Jak kupować zamienniki tuszu do drukarek atramentowych

Przetestowaliśmy popularne pakiety zamienników do drukarek atramentowych HP i Canon. Oceniliśmy wydajność tuszów, aby wskazać produkty o najlepszym stosunku wydajności do ceny.


Zasobniki z tuszem to najdroższy element w eksploatacji drukarki atramentowej. Producenci rekomendują oryginalne tusze, które często są oferowane w cenach przekraczających wartość całego urządzenia. Dostępne na rynku zamienniki są zdecydowanie tańsze, ale jedynie część z nich zapewnia bezawaryjną obsługę i należytą wydajność.

Producenci bardzo poważnie podchodzą do kwestii tuszu wykorzystywanego w ich drukarkach. Zdarza się bowiem, że podstawowe urządzenia są sprzedawane na granicy opłacalności, tylko po to aby zwielokrotnić zysk ze sprzedaży materiałów eksploatacyjnych. Oczywiście wysoka cena oryginalnych kartridżów nie jest związana wyłącznie z chciwością producentów drukarek. Oryginały mają bowiem wiele zalet, takich jak: pełna kompatybilność z drukarką i jej oprogramowaniem, wysoka jakość wydruków czy wydajność zgodna ze specyfikacją. Ponadto użytkownicy oryginałów nie muszą obawiać się utraty gwarancji w wyniku uszkodzeń spowodowanych przez nieznany zamiennik.

Zobacz również:

  • Recenzja: TEST zamienników 123drukuj dla tonerów HP 106A

Jak kupować zamienniki tuszu. Co oferuje zamiennik

Renomowane firmy produkujące zamienniki tuszów do drukarek doskonale zdają sobie sprawę, że nie przyciągną nabywców wyłącznie najniższą ceną zakupu. Dlatego też wiele z nich stara się wyrównać lub nawet rozszerzyć listę atutów swoich produktów w porównaniu z oryginałami. Najpopularniejszym orężem w tej walce jest zwiększona pojemność. Większość zamienników dostępnych na rynku posiada więcej tuszu niż oryginalne kartridże, a co za tym idzie – ich wydajność jest zauważalnie wyższa. Kolejnym istotnym atutem może być gwarancja rozszerzona na drukarkę. Jeśli urządzenie ulegnie uszkodzeniu wskutek użytkowania zamiennika, producent tego drugiego zapewni usługę serwisową albo dostarczy nowy sprzęt.

Jak kupować zamienniki tuszu do drukarek atramentowych

TelForceOne TFO H-652BR / TFO H-652CR

Co więcej wielu producentów zapewnia gwarancję na wiele lat, a nierzadko również dożywotnią. Jakość oferowana przez najlepsze zamienniki również ma nie odbiegać w żaden sposób od tej uzyskiwanej z wykorzystaniem oryginalnych kartridżów. Dodatkową zachętą są dobrej jakości opakowania, folie próżniowe, szczegółowe instrukcje, a nawet drobne upominki. Kilku producentów zamienników wyrobiło sobie tak dobrą renomę, że musi stosować hologramy chroniące markę przed napływem podróbek.

Jak kupować zamienniki tuszu. Ostrożnie z ceną

Zamienniki biorące udział w teście zapewniają znaczne oszczędności względem oryginalnych zasobników. Jednakże na rynku nie brakuje produktów w jeszcze niższych cenach, często oferowanych w wersji OEM i ściąganych prosto z Azji. Warunkiem udziału w teście „PC Worlda” jest dostępność zamienników w polskiej dystrybucji, wyraźnie określenie podmiotu odpowiedzialnego za produkt oraz dostępność usługi gwarancyjnej realizowanej na terenie kraju.

Jak kupować zamienniki tuszu do drukarek atramentowych

Zamienniki tuszów HP i Canona - ceny zestawów.

Poszukiwanie dodatkowych oszczędności może być zgubne. Najtańsze zamienniki są niejednokrotnie sprzedawane bez gwarancji, a jeśli już ją posiadają to rzadko kiedy jest ona rozszerzona na drukarkę. W razie awarii urządzenia spowodowanej wadą zasobnika użytkownik jest zdany na siebie. Kolejnym problemem może okazać się brak dedykowanych opakowań. Tanie kartridże są często sprzedawane bez pudełek. Zazwyczaj oznacza to brak deklaracji dotyczących pojemności i wydajności oraz zwiększone ryzyko uszkodzenia zamiennika w transporcie. Doświadczenie pokazuje, że zapewnienia sprzedawców dotyczące jakości i wydajności takich produktów należy traktować z dużym dystansem. Jednocześnie potencjalne oszczędności po przeliczeniu na zadrukowane strony mogą okazać się złudne.

Jak kupować zamienniki tuszu do drukarek atramentowych

Zamienniki tuszów HP i Canon - koszt wydruku jednej strony.

Więcej informacji: ranking zamienników tuszów do drukarek HP oraz ranking zamienników tuszów do drukarek Canon.