Jak kupować telewizor HD?

Chcesz kupić telewizor HD? Jeżeli tak, przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz wszystko co powinieneś wiedzieć udając się do sklepu RTV. Dzięki niemu nie będziesz bezbronny w konfrontacji z często niezbyt kompetentnym sprzedawcą i być może zaoszczędzisz część pieniędzy, które możesz przeznaczyć na inny cel - np. świąteczne prezenty.

Telewizja HD (wysokiej rozdzielczości) znacznie różni się od telewizji SD (standardowej rozdzielczości). Ekran jest szerszy, a większa liczba pikseli sprawia, że obraz cechuje się większą szczegółowością. Dzięki temu na oglądanych materiałach możemy dostrzec więcej detali.

Kupując nowy telewizor HD masz tyle opcji do wyboru, że możesz czuć się zagubiony. W tym tekście postaramy Ci się pomóc w wyborze najlepszego modelu, z którego z powodzeniem będziesz mógł korzystać przez następne kilka lat.

Krok I

W pierwszej kolejności musisz zdecydować, która technologia jest lepsza (my za Ciebie tego nie zrobimy, wyjaśnimy tylko jak one działają oraz przedstawimy ich wady i zalety). Do wyboru w zasadzie masz dwie - plazmową i LCD. Przy tej drugiej trzeba zaznaczyć, że tak ostatnio reklamowane telewizory podświetlane LED-ami to jedynie unowocześnione konstrukcyjnie "zwykłe" LCD TV. Producenci promują jednak nazwę LED TV, co miałoby sugerować, iż mamy do czynienia z zupełnie nową technologią.

Oba rozwiązania cechują się różnym podejściem do wyświetlania obrazu. W LCD wykorzystywane jest podświetlenie oświetlające warstwę ciekłych kryształów, które w zależności od potrzeby przepuszczają lub blokują światło. W plazmach natomiast za pomocą impulsu elektrycznego mieszanina gazów szlachetnych (głównie ksenon i neon) zamkniętych w małych komorach doprowadzana jest w stanu plazmy czego efektem jest emisja światła ultrafioletowego (luminofor zamienia go na światło widzialne).

Plazma kontra LCD

Telewizory LCD pozwalają na wyświetlenia jaśniejszego od plazm obrazu, w związku z czym lepiej spisują przy bardzo jasnym oświetleniu (np. na wystawach sklepowych). Z kolei plazmy są zdolne do reprodukcji głębokiej czerni (LCD zawsze były pod tym względem gorsze), co pozwala im na wyświetlanie dużo lepszej jakości obrazu, szczególnie w ciemniejszych pomieszczeniach.

Wcześniejsze plazmy miały problem z nieruchomymi obrazami, które gdy były bardzo długo wyświetlane (mowa tu np. o logo programu) mogły się na stałe wypalić na ich ekranie. W obecnych modelach co prawda nie doświadczymy aż tak drastycznego zdarzenia (między innymi dzięki udoskonaleniom luminoforu), jednak echo takiego obrazu może się utrzymywać nawet jeszcze przez kilka godzin po zmianie kanału. Jeżeli uważasz, że może Ci to bardzo przeszkadzać, być może powinieneś wybrać telewizor LCD.

Jak kupować telewizor HD?

Cieniutki telewizor firmy JVC z krawędziowym podświetlaniem diodami LED

Jedna z wad wyświetlaczy LCD to tzw. efekt smużenia. W momencie, gdy wybrany piksel jest "wygaszony" i nagle ma zaświecić, musi zajść zmiana struktury fizycznej ciekłych kryształów. Proces ten nie przebiega natychmiastowo, lecz zajmuje od kilku do kilkunastu milisekund, czego efektem jest wspomniane rozmycie obrazu. Ten efekt może być szczególnie widoczny podczas prezentowania dynamicznych scen, w których bardzo szybko poruszają się małe obiekty (np. mecz hokeja). Podczas oglądania mniej dynamicznych obrazów problem ten nie występuje. Warto też dodać, że aby go zminimalizować producenci telewizorów stosują wyższe niż standardowe odświeżanie sięgające 120 Hz lub ostatnio nawet 240 Hz.

Telewizory plazmowe pozbawione są takiego problemu. Dzieje się tak dlatego, że wyświetlające obraz piksele (rurki wypełnione gazem szlachetnym i pokryte luminoforem) mogą, w porównaniu do wyświetlaczy LCD, nieporównywalnie szybciej przejść ze stanu wygaszenia do świecenia.

Telewizory LCD są zazwyczaj w porównaniu do plazm o tej samej przekątnej lżejsze i cieńsze. Dodatkowo zużywają mniej energii, co jednak nie jest już tak widoczne gdy weźmiemy pod uwagę plazmy najnowszej generacji (różnica ta jednak znowu się zwiększa w przypadku urządzeń korzystających z energooszczędnego podświetlenia zbudowanego w oparciu o diody LED). O ile plazmy prawie nie pobierają prądu podczas wyświetlania czarnego obrazu, o tyle w przypadku ich konkurentów podczas jego prezentacji pobierana jest w zasadzie taka sama ilość energii jak podczas wyświetlania obrazu białego. Wynika więc z tego, że w przypadku plazm rachunki za prąd zależą od tego, co oglądamy.

Wielkość ekranu

W telewizorach HD montowane są panoramiczne ekrany, których proporcje boków wynoszą 16:9 (ich "standardowe" odpowiedniki przystosowane są do wyświetlania obrazu w proporcjach 4:3). Decydując się na zakup modelu z mniejszym niż 40-calowym panelem praktycznie zamykasz sobie drogę wyboru - jesteś skazany na technologię LCD. Z kolei jeżeli Twój budżet jest ograniczony i szukasz urządzenie z większym od wspomnianego ekranem, najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem prawdopodobnie będzie plazma, ponieważ w porównaniu do odpowiednika ciekłokrystalicznego będzie tańsza.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: