Jak naprawić czarny ekran śmierci w Xbox One

Czarny ekran śmierci może być przerażający dla użytkowników Xbox One, ale są pewne sposoby, aby mu zapobiec.


Pod koniec stycznia 2019 roku użytkownicy konsol Xbox One zaczęli informować o pojawieniu się czarnego ekranu po uruchomieniu konsoli oraz problemie z zapisywaniem stanu rozgrywki. Problemy te są następstwem awarii Xbox Live, a Microsoft informuje, że cały czas próbuje naprawić usterkę. Jeżeli widzisz komunikaty takie jak np. błąd logowania, problem z połączeniem z Xbox Live, błędy przy synchronizacji danych nie musisz się martwić - problem leży w oprogramowaniu a nie konsoli. Jeżeli nie jesteś w stanie uruchomić konsoli spróbuj odłączyć ją od internetu (odpinając kabel ethernet) i uruchomić bez dostępu do sieci. Jeżeli jesteś podłączony do sieci bezprzewodowej Wi-Fi wiedz, że Microsoft pracuje nad rozwiązaniem problemu.

Czym jest czarny ekran śmierci?

Tak zwany czarny ekran śmierci to potoczne powiedzenie na problemy konsoli Xbox One (zarówno wersji oryginalnej jak i S oraz X) z uruchomieniem objawiające się wyświetlaniem czarnego ekranu bez żadnej zawartości. Jez Corden z Windows Central był jedną z pierwszych osób, która spotkała się z problemem i zgłosiła błąd. Wiele użytkowników dyskutuje o problemach na Reddit oraz innych forach dyskusyjnych. W przypadku wystąpienia problemów z czarnym ekranem śmierci ekran konsoli nie może się załadować, pozostaje pusty lub stopniowo zmienia kolor na czarny. Utrudnia, a czasami nawet uniemożliwia to korzystanie z konsoli i jest bardzo frustrujące.

Jak naprawić czarny ekran śmierci?

Na szczęście istnieje wiele potencjalnych poprawek, więc można mieć nadzieję, że któraś z nich rozwiąże problem.

  • RT + Y

Pierwszym i najprostszym do wypróbowania sposobem jest jednoczesne naciśnięcie RT oraz Y na padzie chwile po uruchomieniu konsoli. Wg użytkownika Reddit'a Stefvr trik ten w pełni przywrócił funkcjonalność jego konsoli. Wielu innych posiadaczy konsoli Xbox One potwierdziło działanie tego rozwiązania, dlatego zalecamy wypróbowanie go na samym początku tym bardziej, że jego wykonanie zajmuje tylko kilka sekund.

  • Przełączanie pomiędzy zakładkami

Jednym z rozwiązań zalecanych przez Windows Central jest otwarcie przewodnika, naciśnięcie przycisku Home oraz natychmiastowe przejście z ekranu głównego na inną zakładkę.

  • Xbox Store

Nieoczekiwanym rozwiązaniem problemu znalezionym przez użytkownika Reddit'a ShizuoHeiwajima08 jest udanie się do sklepu Xbox Store a następnie natychmiastowe przyciśnięcie przycisku A na głównym banerze wyświetlającym się po otwarciu sklepu. Następnie można wrócić do ekranu głównego z nadzieją, że problem został rozwiązany.

  • Twardy reset

Nieco drastycznym podejściem do rozwiązania problemu jest próba twardego resetu konsoli. Aby to zrobić przytrzymaj przycisk zasilania Xbox One do momentu jej wyłączenia. Konsola przejdzie wtedy do pełnego cyklu restartu, a po uruchomieniu powinna powrócić pełna funkcjonalność konsoli. Należy przy tym być ostrożnym ponieważ może to nie być trwałe rozwiązanie - problem powraca po normalnym wyłączeniu i ponownym uruchomieniu konsoli.

  • Tryb offline

Jeżeli powyższe sposoby nie zadziałają ostatnim najbardziej drastycznym z nich jest tryb offline. Aby go uzyskać należy odłączyć kabel ethernetowy od konsoli lub rozłączyć połączenie z siecią Wi-Fi w ustawieniach konsoli. Problemy z Xbox Live pochodzą prawdopodobnie od problemów z połączeniem konsoli z serwerami Microsoft'u. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie spowoduje odcięcie konsoli od dostępu do sieci, więc przestaną działać wszelkie funkcjonalności wymagające do działania internetu.