Jak odzyskać skasowane zdjęcia - poradnik dla każdego

Gdy nie możesz uzyskać dostępu do swoich fotek lub gdy zdarzy ci się omyłkowo usunąć je z karty pamięci, odzyska je program Photorec - niezależnie od formatu zdjęcia.


Gdy nie możesz uzyskać dostępu do swoich fotek lub gdy zdarzy ci się omyłkowo usunąć je z karty pamięci, odzyska je program Photorec - niezależnie od formatu zdjęcia.Z robiłeś wiele zdjęć, ale nie można odczytać ich z karty pamięci? A może skopiowałeś je z karty pamięci do komputera, po czym sformatowałeś kartę (przecież masz duplikat jej zawartości na dysku...) i okazało się, że brakuje kilku zdjęć? Albo gorzej, przez omyłkę nadpisałeś lub usunąłeś swoje archiwum fotografii z zewnętrznego twardego dysku? We wszystkich opisanych sytuacjach przyda ci się opensource’owy Photorec. Za pomocą tej aplikacji przypuszczalnie uda ci się uratować niektóre lub wręcz wszystkie zdjęcia.

Jest wiele narzędzi, które pomagają przywracać usunięte zdjęcia JPEG, jednak większość z nich nie radzi sobie z formatami RAW i TIF. Zupełnie inaczej jest z programem Photorec, który wywodzi się ze środowiska linuksowego. W najnowszej wersji obsługuje wszystkie - w sumie ponad 160 - popularne formaty plików graficznych i wideo, w tym: Canon CR2/CRW, Nikon NEF i Pentax PEF. Photorec to fachowe narzędzie. Nie ma szykownego interfejsu graficznego, działa w konsoli trybu tekstowego, za to oferuje ogromne możliwości. Program jest dobrze zaprojektowany, więc szybko nauczysz się nim posługiwać.

Zobacz również:

Narzędziowy duet - Photorec i Testdisk
Photorec wchodzi w skład pakietu Testdisk, który służy do analizowania dysków i przywracania danych. Z tego powodu nazwa archiwum, które pobierzesz z Internetu lub skopiujesz z płyty DVD, rozpoczyna się od ciągu znaków Testdisk. Korzystając z tego pakietu, zaawansowani użytkownicy mogą przywracać dane z uszkodzonych partycji i usuwać błędy w mechanizmie rozruchowym. Program analizuje między innymi strukturę twardego dysku za pomocą BIOS-u i porównuje ją z informacjami zawartymi w tablicy partycji. Użytkownik sam musi zadecydować, które ze znalezionych partycji odpowiadają rzeczywistemu stanowi rzeczy, a więc bieżącej instalacji systemu operacyjnego. Jest to istotne, bo w wielu przypadkach Testdiskowi udaje się znaleźć na dysku resztki starych instalacji systemu.

1. Instalowanie programu Photorec

Skopiuj archiwum ZIP z płyty DVD lub pobierz je z Internetu i rozpakuj do dowolnego folderu na twardym dysku. Uwaga: pod żadnym pozorem nie zapisuj programu na dysku, z którego chcesz odzyskać pliki. Od biedy możesz skopiować go tymczasowo na pendrive. Rozpakowany program nie wymaga instalowania - wystarczy go uruchomić, przywołując plik EXE. Kulisy. Tylko gdy narzędzie może odczytać pliki z jednego dysku i zapisać je na innym, unikniesz ryzyka, że w trakcie przywracania zastąpisz usunięte niechcący pliki, uniemożliwiając ich odtworzenie. Przejdź do folderu win i uruchom plik photorec_win.exe dwukrotnym kliknięciem myszy. Musisz być zalogowany w systemie jako administrator. W Viście i Windows 7 kliknij wspomniany plik prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Uruchom jako administrator.

2. Wybór dysku

Jak odzyskać skasowane zdjęcia - poradnik dla każdego

Najpierw wybierz dysk lub partycję, na której znajdują się dane do odzyskania.

Najpierw musisz wybrać dysk źródłowy klawiszami strzałek. Z niego odtworzysz usunięte fotografie lub materiał wideo. Zamiast liter napędów, do których jesteś przyzwyczajony, Photorec wyświetla nazwy dysków w pisowni znanej z Linuksa. Kryje się za tym prosta reguła. Program ignoruje konwencjonalne foldery na dyskach i systemy, które są odpowiedzialne za zarządzanie plikami, natomiast poszukuje poszczególnych plików. Po zlokalizowaniu pliku kopiuje go na wskazany przez użytkownika dysk docelowy.

Właściwy napęd źródłowy z kartą pamięci wybierzesz na podstawie podanej pojemności i modelu. Pojemność typowych kart pamięci wynosi 1, 2, 4 lub 8 GB. Również w wypadku wewnętrznego lub zewnętrznego twardego dysku pomoże ci wyświetlona pojemność. Wyboru dokonasz klawiszami strzałek i potwierdzając klawiszem [Enter].

3. Wybór systemu plików

Jak odzyskać skasowane zdjęcia - poradnik dla każdego

Po rozpakowaniu archiwum ZIP należy uruchomić plik Photorec_win.exe z uprawnieniami administratora.

W dalszej kolejności musisz wskazać typ systemu plików. Możesz przejąć proponowany przez program typ partycji (w środowisku Windows zaleca się wybrać opcję Intel), naciskając klawisz [Enter]. Następnie wybierz partycję źródłową, na której znajdują się zagubione pliki.

Najlepiej wskazać tę, obok której znajduje się wpis Whole disc w nawiasach. Teraz pozostaje wybrać system plików. Również w tym wypadku możesz potwierdzić przyciskiem [Enter] proponowaną domyślnie opcję Other.

4. Ustawianie metody wyszukiwania

Jak odzyskać skasowane zdjęcia - poradnik dla każdego

W przypadku typu partycji prawidłowym wyborem jest przeważnie ta opcja.

Jeśli Photorec ma uratować omyłkowo usunięte pliki, wybierz metodę wyszukiwania Free. Wówczas program nie będzie przeczesywał całej powierzchni podanego dysku źródłowego, tylko miejsce oznaczone jako wolne. Właśnie tu znajdują się skasowane pliki, pod warunkiem że nie zastąpiłeś ich innymi (i nie zrobił tego system operacyjny).

Jeżeli jednak przypuszczasz, że dysk, na którym znajdują się poszukiwane pliki, uległ awarii, zdecyduj się na metodę Whole. Photorec spróbuje odzyskać pliki z całej powierzchni wybranego dysku.

5. Wybór dysku docelowego

Jak odzyskać skasowane zdjęcia - poradnik dla każdego

Jeśli chcesz odzyskać tylko omyłkowo usunięte pliki, a nie te uszkodzone, wybierz opcję Free.

Na koniec musisz ustawić ścieżkę docelową, a więc folder, w którym zostaną zapisane przywrócone pliki graficzne i/lub wideo. Domyślnie jest wybrany folder, z którego uruchomiłeś program Photorec. Naciśnij klawisz [Y], jeśli zgadzasz się z tym wyborem. Jeżeli jednak wolisz podać inny katalog lub inną partycję docelową, zaznacz wiersz z dwoma kropkami i potwierdź przyciskiem [Enter].

W ten sposób dostaniesz się do nadrzędnego katalogu na bieżącej partycji. Ponów tę czynność, aby dostać się do listy napędów. Następnie przejdź do żądanego katalogu i potwierdź klawiszem [Y]. Wówczas Photorec zapisze w tej lokalizacji wszystkie pliki, które uda mu się odtworzyć. Aby zakończyć działanie programu, wskaż polecenie Quit, naciskając klawisze strzałek i potwierdzając klawiszem [Enter].

Inne aplikacje do odzyskiwania dancyh

Recuva

Recuva to bezpłatne narzędzie do przywracania plików z twardych dysków, dyskietek i kart pamięci. Nie jest tak skuteczny jak Photorec i opisywany poniżej program, za to działa wyjątkowo szybko i jest bardzo łatwy w użyciu. Dysponuje graficznym interfejsem użytkownika w polskiej wersji językowej.

Unstoppable Copier

Kolejne bezpłatne narzędzie do odzyskiwania plików. Obsługuje twarde dyski, dyskietki, karty pamięci, a także uszkodzone mechanicznie nośniki CD/DVD. Mimo spolszczonego interfejsu nie jest zbyt łatwy w użyciu, na dodatek działa powoli. Za to przekonuje skutecznym przywracaniem plików.