Jak odwrócić/jak obrócić ekran w komputerze z Windowsem? [PORADNIK]

Twój ekran w komputerze wyświetla obraz w pionie lub na odwrót? A może specjalnie chcesz zmienić orientację wyświetlanych treści? Pokazujemy, jak odwrócić/obrócić ekran w laptopie i komputerze z systemem operacyjnym Windows.


System operacyjny Windows od lat posiada możliwość obracania ekranu bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Jest to szczególnie przydatne podczas korzystania z laptopa oraz monitorów z obracaną stopką. Niestety czasem może zdarzyć się, że przez przypadek wciśniemy kombinację klawiszy, która powoduje obrót ekranu w systemach Windows 10/Windows 11. Wtedy zaczynają się lekkie schody - jak przywrócić orientację ekranu do pierwotnego stanu?

Jak odwrócić / obrócić ekran w Windows?

Źródło: Camila Martinez / Unsplash

Jak odwrócić / obrócić ekran w Windows?

Źródło: Camila Martinez / Unsplash

W dzisiejszym poradniku pokazujemy, jak obrócić ekran na komputerach wyposażonych w system operacyjny Windows 10/Windows 11. Przedstawione przez nas pomysły powinny zadziałać również na starszych wersjach Windowsa. Możemy wykorzystać ustawienia systemowe, skróty klawiszowe oraz w niektórych przypadkach program do obsługi karty graficznej. Systemy operacyjne Windows 10 i Windows 11 posiadają również możliwość zablokowania ekranu w danej orientacji.

Zobacz również:

  • Windows 11: nowości, które warto poznać
  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [06.06.2023]
  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość

Jak obrócić ekran - wykorzystanie ustawień

W celu obrócenia ekranu z wykorzystaniem ustawień wbudowanych w system operacyjny Windows 7, 8, 10 lub 11 należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w wolne miejsce na pulpicie oraz wybrać opcję Ustawienia ekranu. W systemie Windows 7 uruchomi się Panel Sterowania. Windows 8, Windows 10 oraz Windows 11 otworzą Ustawienia.

Menu kontekstowe na pulpicie w Windows 10

Menu kontekstowe na pulpicie w Windows 10

Menu kontekstowe na pulpicie w Windows 11

Menu kontekstowe na pulpicie w Windows 11

Alternatywnie w systemie Windows 7 możemy przejść do Panel Sterowania > Wygląd i personalizacja > Wyświetlacz. W Windows 8 i nowszym wystarczy uruchomić Ustawienia i przejść do System > Ekran.

W sekcji Skala i układ klikamy na Orientacja wyświetlacza. W tym miejscu możemy wybrać orientację wyświetlania obrazu. Mamy cztery możliwości - Pozioma (domyślna), Pionowa, Pozioma (odwrócona) oraz Pionowa (odwrócona). Okienko w systemie operacyjnym Windows 7 posiada nieco inny wygląd, ale oferuje takie same opcje.

Orientacja wyświetlacza w Ustawieniach Windows 10

Orientacja wyświetlacza w Ustawieniach Windows 10

Orientacja wyświetlacza w Ustawieniach Windows 11

Orientacja wyświetlacza w Ustawieniach Windows 11

Jak obrócić ekran - skróty klawiszowe

System operacyjny Windows umożliwia również obrócenie z wykorzystaniem skrótów klawiszowych. To właśnie ta metoda najczęściej powoduje przypadkowe obrócenie orientacji ekranu.

Aby obrócić ekran należy kliknąć jednocześnie Ctr+Alt+wybraną strzałkę. Uwaga opcja ta jest aktywna jedynie na wybranych komputerach. Niektóre laptopy posiadają również możliwość zmiany orientacji wyświetlanych treści za pomocą jednego z klawiszy funkcyjnych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: