Jak lepiej chronić swoją prywatność, przeglądając Internet?

Aby uzyskać większy poziom bezpieczeństwa, powinieneś właściwie skonfigurować filtrowanie treści. Filtr treści, w który jest wyposażony Internet Explorer 8, ma uniemożliwiać witrynom śledzenie zachowań internautów. Funkcja filtrowania jest bardzo przydatna - pod warunkiem, że jest właściwie zastosowana. Nieopatrznie włączona lub niewłaściwie skonfigurowana może prowadzić do problemów.

Aby uaktywnić filtr treści, trzeba kliknąć menu Bezpieczeństwo | Filtrowanie InPrivate. O tym, że jest włoczony, informuje tylko zielona strzałka (na pasku statusu z lewej strony, obok powiększenia) - łatwo ją przeoczyć.

Uwaga! Nie pomyl filtrowania w trybie InPrivate z przeglądaniem w trybie InPrivate.

Jak działa filtr treści? Microsoft wychodzi z założenia, że ustawienia automatyczne mogą zabezpieczyć sferę prywatną także mniej doświadczonych użytkownikom. Wystarczy go włączyć, a filtr liczy, jak często w trakcie przeglądania Internetu są wyświetlane elementy innych operatorów, a więc pochodzące z obcych witryn internetowych. Gdy dany operator przekroczy liczbę dziesięciu wyświetleń, filtr zaczyna blokować jego treści.

Wraz z zamknięciem okna przeglądarki filtr wyłączy się i będzie wyłączony, gdy ponownie uruchomisz Internet Explorera. Przyczyna jest dość prosta - korzystając z filtra treści, który sam się uczy, nie można mieć całkowitej pewności, że rzeczywiście blokuje tylko niepożądane elementy witryn. Jeśli np. zdarzyło ci się odwiedzić witryny dziesięciu firm zawierające mapki dojazdowe z Google Maps, być może stracisz dostęp do stronyhttp://maps.google.pl/. Aby uniknąć zażaleń ze strony internautów, a także właścicieli witryn, nie umieszczono w ustawieniach Internet Explorera możliwości włączenia filtra treści na stałe.

Jak uaktywnić na stałe filtr treści? Można to zrobić tylko nieudokumentowaną metodą za pośrednictwem rejestru. Przywołaj w tym celu Edytor rejestru, naciskając klawisze [Windows R] i wpisując polecenie regedit. Przeskocz do klucza "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Safety". Utwórz w nim podklucz "PrivacIE", klikając prawym przyciskiem myszy klucz "Safety", wskazując polecenie Nowy | Klucz. Następnie załóż w nowym podkluczu wartość DWORD o nazwie "StartMode". Kliknij w tym celu prawym przyciskiem "PrivacIE" i wybierz polecenie Nowy | Wartość DWORD. Kliknij dwukrtotnie nową wartość i przypisz jej cyfrę 1 w polu Dane wartości.

Gdy zechcesz przywrócić pierwotne ustawienie, wystarczy zastąpić jedynkę zerem we wspomnianej powyżej wartości DWORD. Jeśli tylko od czasu do czasu brakuje ci pewnych treści internetowych, ale nie chcesz rezygnować z filtra, możesz go tymczasowo wyłączać, naciskając klawisze [Ctrl Shift F]. Powyższy wpis w rejestrze sprawi, że przy kolejnym uruchomieniu Internet Explorera filtr treści ponownie się włączy.