Jak ograniczyć użytkownikom miejsce na dysku

Każdy użytkownik może szybko zapełnić nawet największy dysk, grupa użytkowników zrobi to jeszcze szybciej. Aby w pełni kontrolować przestrzeń przeznaczoną na pliki i stanąć przed problemem braku zasobów warto w Windows włączyć funkcję zarządzania przydziałami


Jeżeli z jednego komputera korzysta kilka osób bardzo szybko mogą one wykorzystać całe dostępne na dysku twardym miejsce. Bez względu na to, jak duży jest nośnik zaczyna brakować przestrzeni na pliki, a systemowi nie wystarcza wolnych zasobów. W rezultacie staje się on niestabilny i wolno działa. Podobnie jest z miejscem na serwerze. Bardzo łatwo zająć dostępną przestrzeń. Zabraknie jej potem do zapisu istotnych informacji.

Problem łatwo jednak rozwiązać za pomocą tak zwanych przydziałów. Za ich pomocą ograniczysz miejsce, jakie może wykorzystać każdy z użytkowników. Zdefiniujesz także komunikaty alarmów, które poinformują daną osobę o zbliżającym się ograniczeniu, a wszystkie związane z ograniczeniem zdarzenia zapiszesz w dzienniku zdarzeń.

Uruchamianie przydziałów

Aby włączyć i skonfigurować przydziały uruchom Eksploratora Windows. Kliknij prawym przyciskiem myszy dysk, który chcesz monitorować. Przejdź na kartę Przydział i wybierz przycisk Pokaż ustawienia przydziałów. Zwróć uwagę, że przydziały dotyczą jedynie partycji, dla której zostały zdefiniowane. Jeżeli chcesz zabezpieczyć wszystkie dyski, poniższą poradę musisz zastosować dla każdego osobno. Pamiętaj też, że ograniczenie przestrzeni oraz monitorowanie jej wykorzystania możliwe jest jedynie na dyskach sformatowanych w systemie plików NTFS.

Jak ograniczyć użytkownikom miejsce na dysku

pozwalają efektywnie zarządzać miejscem na dysku, zajmowanym przez pliki użytkowników

Zaznacz opcję Włącz zarządzanie przydziałami. Zaznacz także koniecznie Odmów miejsca na dysku użytkownikom przekraczającym limit przydziału. W przeciwnym razie nie zaoszczędzisz miejsca, a funkcja będzie służyła jedynie monitorowaniu oraz ostrzeganiu użytkowników o miejscu zajmowanym przez ich dane.

Określanie rozmiaru przydziału

Wybierz Ogranicz miejsce na dysku do i w polu obok określ rozmiar powierzchni, jaką będą mogli wykorzystać poszczególni użytkownicy. Nie zapomnij zdefiniować jednostki. Poniżej wpisz wielkość, po której przekroczeniu użytkownik zostanie ostrzeżony, że jego pliki zajmują zbyt dużo przestrzeni. Zaznacz obydwa pola poniżej, by system mógł zapisywać w dzienniku zdarzenia związane z przekraczaniem limitu danych.

Zarządzanie użytkownikami

Kliknij przycisk Wpisy przydziałów, by zdefiniować inne ograniczenia dla różnych użytkowników. Rozwiń menu Przydział i wybierz polecenie Nowy wpis przydziału. Użyj przycisku Zaawansowane oraz Znajdź teraz. Odszukaj na liście i kliknij dwukrotnie konto użytkownika, któremu chcesz ograniczyć dostępną przestrzeń. Może to być również od razu cała grupa użytkowników. Zaakceptuj wybór przyciskiem Ok. Zaznacz Ogranicz miejsce na dysku do i wprowadź limit miejsca oraz poziom, od którego będą wyświetlane ostrzeżenia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: