Jak pobrać film z YouTube

Serwis YouTube może być źródłem informacji, ciekawostek czy po prostu rozrywki. Ale co zrobić, jeśli spodoba nam się jakiś film i będziemy chcieli go pobrać? Czy jest to możliwe? Oto przykładowe rozwiązania.

W czasach rosnącej popularności internetowego serwisu filmowego, jakim bez wątpienia jest YouTube, niemal wszystkie interesujące nas rzeczy, czyli filmy, animacje czy muzykę, znajdziemy pod jednym adresem. Ale co, gdybyśmy zechcieli pobrać interesujący nas utwór lub film? Poświęćcie chwilę czasu na zapoznanie się z możliwymi rozwiązaniami przeniesienia filmu z YouTube prosto na dysk Waszego komputera.

Zewnętrzne serwisy

W sieci Internet pojawiło się mnóstwo serwisów umożliwiających przetworzenie pliku z YouTube za pomocą serwera zewnętrznego na plik wideo i zapisanie go na dysku. Cała operacja wymaga jednak od nas skorzystania z zewnętrznego serwisu, który przetworzy i udostępni nam plik. Jako przykłady można podać polski serwis DownTube oraz anglojęzyczny KeepVid, które są bardzo podobne w obsłudze.

W obu przypadkach po odnalezieniu interesującego nas filmu w serwisie YouTube po prostu kopiujemy jego adres w odpowiednie pole i klikamy przycisk "Pobierz" lub "Download". Zarówno jeden, jak i drugi serwis opiera się o aplet napisany w Java Script. Po zaakceptowaniu i uruchomieniu skryptu otrzymujemy listę możliwych plików do pobrania. Różnią się one jakością, rozszerzeniem oraz rozmiarem. W większości przypadków oczywistym wyborem będzie plik z rozszerzeniem .MP4 dla komputerów PC lub .3GP dla telefonów komórkowych. Pliki o rozszerzeniu .FLV mogą wymagać dodatkowej konwersji, aby można było je otworzyć.

Po wybraniu rozszerzenia pojawi się okienko, w którym zaznaczamy opcję "Zapisz jako…" i wybieramy lokalizację zapisu. Film zostaje przetworzony i zapisany w wybranym przez nas miejscu na naszym dysku twardym.

Wtyczki do przeglądarek internetowych

W celu ułatwienia pobierania filmów z YouTube zostały opracowane o wiele bardziej przyjazne dla użytkownika wtyczki do przeglądarek internetowych. Przyjrzymy się możliwościom dwóch darmowych przeglądarek stron internetowych.

W przypadku przeglądarki Mozilla Firefox dysponujemy dużą bazą odpowiednich dodatków, które pomogą nam pobrać wybraną zawartość. Wybór zależy tutaj od naszych oczekiwań oraz znajomości dobieranych ustawień. Do jednych z najprostszych należy bez wątpienia Fast Video Download, natomiast dla bardziej wymagających użytkowników przydatny będzie Video DownloadHelper. Wtyczki do przeglądarki Mozilla Firefox dodają elementy przy pasku narzędzi i często mogą zwyczajnie zaginąć, jeśli nie wiemy, czego szukamy. Czasami konieczne jest wyszukanie odpowiedniej ikony skrótu w menu.

Również przeglądarka Google Chrome posiada odpowiednią wtyczkę, dedykowaną tylko i wyłącznie serwisowi YouTube: YouTube Downloader. Ostatnia wtyczka jest o tyle wygodna, że opcję zapisania pliku wideo dodaje bezpośrednio pod wyświetlanym aktualnie filmem.

Programy zewnętrzne

Istnieją również programy zewnętrzne, które musimy zainstalować przed możliwością pobrania filmu na dysk. Przykładem w tej kategorii jest SaveTubeVideo, który umożliwia nam pobranie filmu w postaci pliku z rozszerzeniem .FLV lub .AVI.

Zainstalowanie tego powoduje pojawienie się dodatkowego paska zadań w przeglądarce. Dodaje on opcje zapisania pliku wideo oraz podglądu historii pobranych filmów, jak i aktualnych zadań. Dodatkowo program umożliwia dokonanie archiwizacji pobranych filmów na dysku CD lub DVD.

Z całą pewnością najwygodniejszą opcją zapisywania filmów z YouTube jest wykorzystanie wtyczek i rozszerzeń przeglądarek internetowych. Jednak w celu uzyskania pełnej kontroli, jak i otrzymaniu większej ilości opcji. W przypadku, kiedy nie możemy ingerować ani w ustawienia systemu, ani w rozszerzenia przeglądarki, to pozostają nam serwisy zewnętrzne. Ostateczny wybór należy zawsze od użytkownika, czyli nas samych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: