół rozważamy z różnych powodów: gdy zmieniamy dostawcę usług internetowych, jeżeli ten nie zapewnia nam gotowego rozwiązania; gdy chcemy unowocześnić domową sieć; gdy obecny osprzęt odmawia posłuszeństwa... Wybór dostępnych na rynku urządzeń i mnogość technologii nie ułatwiają zadania. Przyjrzyjmy się zatem, na co zwracać uwagą przy kupnie routera i co oferują producenci.


Nowoczesne routery mają bardzo zbliżoną funkcjonalność. Do podstawowych funkcji obsługiwanych przez każdy router należą: technologia NAT umożliwiająca działanie komputerów w wewnętrznej, domowej sieci LAN lub bezprzewodowej sieci WLAN (Wireless LAN), mniej lub bardziej skomplikowany firewall z funkcją ochrony przed atakiem DoS, możliwość tworzenia połączeń VPN, tworzenie stref DMZ, triggering portów, ochrona rodzicielska, tworzenie białych i czarnych list adresów internetowych, gdzie wbudowany harmonogram pozwoli na określenie godzin, w których dostęp do sieci jest możliwy, filtrowanie adresów MAC czy opcje zarządzania pasmem – to wszystko jest obecnie standardem dostępnym w każdym urządzeniu.

Zaawansowane modele pozwalają na znacznie bardziej szczegółowe zarządzanie pasmem. Dostępna jest tu funkcja QoS odpowiadająca za ustalenie priorytetów ruchu sieciowego. Routery takie pozwalają na kontrole pakietów UnP, sprawdzanie logów i statystyk, tworzenie wydzielonej sieci dla gości, tworzenie dynamicznego i statycznego routingu, tunelowanie IPv6, przygotowanie własnych reguł firewalla, tworzenie połączeń VPN zgodnych z IPsec, tworzenie wirtualnych serwerów itp., żeby wymienić tylko najważniejsze funkcje. Na szczęście, zwykły użytkownik nie musi w wielu wypadkach wiedzieć o wymienionych wyżej możliwościach. Korzystając z uproszczonego, w wielu wypadkach graficznego interfejsu, ustawia to, co chciałby osiągnąć, lub odpowiada na proste pytania, a router konfiguruje się już dalej automatycznie. Zaawansowani użytkownicy mogą zaś, podobnie jak w sprzęcie klasy korporacyjnej, skonfigurować szczegółowo wszystko, korzystając z odpowiednich zakładek w menu.

Jak kupować router bezprzewodowy. Wybrane modele

TP-Link AC1350 3G/4G TL-MR3620

TP-Link AC1350 3G

TP-Link AC1350 3G

Jeden z ciekawszych modeli zaliczanych do podstawowej klasy routerów AC. Ten dwupasmowy model pracuje z szybkością 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i 867 Mb/s w paśmie 5 GHz i rozgłasza dwie oddzielne sieci bezprzewodowe. Pod względem funkcjonalności router dysponuje wszystkimi podstawowymi opcjami. Tym, co odróżnia go od konkurencji, jest możliwość wykorzystania wbudowanego złącza USB nie tylko w charakterze serwera druku czy złącza dla zewnętrznej pamięci masowej (udostępnianie plików lub multimediów przez sieć lokalną i internet poprzez serwer FTP/Samba), ale również jako portu pozwalającego na podłączenie modemu 3G/4G. W ten sposób użytkownik ma możliwość stworzenia łącza awaryjnego o szybkości pracy dochodzącej do 150 Mb/s.

W modelu dostępna jest funkcja kontroli rodzicielskiej pozwalająca ograniczyć dostęp do sieci zgodnie ze zdefiniowanymi wymaganiami. Blokowanie adresów URL możliwe jest za pomocą czarnej i białej listy. Istnieje możliwość utworzenia dodatkowej sieci bezprzewodowej dla gości, pozwalającej korzystać z internetu bez udzielania dostępu do zasobów sieci lokalnej.

Aktualne ceny w sklepach

Asus RT-AC1200G+

Asus RT-AC1200G+

Asus RT-AC1200G+

Kolejny router klasy podstawowej. Zapewnia wydajność sieci Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz na poziomie odpowiednio 300 i 867 Mb/s. Urządzenie wyróżnia się czterema zamontowanymi na stałe antenami o zysku energetycznym 5dBi, z których dwie umieszczono po bokach, a dwie z tyłu obudowy. Technologia formowania wiązki AiRadar zwiększa pokrycie domu lub biura sygnałem sieci bezprzewodowej. Technologia ta bierze pod uwagę liczbę urządzeń w sieci domowej czy biurowej oraz ich położenia, a następnie w inteligentny sposób wzmacnia połączenia pomiędzy nimi a routerem. Dzięki zastosowaniu silnego wzmacniacza optymalizowana jest stabilność sygnału oraz jego emisja we wszystkich kierunkach.

Plusem urządzenia jest wbudowany gigabitowy switch oraz ceniony przez użytkowników internetowy interfejs graficzny ASUSWRT, który pozwala na łatwy dostęp i szybką, 30-sekundową, instalację w dosłownie trzech krokach. Oczywiście, również za jego pomocą można skonfigurować wszystkie zaawansowane ustawienia. Na tle innych urządzeń AsusRT-AC1200G+ wyróżnia się dostępem do konsoli routera. Funkcja charakterystyczna dla sprzętu klasy korporacyjnej, w tej klasie urządzeń jest niespotykana. Inną rzadko spotykaną funkcją jest liczba sieci, które można rozgłosić. Tutaj jest to aż sześć sieci – trzy w paśmie 2,4 GHz i trzy w paśmie 5 GHz. Konkurencyjne urządzenia pozwalają na rozgłoszenie po jednej dodatkowej sieci gościnnej dla każdego z pasm.

D-Link DIR-895L

D-Link DIR-895L

D-Link DIR-895L

W routerze D-Linka zastosowano trzy układy radiowe oraz osiem zewnętrznych anten pracujących w trybie 4x4. Stabilność działania sieci i większy zasięg osiągnięto dzięki zastosowaniu technologii formowania wiązki oraz wykorzystaniu transmisji w trybie MU-MIMO we wszystkich trzech dostępnych pasmach. W ten sposób funkcja routera o nazwie SmartConnect, dla każdego urządzenia w sieci automatycznie wybierze najszybszy i najbardziej wydajny zakres Wi-Fi spośród trzech dostępnych. Obecnie jest to jeden z najlepszych routerów nadających się do bardzo wydajnego strumieniowania filmów i materiałów w rozdzielczości 4K oraz do grania w gry online.

Ciekawostką jest zastosowanie w routerze D-Link DIR-895L wydajnego dwurdzeniowego procesora o częstotliwości pracy 1,4 GHz. Dzięki niemu router może efektywnie obsługiwać wiele zadań realizowanych w tym samym czasie. Odpowiada on również za wyraźną poprawę szybkości przesyłania danych dla wszystkich aplikacji. Dwa porty USB ułatwią współdzielenie drukarki lub nośników danych, a cztery porty gigabitowego Ethernetu pozwalają na szybkie i bezproblemowe zbudowanie wydajnej firmowej lub domowej sieci przewodowej LAN. Router D-Link DIR-895L wyróżnia się też nietypową stylistyką, solidnej, wykonanej z metalu, obudowy.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR500

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR500

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR500

Urządzenie opracowane z myślą o gamingu. O przeznaczeniu urządzenia Netgear Nighthawk Pro Gaming XR500 świadczy dobitnie stylistyka obudowy, przypominająca samoloty stealth. Urządzenie charakteryzuje się wbudowanym czteroportowym gigabitowym switchem i czterema zewnętrznymi antenami. Zastosowanie czterech anten zwiększa zasięg sieci Wi-Fi oraz zapewnia bardzo szybkie przesyłanie danych – z szybkością dochodzącą teoretycznie do 800 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i 1733 Mb/s w paśmie 5 GHz, w czym pomaga dwurdzeniowy, bardzo szybki, 1,7-gigahercowy procesor i 512 MB RAM-u. XR500 ma wbudowany mechanizm DFS, który umożliwia dynamiczny wybór jednego z 15 dostępnych kanałów 5 GHz, w zależności od panujących warunków propagacji fal radiowych i zakłóceń.

Na górnym panelu obudowy umieszczono dwa przyciski. Pierwszy z nich to klawisz WPS do szybkiego komunikowania urządzeń, drugi to przycisk Wi-Fi on/offsłużący do włączania i wyłączania sieci bezprzewodowej. Cechą charakterystyczną urządzenia jest graficzny, bazujący na Linuksie, interfejs DumaOS. Oprogramowanie do zarządzania wyróżnia się wyjątkową liczbą funkcji i prezentowanych parametrów. Użytkownik otrzymuje dostęp do szczegółowych statystyk dotyczących transferu danych, podłączonych urządzeń logów, a nawet obciążenia procesora. Wszystkie dane są aktualizowane w czasie rzeczywistym i prezentowane na czytelnych wykresach.

Linksys EA9500

Linksys EA9500

Linksys EA9500

To nieco starsza, ale bardzo popularna trzyzakresowa konstrukcja (jedno pasmo 2,4 GHz i 2 x 5 GHz) charakteryzująca się obsługą najnowszej rewizji standardu 802.11ac Wave 2 oraz wbudowanym, co rzadkie wśród tej klasy urządzeń, ośmioportowym switchem gigabit Ethernet. Linksys EA9500 ma osiem zewnętrznych anten pracujących w trybie 4x4, co pozwala szybkość transmisji danych dochodzącą do 1000 Mb/s (2,4 GHz) oraz 2166 Mb/s (5 GHz). Tak wysoka szybkość pozwala na bezproblemowy streaming kilku materiałów wideo w rozdzielczości 4K. Całość wspomagana jest szybkim, dwurdzeniowym procesorem taktowanym zegarem 1,4 GHz.

Oprogramowanie Linksys Smart Wi-Fi umożliwia wygodne administrowanie siecią zarówno z poziomu komputera, jak i urządzeń mobilnych. Za jego pośrednictwem bez problemu można nadawać priorytety urządzeniom lub stronom internetowym, korzystać z funkcji ochrony rodzicielskiej, a także monitorować aktywność sieci i włączać dostęp do zasobów Wi-Fi i internetu według ściśle zdefiniowanych harmonogramów. W zarządzaniu pracą podłączonych urządzeń pomaga opcja Network Map, czyli przejrzysta mapa sieci w formie graficznej.

Tenda AC9 AC1200

Tenda AC9 AC1200

Tenda AC9 AC1200

Niedrogie urządzenie należące do podstawowej klasy sprzętu zgodnego ze standardem 802.11ac. Oferuje czteroportowy, gigabitowy switch dla sieci LAN oraz dwuzakresową łączność w pasmach 5GHz (867 Mb/s) oraz 2,4 GHz (300 Mb/s). Urządzenie wyposażono w dwie zewnętrzne anteny o dużym zysku energetycznym (5dBi) oraz w procesor Broadcom ARM Cortex-A7 i 128MB pamięci DDR3. Zastosowana technologia Beamforming+ oraz wzmacniacze sygnału wysokiej mocy zwiększają zasięg bezprzewodowej komunikacji.

Tenda AC9 AC1200 charakteryzuje się wielofunkcyjnym portem USB, który, dzięki możliwości podłączenia dysku USB pozwala na łatwe przechowywanie danych w sieci. Drugą funkcją portu USB jest udostępnianie drukarki (serwer wydruku). Inteligentne zarządzanie harmonogramem pracy sieci poprzez aplikację Tendaapp pozwala wyłączyć o zaprogramowanych godzinach sieć bezprzewodową. W ten sposób router będzie włączał i wyłączał automatycznie połączenie Wi-Fi.