Jak oszczędzać energię, a mimo to szybko przywracać system? (Windows XP/Vista/7)

Chciałbyś oszczędzać możliwie dużo prądu, korzystając z komputera. Jednak ciągłe uruchamianie systemu po każdej dłuższej przerwie w pracy trwa zbyt długo. Jak rozwiązać ten problem?

Komputer zużywa niewielką ilość prądu nawet wtedy, gdy jest wyłączony. Dlatego warto podłączyć go wraz z urządzeniami peryferyjnymi do listwy zasilającej wyposażonej w wyłącznik i korzystać z niego zawsze po zamknięciu systemu. Jednak wówczas musisz za każdym razem od nowa uruchamiać cały system, gdy zechcesz kontynuować pracę.

Nowsze pecety pochłaniają mniej niż 5 watów, gdy system operacyjny zostanie zamknięty, lecz komputer nie zostanie odłączony od sieci zasilania. Jednak nawet one zapewniają możliwość zaoszczędzenia.

Korzystanie z trybów energooszczędnych. Jeśli w ciągu dnia raz po raz nie korzystasz z komputera przez pewien czas, możesz przełączać go w stan gotowości na czas przerwy. Pecet może uaktywniać tryb energooszczędny automatycznie po upływie określonego czasu bezczynności. Alternatywnie można włączać ten tryb ręcznie.

Komputer "zasypia" automatycznie. Jeśli BIOS twojego komputera obsługuje ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), przywołaj jego ustawienia i wybierz tryb, w który komputer ma być przełączony po pewnym czasie bezczynności. Poszukaj menu o nazwie Power, Power Management Setup lub podobnej. Ustaw tu najlepiej opcję S1&S3 w polu Suspend Type (lub podobnym).

Komputer "zasypia", gdy naciśniesz przycisk. Ustawienia trybów energooszczędnych znajdziesz w Windows w aplecie Opcje zasilania Panelu sterowania. Możesz tu wybrać np., co ma się wydarzyć po naciśnięciu włącznika. Na przykład w Windows XP przeskocz na kartę Zaawansowane i wybierz żądaną akcję w polu listy Kiedy w komputerze zostanie naciśnięty przycisk zasilania.

Większość klawiatur multimedialnych jest ponadto wyposażonych w klawisz oszczędzania energii. Jest oznaczony przeważnie półksiężycem. W Panelu sterowania możesz mu przyporządkować funkcję Stan gotowości lub Hibernacja. Stosowne opcje znajdziesz w polu listy Kiedy w komputerze zostanie naciśnięty przycisk wstrzymania na karcie Zaawansowane (Windows XP). Zalecamy wybrać stan gotowości. W tym trybie energooszczędnym system zostaje uśpiony, lecz cała zawartość pamięci RAM pozostaje nienaruszona. Zużycie energii elektrycznej jest niewiele większe niż w wypadku hibernacji, w którym zawartość pamięci RAM i wszystkie otwarte aplikacje są zapisywane na twardym dysku. Ponowne przywrócenie systemu do pracy zainicjujesz dowolnym klawiszem lub kliknięciem myszy. Komputer będzie gotów do pracy już po upływie zaledwie czterech lub pięciu sekund.