Jak ochronić dziecko w Sieci

Eksperci z Trend Micro zachęcają, aby (nie tylko) w Dzień Dziecka pomyśleć o bezpieczeństwie swoich pociech w Sieci.

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy At Media pokazują, że ponad 80 proc. internautów w wieku 7-14 lat korzysta z internetu przynajmniej kilka razy w tygodniu. Dzieci najchętniej zaglądają na strony z kategorii kultura/rozrywka, e-commerce i społeczności, a także... strony dla dorosłych.

- Popularność stron dla dorosłych wśród najmłodszych świadczy o tym, że cały czas niewielu rodziców blokuje dzieciom dostęp do tego rodzaju treści - mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager CEE, Russia & CIS w firmie Trend Micro - Bardzo pomocne jest w tym wypadku rozwiązanie Trend Micro Titanium Maximum Security, które nie tylko chroni komputer przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, ale zapewnia także funkcję Kontroli Rodzicielskiej.

Zobacz również:

  • Jaki smartfon kupić dziecku? Oto 5 najlepszych modeli dla najmłodszych
  • Najlepszy antywirus na Androida - przegląd antywirusów na system Android 2023

Bezpieczeństwo dziecka w Sieci

Trend Micro podkreśla, że wystarczą 4 kroki aby przynajmniej częściowo zapewnić ochronę dziecka w Sieci:

1. Najmłodsi nie powinni podawać swoich danych, takich jak imię, nazwisko i adres na niezanych stronach. To ważne, aby rodzic wyjaśnił dziecku dlaczego i wyraźnie zakazał podawania takich informacji - także na czacie lub w serwisie społecznościowym, podczas rozmowy z nowopoznanym internautą.

2. Zakupy w Internecie nie są dla dzieci. Najlepiej, aby wszystkie transakcje w serwisach aukcyjnych i witryn typu e-commerce były przeprowadzane za zgodą i w obecności rodziców.

3. Rodzic powinien ostrzegać dzieci o tym, że niesprawdzone strony i linki od nieznanych osób mogą zawierać wirusy lub szkodliwe treści.

4. Rozmowa to najlepszy sposób na ochronę dziecka w Sieci. Należy cierpliwie wyjaśnić, dlaczego czas korzystania z komputera jest ograniczony i jakie strony zostaną zablokowane.

Jak ochronić dziecko w Sieci

Bezpieczeństwo naszych dzieci to nader ważny temat. Przeczytaj również artykuł w serwisie PCWorld.pl - przedstawiamy tam 5 porad od specjalistów firmy ESET.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: