Jak obniżyć koszty druku

Cena zakupu urządzenia drukującego to zaledwie ułamek kosztów całkowitych użytkowania tego typu sprzętu. Mając przed sobą wieloletnią perspektywę użytkowania drukarki, nie sposób patrzeć wyłącznie na cenę samego urządzenia. Podpowiadamy, jak efektywnie i oszczędnie korzystać z drukarek, poczynając od dokonania mądrego ich wyboru.


Czy drukarka to urządzenie niezbędne każdemu posiadaczowi komputera? W przypadku użytkowników mających nawet najmniejszą firmę – na pewno. Możliwość wydruku ważnych dokumentów, rozliczeń, faktur itp. stanowi jeden z podstawowych warunków efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak nawet w przypadku typowo domowych zastosowań komputerów drukarka, jako sprzęt peryferyjny, znakomicie poszerza zakres możliwości wykorzystania komputera w domu. Drukowanie zdjęć, etykiet, kartek pocztowych, własnych projektów graficznych, nadruków na koszulki, kubeczki – ograniczeniem jest tu wyobraźnia użytkownika i… zasoby finansowe.

Drukarka, ale do czego?

Tak postawione pytanie wydaje się bezsensowne, a odpowiedź oczywista: do wydruków. Problem jednak w tym, że inne potrzeby będzie miała samodzielna księgowa prowadząca rozliczenia kilku firm, a inne pani domu, która chce po prostu wydrukować ładne zdjęcia swoich bliskich. Kupno urządzenia niedopasowanego do faktycznych potrzeb użytkownika to jedna z najgorszych decyzji, jakie można podjąć, decydując się na zakup drukarki. Dlatego zanim zainteresowany uzyskaniem własnych wydruków przedstawiciel homo sapiens uda się do najbliższego sklepu z elektroniką, warto najpierw sprecyzować oczekiwania względem konkretnego urządzenia. Od wielu lat na rynku sprzętu dla użytkowników indywidualnych i małych firm królują dwa rodzaje urządzeń: drukarki atramentowe oraz drukarki laserowe (ewentualnie diodowe, ale te często grupowane są razem z laserowymi). Przyjęło się uważać, że w przypadku planowania niewielkiej liczby wydruków (np. kilkudziesięciu miesięcznie), przy założeniu, że użytkownik będzie drukował raczej zdjęcia niż dokumenty, lepszym wyborem będzie drukarka atramentowa. Z kolei drukarki laserowe są lepszym wyborem w sytuacji, gdy drukowane będą przede wszystkim materiały piśmienne, dokumenty różnego typu, gdy potrzebna jest większa wydajność i większa liczba wydruków, a ewentualne kwestie związane z wydrukami kolorowych fotografii na błyszczącym papierze schodzą na dalszy plan. Warto też zauważyć, że w przypadku urządzeń atramentowych urządzenia jednofunkcyjne zostały obecnie na rynku zastąpione sprzętem wielofunkcyjnym, czyli drukarką zintegrowaną ze skanerem.

Niska cena zakupu

Nawet tania drukarka podczas użytkowania generuje koszty – co bardziej istotne, paradoksalnie, najtańsze w zakupie drukarki okazują się dość drogie w późniejszej eksploatacji. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jakiegokolwiek urządzenia jest cena. Jednak w przypadku drukarek patrzenie tylko na cenę samego urządzenia to za mało. Prosty przykład: w trakcie przygotowywania niniejszego materiału jednym z najtańszych na polskim rynku urządzeń drukujących w technice atramentowej były: drukarka atramentowa Canon Pixma IP2850 oraz atramentowe urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma MG2450. Każde z nich wyceniane jest w polskich sklepach online już od ok. 140 zł. Są to standardowe urządzenia podłączane do komputera przez interfejs USB 2.0, pozbawione jakichkolwiek interfejsów sieciowych, drukujące w rozdzielczości 4800 x 600 pikseli na arkuszach do formatu A4, a cztery podstawowe kolory druku dostarczane są w dwóch wkładach: czarnym i trójkolorowym. Pojedynczy zasobnik czarnego atramentu (w obu wymienionych urządzeniach wykorzystywane są pojemniki tego samego typu) Canon PG-545 kosztuje od 51 zł, natomiast w przypadku zasobnika kolorowego (Canon CL-546) ceny zaczynają się od 55 zł. Można kupić komplet, wtedy wyjdzie trochę taniej, bo dostarczany w jednym opakowaniu zestaw dwóch pojemników (czarny i kolorowy) to koszt od ok. 97 zł. Taniej?! Toż to niemal 70% ceny nowego urządzenia! Ano właśnie, a nie wymieniono jeszcze wydajności tych wkładów. Zgodnie z oficjalną specyfikacją producenta każdy z zasobników wystarcza na 180 stron, ale liczba szacowana jest zgodnie ze standardem ISO/IEC 24711, według którego pomiar dokonywany jest poprzez druk pięciu standardowych stron, z których niestety żadna nie jest wydrukiem fotografii o rozmiarze pełnego formatu A4. Zatem jeżeli użytkownik zakłada wykorzystanie urządzenia głównie do wydruku fotografii, faktyczna wydajność standardowych zasobników będzie znacznie niższa. Co prawda wielu producentów oferuje tzw. pojemniki XL, czyli o zwiększonym ładunku. Takie zasobniki ma w swojej ofercie również Canon (wystarczają one na 400 stron, każdy z nich), ale w tym przypadku zakup kompletu tuszów XL oznaczałby wydatek aż 170 zł, co przekracza cenę samego urządzenia.

Canon Pixma MG2450 to jedno z najtańszych atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych na naszym rynku. W sklepach dostępne już za kwotę rozpoczynającą się od 140 zł, jednak w tym przypadku cena zakupu to zaledwie ułamek całkowitych kosztów eksploatacji, już pojedynczy komplet tuszów o podwyższonej wydajności (400 stron) kosztuje więcej niż drukarka.

Canon Pixma MG2450 to jedno z najtańszych atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych na naszym rynku. W sklepach dostępne już za kwotę rozpoczynającą się od 140 zł, jednak w tym przypadku cena zakupu to zaledwie ułamek całkowitych kosztów eksploatacji, już pojedynczy komplet tuszów o podwyższonej wydajności (400 stron) kosztuje więcej niż drukarka.

Laser tańszy?

W przypadku drukarek laserowych sytuacja wygląda trochę inaczej. Czynnikiem drukującym w tych urządzeniach jest toner i podstawowym materiałem eksploatacyjnym są właśnie zasobniki z tonerem. Cechą wyróżniającą wszystkie drukarki laserowe jest ich znacznie wyższa – w stosunku do drukarek atramentowych – wydajność. Liczba stron wydruku jest w tym przypadku znacznie większa niż w przypadku drukarek atramentowych. Czy tym razem zakup taniego urządzenia jest bardziej opłacalny? Jedną z najtańszych drukarek atramentowych wciąż dostępnych w polskich sklepach jest model Samsung ML-2160. Cena tego urządzenia zaczyna się od 182 zł, jest to jednak urządzenie monochromatyczne, więc automatycznie odrzucane przez osoby, którym będzie zależeć na kolorowych wydrukach. Sprzęt dostarczany jest przez producenta z tzw. tonerem startowym, czyli zasobnikiem o obniżonej wydajności w stosunku do standardowych pojemników z tonerem. W tym modelu wystarcza on (zgodnie z danymi producenta) na 700 stron, podczas gdy wydajność standardowego zasobnika z tonerem szacowana jest na 1500 stron przy 5-procentowym stopniu zadrukowania strony.

Cena standardowego pojemnika z tonerem (startowy jest dostępny wyłącznie z nowym urządzeniem) zaczyna się od 70 zł. Tym samym koszt wydruku pojedynczej strony jest niższy niż w przypadku wymienionych wcześniej rozwiązań atramentowych, ale należy pamiętać o ograniczeniach – braku koloru.

Jak zatem wygląda sytuacja w przypadku laserowego urządzenia kolorowego? Jest ono zauważalnie droższe w zakupie – jedną z najtańszych drukarek laserowych drukujących w kolorze jest inny model Samsunga – CLP-365, którego cena w polskich sklepach zaczyna się od ok. 350 zł. W przypadku drukarki kolorowej wymianie podlega nie jeden, ale cztery zasobniki z tonerem (w czterech podstawowych kolorach: czarny, cyjan, magenta i żółty). Podobnie jak w przypadku urządzenia monochromatycznego, producent dostarcza sprzęt z zestawem tonerów tzw. startowych (o obniżonej wydajności). Koszt standardowego tonera czarnego dla tego modelu to ok. 110 zł, a jego wydajność (mierzona wydrukami o 5-procentowym pokryciu): 1500 stron. W przypadku pozostałych tonerów (kolorowych) wydajność jest niższa – bo zgodnie z danymi producenta wynosi w tym przypadku tylko 1000 stron, a ich cena wyższa (ok. 170 zł za sztukę). Łatwo policzyć, że zakup wszystkich czterech tonerów to koszt znacznie przekraczający cenę nowego urządzenia. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku drukowania zdjęć wydajność mierzona w liczbie stron będzie znacznie niższa od deklarowanej przez producenta. Statystycznie wydruk zdjęcia oznacza 20-procentowe pokrycie dla każdego koloru. Oczywiście rzeczywiste wartości mogą się różnić, gdyż zależy to od tonacji drukowanego zdjęcia. Fotografia zachodzącego słońca pochłonie z pewnością znaczne ilości tonera w kolorze żółtym i magenta, podczas gdy zdjęcie błękitnego nieba nad oceanem zużyje więcej tonera w kolorze cyjan. Niemniej jednak liczba wydrukowanych stron ze zdjęciami będzie (średnio) czterokrotnie mniejsza od liczby deklarowanych wydruków w parametrach wydajnościowych tonerów.

Niewielka „domowa” kolorowa drukarka laserowa Samsung CLP-365 to najtańsze urządzenie w swojej klasie. Technologia laserowa charakteryzuje się znacznie większą wydajnością niż atramentowa i wydrukowanie nawet 100 tysięcy stron w ciągu roku za pomocą tego urządzenia jest jak najbardziej możliwe, ale całkowity koszt takiej operacji przekroczy… 20 000 zł.

Niewielka „domowa” kolorowa drukarka laserowa Samsung CLP-365 to najtańsze urządzenie w swojej klasie. Technologia laserowa charakteryzuje się znacznie większą wydajnością niż atramentowa i wydrukowanie nawet 100 tysięcy stron w ciągu roku za pomocą tego urządzenia jest jak najbardziej możliwe, ale całkowity koszt takiej operacji przekroczy… 20 000 zł.