Jak pobrać i zainstalować Android 12 Developer Preview?

Wersja beta systemu operacyjnego Android 12 jest już dostępna. W tym poradniku pokażemy Ci, jak ją pobrać i zainstalować na swoim urządzeniu.


Kompatybilne urządzenia

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest poznanie naszego aktualizowanego artykułu na temat najnowszych informacji o Androidzie 12.

Planowana premiera pełnej wersji Android 12 ma nastąpić latem tego roku, natomiast już teraz możliwe jest pobranie i zainstalowanie jej w wersji testowej. Android 12 Developer Preview jest głównie kompatybilny z urządzeniami z serii Google Pixel, lecz nie wszystkimi. Modele z 2016 roku oraz seria Pixel 2 nie są kompatybilne z najnowszą wersją systemu. Poniżej znajdziesz listę wszystkich urządzeń od Google, które są kompatybilne:

 • Google Pixel 5
 • Google Pixel 4a (5G)
 • Google Pixel 4a
 • Google Pixel 4 XL
 • Google Pixel 4
 • Google Pixel 3a XL
 • Google Pixel 3a
 • Google Pixel 3 XL
 • Google Pixel 3

Oprócz serii Pixel, zainstalowanie wersji testowej jest również możliwe na urządzeniach partnerów Google. Pełną listę partnerów znajdziesz poniżej:

 • ASUS
 • OnePlus
 • OPPO
 • realme
 • Sharp
 • TECNO
 • TCL
 • Vivo
 • Xiaomi
 • ZTE

Instalacja na urządzeniach Google Pixel

Najłatwiejszym sposobem na pobranie Androida 12 w wersji beta na smartfony Google jest zarejestrowanie Twojego smartfona w programie Android Beta for Pixel. Po zarejestrowaniu, urządzenie będzie regularnie otrzymywać aktualizacje OTA (over-the-air) do najnowszych wersji systemu, włącznie z tą ostateczną.

Rejestracja to prosty, szybki proces i jest zalecana dla niezaznajomionych z tematem użytkowników i programistów. W większości przypadków nie musisz wykonywać pełnego resetowania danych, aby przejść na wersję beta, ale zalecamy wykonanie kopii zapasowej przed zarejestrowaniem urządzenia.

Flashowanie systemu Android 12

Alternatywną metodą jest tzw. flashowanie. To podejście może być przydatne w sytuacji, kiedy potrzebujesz większej kontroli nad testowanym oprogramowaniem. Zalecanym sposobem flashowania Androida 12 na urządzeniach Pixel jest użycie narzędzia Android Flash Tool.

Jeśli wolisz ręcznie sflashować swoje urządzenie, możesz pobrać obraz systemu na tej stronie. Znajdziesz tam ogólne instrukcje dotyczące tego, jak sflashować obraz systemu do urządzenia.

Ważne: Po wgraniu wersji beta na kompatybilne urządzenie Pixel, automatycznie rejestrujesz się w OTA dla wszystkich kolejnych wersji.

Instalacja na urządzeniach partnerów

Szczegółowe instrukcje instalacji znajdziesz na stronach partnerów. Każdy z nich dostarcza obraz systemu, który można pobrać i flashować na urządzeniu kompatybilnej marki, a część z nich oferuje również OTA.

Partnerzy zapewniają zasoby pomocy technicznej, co pomoże Ci przejść przez proces instalacji - skorzystaj z łącza Get the Beta na tej stronie. Łączę zaprowadzi Cię na stronę wybranego partnera, gdzie znajdziesz sekcję pobierania oraz informację o OTA. Każdy partner Androida 12 w wersji beta zapewnia własny kanał do zgłaszania problemów znalezionych na jego urządzeniu.

Konfiguracja emulatora Androida

Skonfigurowanie emulatora Androida to świetne rozwiązanie do odkrywania nowych funkcji i interfejsów API, a także testowania zmian zachodzących w nowej wersji systemu. Konfiguracja jest szybka i wygodna oraz pozwala na emulowanie różnych witryn ekranowych i charakterystyk urządzenia. Emulator można skonfigurować z poziomu Android Studio, wykonując następujące czynności:

 1. Zainstaluj najnowszą wersję Preview programu.
 2. W Android Studio kliknij Tools > SDK Manager.
 3. Na karcie SDK Tools wybierz najnowszą wersję emulatora systemu Android i kliknij przycisk OK. Ta akcja instaluje najnowszą wersję, jeśli nie jest jeszcze zainstalowana.
 4. W Android Studio kliknij Tools > AVD Manager i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby utworzyć nowe Android Virtual Device (AVD).

  Zwróć uwagę, że 32-bitowe obrazy systemu nie są obsługiwane w systemie Android 12. Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanego obrazu Android 12, który pasuje do wybranego urządzenia, kliknij Pobierz obok nazwy wydania, aby go pobrać.

 5. Wróć do listy urządzeń wirtualnych w AVD Menager, a następnie kliknij dwukrotnie swoje urządzenie wirtualne, aby je uruchomić.

Ogólny obraz systemu (GSI)

Pliki binarne Generic System Image (GSI) są dostępne dla programistów w celu testowania aplikacji i weryfikacji jej działania na obsługiwanych urządzeniach zgodnych z Treble. Możesz użyć tych obrazów, aby rozwiązać wszelkie problemy ze zgodnością z systemem Android 12, a także wykryć i zgłosić problemy z nim związane, zanim zostanie oficjalnie wydany.

Zapoznaj się z dokumentacją GSI, aby uzyskać informacje na temat wymagań urządzenia oraz instrukcje dotyczące flashowania. Kiedy będziesz gotowy do pobrania pliku binarnego GSI, przejdź do sekcji pobierania na stronie Android 12 GSI.

Androida 12 w wersji beta na Android TV

Wersja beta systemu Android 12 dla Android TV jest dostępna za pośrednictwem obrazów systemu ADT-3 Developer Kit.

Aby rozpocząć, zobacz Android 12 Beta dla TV.