Jak optymalnie skonfigurować twardy dysk?


Optymalizacja ustawień

Jak optymalnie skonfigurować twardy dysk?

(rys. 3) Zmiana ustawień pamięci wirtualnej

Powierzchnia partycji systemowej jest wykorzystywana przez większość aplikacji jako dodatkowa pamięć tymczasowa. Na dysku nieustannie zapisywane i kasowane są pliki, a aplikacje modyfikują i aktualizują swoje bazy danych. Ponadto w systemie działa, kilka do niczego nie potrzebnych usług. Warto zoptymalizować Windows, by ograniczyć wykorzystanie twardego dysku.

Plik systemowy używany jest wtedy, gdy brakuje pamięci operacyjnej (RAM). Można go wyłączyć, jeżeli komputer z Windows XP lub Vista wyposażony jest w 2GB RAM-u lub 4GB, gdy korzystasz z Windows 7. Zmniejszysz w ten sposób zużycie dysku. Jeżeli plik wymiany niezbędny jest do pracy warto przenieść go na inny dysk fizyczny. Zwiększy to wydajność komputera.

1. Aby zmienić ustawienia pliku wymiany otwórz Panel sterowania. Kliknij System i zabezpieczenia, następnie System i Zaawansowane ustawienia systemu.

2. Przejdź na kartę Zaawansowane. Kliknij przycisk Ustawienia, kartę Zaawansowane i wybierz Zmień (rys. 3).

ReadyBoost

Pendrive podłączony do portu USB może przyspieszyć działanie komputera i odciążyć twardy dysk

Gdy komputer ma mało pamięci RAM i nie można wyłączyć pliku wymiany możesz skorzystać z technologii ReadyBoost lub programu eBoostr.

Wykorzystują one pamięć flash (pendrive USB lub kartę SD) jako dodatkową pamięć operacyjną i zapisują na niej dane używane przez systemowy menadżer pamięci.

Pendrive jest znacznie wydajniejszy niż twardy dysk i dzięki temu rozwiązanie to przyspiesza działanie komputera.

Technologia nie przyda się, gdy używasz dysku SSD.

Pobierz: eBoostr

Jak optymalnie skonfigurować twardy dysk?

(rys. 4) Wyłącz indeksowanie dysku. Odciążysz go.

Indeksowanie danych to usługa, która pozwala szybciej wyszukiwać pliki i dokumenty. Działa w tle i bardzo obciąża twardy dysk. Wyłącz ją.

1. Otwórz okno właściwości danej partycji i przejdź na kartę Ogólne. Usuń zaznaczenie z opcji Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami (rys. 4). Kliknij Zastosuj.

2. Powtórz procedurę dla wszystkich partycji w komputerze. Koniecznie wykonaj tę wskazówkę, jeśli posiadasz dysk SSD. Jego indeksowanie nie przyspieszy wyszukiwania plików, a zmniejszy żywotność komórek pamięci.

Prefetch i Superfetch zostały pomyślane jako mechanizmy przyspieszające uruchamianie aplikacji. Odczytują z dysku i umieszczają w pamięci najczęściej używane przez użytkownika programy. Zwiększa to jednak wykorzystanie RAM-u i dysku.

Jak optymalnie skonfigurować twardy dysk?

(rys. 5) Wyłączanie prefetch i superfetch

W większości konfiguracji sprzętowych (zwłaszcza mniej wydajnych, na przykład laptopach) lepiej je wyłączyć. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji TweakPrefetch.

1. Po uruchomieniu programu przejdź do sekcji Prefetch Setting i zaznacz opcję Disabled.

Następnie w sekcji Superfetch Setting zaznacz Disabled (rys. 5). Zaakceptuj ustawienia klikając Apply.

2. Uruchom Eksploratora Windows i wykasuj zawartość folderu C:\Windows\Prefetch.

Pobierz: TweakPrefetch

Optymalizacja Windows dla SSD

SSD Tweaker zoptymalizuje wykorzystanie dysku SSD

Jeżeli korzystasz z dysku SSD koniecznie wyłącz mechanizmy prefetch i superfetch. W przypadku wykrycia niektórych modeli Windows 7 automatycznie optymalizuje swoje ustawienia.

W większości konfiguracji zmianę trzeba przeprowadzić samemu. Skorzystaj w tym celu z darmowej aplikacji SSD Tweaker. Po jej uruchomieniu wybierz Auto Tweak Settings i Save and Exit. Uruchom ponownie komputer, by zaakceptować zmiany. Obciążenie dysku zmniejszy się, spadnie prawdopodobieństwo awarii, a komputer będzie pracował szybciej.

Pobierz: SSD Tweaker