Jak obrócić obraz z kamerki internetowej

Masz komputer przenośny z wbudowaną kamerą internetową. Chciałbyś z niej korzystać, ale okazuje się, że generuje obraz obrócony do góry nogami. Co robić?

Aktualnie każdy nowy komputer przenośny oraz All-in-One oraz coraz większa ilość monitorów posiada wbudowane kamerki internetowe. W aktualnych czasach to element niezbędny do wygodnej pracy i nauki z domu lub biura.

kamerka internetowa do komputera
Źródło: logitech.com

kamerka internetowa do komputera

Źródło: logitech.com

Czasami zdarza się jednak, że kamerka internetowa w komputerze pokazuje obraz do góry nogami. Co robić w takim wypadku?

Zobacz również:

  • Najpopularniejsze mikrofony i kamerki internetowe w Polsce
  • Recenzja: Jabra PanaCast 20 - wysokiej jakości osobista kamerka internetowa z ciekawymi funkcjami

Przyczyna problemu tkwi w tym, że ze względów technicznych kamery w niektórych komputerach przenośnych montuje się do góry nogami, a za właściwą orientację obrazu odpowiada oprogramowanie. Domyślnie system Windows instaluje do obsługi kamery swoje własne sterowniki, które nie odwracają obrazu, lecz wysyłają na ekran oryginalny, a więc nieprawidłowy obraz.

Aby rozwiązać problem, trzeba zainstalować prawidłowy sterownik producenta kamery. Uruchom Menedżer urządzeń i przejdź do właściwości kamery. Znajdziesz tu opis modelu kamerki, który wprowadzisz w wyszukiwarce internetowej, aby znaleźć właściwy sterownik.

Menedżer urządzeń w Windows 11

Menedżer urządzeń w Windows 11

Gdy go pobierzesz i zainstalujesz, obraz z kamery powinien być prawidłowo wyświetlany na ekranie monitora. Jeśli się nie uda, przywołaj właściwości kamery w Menedżerze urządzeń i identyfikatory VID (Vendor ID) i PID (Product ID). Za ich pomocą poszukaj sterownika w Internecie i zainstaluj go. Warto szukać odpowiednich sterowników na stronach producenta naszego komputera.

Identyfikator kamery w Windows 11

Identyfikator kamery w Windows 11