Jak podłączyć się do sieci Wi-Fi używając systemu Windows

Jesteś nowym użytkownikiem systemu Windows Vista lub Windows 7? A może nigdy wcześniej nie korzystałeś z możliwością połączenia z siecią bezprzewodową? Objaśniamy krok po kroku jak wykonać operację połączenia z siecią bezprzewodową Wi-Fi.

Strefy z bezprzewodowym dostępem do Internetu (Wi-Fi) są popularne, łatwo dostępne i możliwe do wykorzystania przy użyciu każdego urządzenia, które posiada kartę sieci bezprzewodowej. Znalezienie otwartej i ogólnodostępnej sieci dostępowej nie jest zazwyczaj problemem na zaludnionych obszarach. Lotniska, biblioteki, kawiarnie - to tylko niektóre z przykładowych miejsc, gdzie udostępniany jest zazwyczaj zupełnie darmowy punkt dostępowy sieci bezprzewodowej.

Kiedy znajdziesz już otwartą strefę Wi-Fi, będziesz musiał wykonać kilka prostych kroków w systemie Windows 7 lub Windows Vista, aby bezpiecznie się połączyć. Pamiętaj, że publicznie dostępne sieci Wi-Fi są zazwyczaj niezabezpieczone, co oznacza, że osoba, która obierze Cię za cel i rozpocznie atak, może śledzić wszystko co robisz i pobierać w tym czasie prywatne informacje z Twojego komputera. Chociaż zalecamy unikanie niezabezpieczonych sieci kiedy tylko jest to możliwe, to czasami po prostu trzeba użyć jednej z nich. Niezależnie czy sieć jest bezpieczna czy też jest niezabezpieczona, poniższe kroki pomogą nawiązać z nią połączenie.

Krok po kroku: W systemie Windows 7

1. Kliknij na ikonie sieci w obszarze powiadomień, aby wyświetlić listę dostępnych sieci. Innym sposobem jest kliknięcie na przycisk Start, przejście do Panelu sterowania, kliknięcie na Sieć i Internet, a następnie na odsyłaczu Połącz z siecią (pod nagłówkiem Centrum sieci i udostępniania), co spowoduje wyświetlenie listy dostępnych sieci.

Okno wyobru sieci w systemie Windows 7

Okno wyobru sieci w systemie Windows 7

2. Zaznacz sieć, z którą chcesz się połączyć.

3. Kliknij na przycisku Połącz. Jeśli sieć posiada włączone zabezpieczenia, to zostaniesz poproszony o wprowadzenie klucza zabezpieczeń, który możesz uzyskać od administratora sieci.

Jeśli jest to Twoje pierwsze połączenie z siecią, to zostaniesz zapytany o podanie lokacji sieci. Lokalizacja sieci to profil, którego system Windows używa w określaniu środków bezpieczeństwa. Zawsze wybieraj opcję Sieć publiczna, kiedy łączysz się z publicznymi sieciami Wi-Fi. Możesz zmienić lokalizację każdej z sieci poprzez kliknięcie na menu Start, Panel sterowania, Sieć i Internet, Centrum sieci i udostępniania. Zmień lokalizację sieci klikając na aktualnej lokalizacji umieszczonej poniżej nazwy sieci.

Krok po kroku: W systemie Windows Vista

1. Kliknij na przycisk Start, następnie Połącz z. Innym sposobem jest kliknięcie na menu Start, Panel sterowania, Sieć i Internet i opcję Połącz z siecią (pod nagłówkiem Centrum sieci i udostępniania).

2. Na wyświetlonej liście dostępnych sieci, kliknij na sieć, z którą chciałbyś się połączyć.

Okno wyobru sieci w systemie Windows Vista

Okno wyobru sieci w systemie Windows Vista

3. Kliknij przycisk Połącz. Jeśli sieć posiada włączone zabezpieczenia, to zostaniesz poproszony o wprowadzenie klucza zabezpieczeń (który możesz uzyskać od administratora sieci).

Pamiętaj: Niezabezpieczone sieci bezprzewodowe - którymi jest większość publicznych punktów dostępowych Wi-Fi - niosą ze sobą o wiele większe zagrożenie niż zabezpieczone (chronione hasłem) sieci bezprzewodowe. Postaraj się unikać pracy związanej z istotnymi informacjami podczas korzystania z sieci publicznej z otwartym dostępem.