Jak naprawić zablokowany kursor laptopa

W tym artykule przeczytasz o trzech możliwościach rozwiązania niezwykle frustrującego problemu niereagującego kursora.


Kursor i komputer od dziesiątków lat idą ze sobą w parze, więc gdy ten pierwszy przestaje działać, może to niezmiernie irytować użytkowników.

Jeśli nie masz pod ręką myszy, nawigacja po komputerze ogranicza się do skrótów klawiaturowych. Posiadanie urządzenia z ekranem dotykowym może pomóc w tej sytuacji, ale unikanie nawigacji opartej na kursorze jest często dalekie od wygody.

W dodatku jest to jeden z problemów, w którym klasyczne „wyłącz i włącz ponownie” raczej nie pomoże. Zamiast tego trzeba będzie znaleźć sposób na ponowne włączenie gładzika, który często można wyłączyć nawet tego nie zauważywszy.

Większość laptopów pozwala na to czy to za pomocą dedykowanego przycisku, kombinacji klawiszy, czy też poprzez BIOS. W tym artykule prześledzimy te trzy rozwiązania.

Przełącznik touchpad na klawiaturze

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to sprawdzić, czy na klawiaturze nie znajduje się przycisk z ikoną przypominającą touchpad z linią. Naciśnij go i zobacz, czy kursor nie zaczął reagować.

Jeśli nie, sprawdź rząd klawiszy funkcyjnych w górnej części klawiatury. Ponownie poszukaj takiego, który mógłby oznaczać sterowanie gładzikiem. Zazwyczaj jest to F7, ale na niektórych urządzeniach mogą to być też F5 i F9.

Jak naprawić zablokowany kursor laptopa

Samo naciśnięcie tego klawisza raczej nie pomoże, choć wiadomo, że na niektórych komputerach cud może się zdarzyć. W większości przypadków należy nacisnąć i przytrzymać klawisz Fn, a następnie nacisnąć odpowiedni klawisz funkcyjny, aby przywrócić kursor do życia.

Ustawienia systemu Windows

Aby sprawdzić, czy gładzik został wyłączony w systemie Windows, kliknij przycisk Start, wpisz w polu wyszukiwania słowo „Mysz”, a następnie wybierz z wyników wyszukiwania pozycję „Mysz” lub „Ustawienia myszy”.

W oknie, które się pojawi, kliknij „Dodatkowe ustawienia myszy” w sekcji „Powiązane ustawienia”.

Teraz powinien pojawić się ekran właściwości myszy. Kliknij zakładkę „Sprzęt” i upewnij się, że touchpad jest włączony. Następnie wybierz „Właściwości” nad przyciskiem OK. Otworzy się kolejne okno.

Następnie w zakładce „Ogólne”, wybierz „Zmień ustawienia”, gdzie być może będziesz musiał podać swoje hasło logowania.

Może nie wygląda na to, że coś jest nie tak, ale w zakładce „Driver” powinna być teraz opcja „Enable Device”. Jeśli widzisz tylko opcję „Disable Device”, spróbuj ją kliknąć, a następnie ponownie włączyć.

Procedura w Windows 10 jest bardziej skomplikowana niż w poprzednich wersjach, ale menu powinno wyglądać jak poniżej:

Jak naprawić zablokowany kursor laptopa

Dioda LED na panelu dotykowym

Niektóre laptopy HP mają diodę LED w lewym górnym rogu. Jeśli Twoja dioda się świeci, oznacza to, że touchpad jest wyłączony. Po prostu stuknij dwa razy (szybkie podwójne stuknięcie), aby ponownie włączyć touchpad.

Mamy nadzieję, że za pomocą tych kroków problem zostanie rozwiązany. Masz problemy z klawiaturą? Sprawdź nasz artykuł o tym, jak naprawić klawiaturę laptopa.