Jak podłączyć komputer do telewizora? Zobacz wszystkie sposoby

Chcesz przesłać obraz z komputera lub laptopa na telewizor? Nie jest to problemem. Podpowiadamy, jak to zrobić.


Jeżeli chcesz oglądać treści z twojego komputera lub laptopa na ekranie telewizora masz kilka możliwości połączenia urządzeń. Oto one.

WiFi

Połączenie bezprzewodowe może zostać użyte przy komputerach stacjonarnych posiadających kartę Wi-Fi oraz laptopach. Sposób połączenia uzależniony jest od wspieranej technologii przez dany model telewizora.

Zobacz również:

  • Jak usunąć Game Bar z systemu Windows 10/Windows 11? [PORADNIK]

W przypadku Wi-Fi Direct wejdź w ustawienia telewizora i wybierz wyszukiwanie sprzętu. Nie podajemy, jak dostać się do tej opcji krok po kroku, ponieważ jej ulokowanie w menu może różnić się w zależności od modelu sprzętu. Po wyświetleniu listy znalezionych urządzeń Wi-Fi, wybierz urządzenie, którego obraz chcesz wyświetlać i gotowe.

W przypadku Intel Wireless Display: aplikacja WiDi umożliwia połączenie laptopa (i komputera z kartą Wi-Fi) z telewizorem. Należy ją otworzyć na urządzeniu, wybrać opcję Connect i wskazać telewizor, na który chcesz przesłać obraz. Przy pierwszym połączeniu tego typu niezbędne jest podanie numeru PIN. Następnie pojawiają się dwie opcje: Duplicate oraz Extend. Pierwsza wyświetla cały obraz z komputera, a druga – tylko wybrane okno.

Jak podłączyć komputer do telewizora? Zobacz wszystkie sposoby

HDMI

Jeśli telewizor posiada wbudowane wejście HDMI – a nowoczesne mają nawet cztery – wówczas potrzebny będzie tylko kabel HDMI. Laptopy zazwyczaj mają wbudowane wejście HDMI, natomiast ultrabooki oferują przeważnie tylko micro HDMI. Jeżeli twój komputer ma micro HDMI, będziesz musiał dokupić adapter micro HDMI/HDMI lub przewód z tego rodzaju przejściówką. Adapter to wydatek rzędu 10 zł, przewód - ok. 90 zł.

Jak podłączyć komputer do telewizora? Zobacz wszystkie sposoby

Złącze HDMI w laptopie - w komputerze znajduje się na wyjściu karty graficznej

Co dalej? Po prostu podłącz przewód HDMI do komputera, a drugą jego końcówkę do złącza w telewizorze. Uwaga - w tym czasie komputer powinien być wyłączony. Po podłączeniu przewodu uruchom komputer oraz wybierz odpowiednie źródło sygnału na telewizorze. Zwykle wystarczy wybrać sygnał za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jeśli podłączyłeś przewód i nie jest on uszkodzony, na telewizorze wyświetli się obraz z komputera. DisplayPort to alternatywa dla HDMI, umożliwiająca przesyłanie cyfrowego sygnału z z komputera do telewizora - podłączenie wygląda dokładnie tak samo.

VGA

Starsze komputery, laptopy i telewizory można połączyć ze sobą przy użyciu znajdujących w nich portów VGA. Należy jednak pamiętać, że VGA transferuje jedynie obraz, więc musisz podłączyć do urządzenia głośniki.

Aby połączyć komputer/laptop z TV za pośrednictwem VGA, wyłącz oba urządzenia i podepnij kabel do ich portów. Następnie warto pamiętać o podpięciu głośników do wejścia audio 3,5 mm laptopa. Na końcu wystarczy uruchomić oba urządzenia.

Jak podłączyć komputer do telewizora? Zobacz wszystkie sposoby

Mirroring

Mirroring to klonowanie obrazu z urządzenia i przesyłanie go do telewizora. Umożliwia to między innymi takie urządzenie jak Google Chromecast, które wpina się do wejścia HDMI w TV. Następnie należy skonfigurować ustawienia na komputerze lub laptopie, a niezbędna jest do tego przeglądarka Chrome. Komputer nie musi posiadać karty Wi-Fi, ale konieczne jest podłączenie do rutera wysyłającego sygnał bezprzewodowy. Co warto zauważyć, istnieje możliwość podłączenia Chromecasta do projektora.

Jak podłączyć komputer do telewizora? Zobacz wszystkie sposoby

Google Chromecast

Miracast

Miracast to funkcja w Windows 10, działająca podobnie do Chromecast. Korzysta ona z Wi-Fi Direct, co oznacza, że komputer musi mieć kartę bezprzewodową i włączone Wi-Fi. Niestety, funkcja ta nie zadziała przez Ethernet. Aby sprawdzić, czy Twój komputer wspiera Miracast, naciśnij równocześnie klawisze Windows + K. Jeśli zobaczysz informację o braku wsparcia - nie skorzystasz z tej metody. Jeśli Miracast jest obsługiwane, zobaczysz listę dostępnych urządzeń, na które możesz przesłać obraz.

Co interesujące: Miracast można użyć, aby przesyłać obraz z innego PC, laptopa lub smartfona z Androidem na monitor Twojego urządzenia.