Jak podłączyć komputer do telewizora? Zobacz wszystkie sposoby

Chcesz przesłać obraz z komputera lub laptopa na telewizor? Nie jest to problemem. Poznaj sposoby, jak to zrobić.


Jeżeli chcesz oglądać treści z twojego komputera lub laptopa na ekranie telewizora masz kilka możliwości połączenia urządzeń. Oto one.

1. WiFi

Połączenie bezprzewodowe może zostać wykorzystane przy komputerach stacjonarnych, mających kartę Wi-fi oraz laptopach. Sposób połączenia uzależniony jest od wspierania technologii przez dany model telewizora.

W przypadku Wi-fi Direct: wejdź w ustawienia telewizora i wybierz wyszukiwanie sprzętu. Nie podajemy, jak dostać się do tej opcji krok po kroku, ponieważ jej ulokowanie w menu może różnić się w zależności od modelu telewizora. Po wyświetleniu listy znalezionych urządzeń Wi-fi, wybierz laptop/komputer, którego obraz chcesz wyświetlać i gotowe.

W przypadku Intel Wireless Display: aplikacja WiDi umożliwia połączenie laptopa (i komputera z kartą Wi-fi) z telewizorem. Należy ją otworzyć na urządzeniu, wybrać opcję Connect i wskazać telewizor, na który chcesz przesłać obraz. Przy pierwszym połączeniu tego typu niezbędne jest podanie numeru PIN. Po połączeniu masz dwie opcje: Duplicate oraz Extend. Pierwsza wyświetla cały obraz z komputera, druga – tylko wybrane przez Ciebie okienko.

2. HDMI

Jeśli telewizor ma wejście HDMI – a nowoczesne mają nawet cztery – wówczas potrzebny będzie kabel HDMI. Laptopy często mają HDMI, natomiast ultrabooki lub inne modele oferują micro HDMI. Jeżeli twój komputer ma micro HDMI, będziesz musiał dokupić adapter micro HDMI/HDMI lub przewód z tego rodzaju przejściówką. Adapter to wydatek rzędu 10 zł, przewód - ok. 90 zł.

Złącze HDMI w laptopie - w komputerze znajduje się na wyjściu karty graficznej

Złącze HDMI w laptopie - w komputerze znajduje się na wyjściu karty graficznej

Co dalej? Po prostu podłącz przewód HDMI do komputera, a drugą jego końcówkę do złącza w telewizorze. Uwaga - w tym czasie komputer powinien być wyłączony. Po podłączeniu przewodu uruchom komputer oraz wybierz odpowiednie źródło sygnału na telewizorze. Zwykle wystarczy wybrać sygnał za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jeśli podłączyłeś przewód i nie jest on uszkodzony, na telewizorze wyświetli się obraz z komputera. DisplayPort to alternatywa dla HDMI, umożliwiająca przesyłanie cyfrowego sygnału z z komputera do telewizora - podłączenie wygląda dokładnie tak samo.

3. VGA

Starsze komputery, laptopy i telewizory można połączyć ze sobą przy użyciu znajdujących w nich portów VGA. Należy jednak pamiętać, że VGA transferuje jedynie obraz, więc musisz podłączyć do urządzenia zewnętrzne głośniki.

Aby połączyć komputer/laptop z TV za pośrednictwem VGA, wyłącz oba urządzenia, podepnij kabel do uch portów, następnie głośniki do wejścia audio 3,5 mm i uruchom oba urządzenia.

4. Mirroring

Mirroring to klonowanie obrazu z urządzenia i przesyłanie go do telewizora. Umożliwiają to takie urządzenia, jak Google Chromecast, które wpina się do wejścia HDMI w TV, a następnie konfigurujemy ustawienia na komputerze lub laptopie - niezbędna jest do tego przeglądarka Chrome. Komputer nie musi mieć karty Wi-fi - ale musi być podłączony do rutera wysyłającego sygnał bezprzewodowy. Co warto zauważyć, Chromecast można podłączyć rówież do projektora.

Google Chromecast

Google Chromecast

5. Miracast

Funkcja w Windows 10, działająca podobnie do Chromecast. Korzysta przy tym z Wi-Fi Direct, a więc komputer musi mieć kartę bezprzewodową i włączone Wi-fi - nie zadziała przez Ethernet. Aby sprawdzić, czy Twój komputer wspiera Miracast, naciśnij równocześnie klawisze Windows + K. Jeśli zobaczysz informację o braku wsparcia - nie skorzystasz z tej metody. Jeśli Miracast jest obsługiwane, zobaczysz listę dostępnych urządzeń, na które możesz przesłać obraz.

Co interesujące: Miracast można użyć, aby przesyłać obraz z innego PC, laptopa lub smartfona z Androdiem na monitor Twojego urządzenia.