Jak optymalnie skonfigurować twardy dysk?
-
- Piotr Lewandowski,
- 20.04.2010, godz. 09:26
Twardy dysk będzie działał dłużej jeżeli odpowiednio go skonfigurujesz. Wyłączenie bądź zmiana kilku opcji w systemie spowoduje, że korzystanie z HDD będzie wygodniejsze i wydajniejsze.
- Jak defragmentować pliki systemowe?
- Twarde dyski IDE a praca ciągła
- Najlepsze dyski SSD
- Dyski SSD - ranking
- Partycjonowanie dysku z GParted 0.3.3
- Mocne rady na twarde sztuki
- Defragmentacja - 8 sposobów na szybszy dysk
Do pobrania:
Dodatkowe programy spowodują, że praca twojego HDD będzie bardziej efektywna.
Podział dysku na partycje
Po zainstalowaniu dysku, ale przed instalacją systemu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów będzie wykorzystywany komputer. Od tej decyzji zależy odpowiedni podział dysku na partycje. Wydzielenie części nośnika zwiększy nie tylko bezpieczeństwo danych lecz także wydajność.
Zobacz również:
Zanim zdecydujesz o liczbie i wielkości partycji pamiętaj, że najmniejszą wydajność oferuje partycja, na której umieszczony jest system operacyjny. Domyślnie zapisany jest na niej plik wymiany, który zwalnia pracę peceta.
Często zmienia on swoją zawartość i ulega dużej fragmentacji. Powinno się na niej umieścić jedynie system i programy narzędziowe.

Optymalny podział na partycje, dysku o wielkości 500GB
Pamiętaj jednak, że znaczący wzrost wydajności i zmniejszenie zużycia mechaniki dysku można uzyskać po rozdzieleniu danych i systemu pomiędzy różne dyski fizyczne.
Dysk podzielisz na partycje na przykład za pomocą programu Paragon Hard Disk Manager.

(rys. 1) Paragon HDM - wybór dysku do partycjonowania
2. Ustal wielkość nowej partycji (rys. 2), kliknij Next. Nadaj partycji nazwę i przypisz literę. W kolejnym oknie zaakceptuj ustawienia. Wprowadzenie zmian może wymagać ponownego uruchomienia systemu.
Pobierz: Paragon Hard Disk Manager 32 bit
Pobierz: Paragon Hard Disk Manager 64 bit

(rys. 2) Okreslanie wielkości nowej partycji
Na przykład, jeśli MTBF to 200 tysięcy godzin, prawdopodobieństwo awarii wynosi 4,38%, przy założeniu, że dysk pracuje 24 godziny na dobę.
Prawdopodobieństwo spada, gdy dzienny czas pracy jest krótszy. Im wyższy MTBF z tym lepszy twardy dysk. Dla najnowszych konstrukcji waha się od 600 tysięcy do 1,5 miliona godzin. Teoretycznie więc ryzyko uszkodzenia dysku jest bardzo małe.