Jak optymalnie skonfigurować twardy dysk?

Twardy dysk będzie działał dłużej jeżeli odpowiednio go skonfigurujesz. Wyłączenie bądź zmiana kilku opcji w systemie spowoduje, że korzystanie z HDD będzie wygodniejsze i wydajniejsze.


Twardy dysk należy odpowiednio przygotować do pracy. Podział na partycje zabezpieczy przechowywane na nim dane, wyłączenie niektórych opcji zmniejszy prawdopodobieństwo awarii i przyspieszy funkcjonowanie.

Dodatkowe programy spowodują, że praca twojego HDD będzie bardziej efektywna.

Podział dysku na partycje

Po zainstalowaniu dysku, ale przed instalacją systemu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów będzie wykorzystywany komputer. Od tej decyzji zależy odpowiedni podział dysku na partycje. Wydzielenie części nośnika zwiększy nie tylko bezpieczeństwo danych lecz także wydajność.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]

Zanim zdecydujesz o liczbie i wielkości partycji pamiętaj, że najmniejszą wydajność oferuje partycja, na której umieszczony jest system operacyjny. Domyślnie zapisany jest na niej plik wymiany, który zwalnia pracę peceta.

Często zmienia on swoją zawartość i ulega dużej fragmentacji. Powinno się na niej umieścić jedynie system i programy narzędziowe.

Jak optymalnie skonfigurować twardy dysk?

Optymalny podział na partycje, dysku o wielkości 500GB

Na oddzielnej partycji zapisz dane, które rzadko ulegają modyfikacji: filmy, muzykę, zdjęcia, a na kolejnej zainstaluj gry - zajmują dużo miejsca ale powinny być mieszane z danymi.

Pamiętaj jednak, że znaczący wzrost wydajności i zmniejszenie zużycia mechaniki dysku można uzyskać po rozdzieleniu danych i systemu pomiędzy różne dyski fizyczne.

Dysk podzielisz na partycje na przykład za pomocą programu Paragon Hard Disk Manager.

Jak optymalnie skonfigurować twardy dysk?

(rys. 1) Paragon HDM - wybór dysku do partycjonowania

1. Po uruchomieniu aplikacji wybierz Create Partition, poczekaj na wyświetlenie kreatora i kliknij Next. Wybierz twardy dysk, na którym chcesz utworzyć nową partycję i ponownie kliknij Next (rys. 1).

2. Ustal wielkość nowej partycji (rys. 2), kliknij Next. Nadaj partycji nazwę i przypisz literę. W kolejnym oknie zaakceptuj ustawienia. Wprowadzenie zmian może wymagać ponownego uruchomienia systemu.

Pobierz: Paragon Hard Disk Manager 32 bit

Pobierz: Paragon Hard Disk Manager 64 bit

Tajemniczy MTBF

(rys. 2) Okreslanie wielkości nowej partycji

MTBF to parametr określający żywotność twardego dysku. Jest on obliczany dla danej serii dysków i definiuje prawdopodobieństwo uszkodzenia urządzenia przez rok jego użytkowania.

Na przykład, jeśli MTBF to 200 tysięcy godzin, prawdopodobieństwo awarii wynosi 4,38%, przy założeniu, że dysk pracuje 24 godziny na dobę.

Prawdopodobieństwo spada, gdy dzienny czas pracy jest krótszy. Im wyższy MTBF z tym lepszy twardy dysk. Dla najnowszych konstrukcji waha się od 600 tysięcy do 1,5 miliona godzin. Teoretycznie więc ryzyko uszkodzenia dysku jest bardzo małe.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: