Jak podrasować Windows 10? Totalna optymalizacja

Nieważne, jak bardzo narzekasz na Windows 10. Możemy się założyć, że są pewne rzeczy, które uwielbiasz w nowym systemie Microsoftu. W artykule postanowiliśmy przejść przez najbardziej irytujące aspekty Windows 10 i dać szereg wskazówek, które sprawiają, że te popularne problemy znikają lub stają się znośne dla użytkownika.

1. Personalizacja

Szczerze, to nie spędzałem zbyt wielu godzin, by grzebać w ustawieniach UI Windows 10 czy szukać alternatywnych kompozycji (choć tych jest w internecie bardzo dużo). Jest jednak jedno ustawienie, które trzeba włączyć, jeśli lubi się ciemniejsze kolory i design o większym kontraście, dla mnie osobiście znacznie bardziej przejrzysty niż bazowy. Chodzi o tryb Dark Mode, w polskiej wersji językowej znany jako po prostu „Ciemny” tryb aplikacji.

W niespersonalizowanym Windows 10 tło okienek aplikacji jest zawsze jasne, z czarną czcionką. Dzięki „Dark mode” można to zmienić na czarne tło z białą czcionką.

By zmienić ustawienie, wejdź w „Start” => Personalizacja, następnie z menu z lewej wybierz Kolory, zjedź myszką na dół i zmień ustawienie „Wybierz tryb aplikacji” z „Jasny” na „Ciemny”.

Zmiana nie działa we wszystkich aplikacjach Windows 10, ale sprawia, że z systemu korzysta się inaczej. Zachęcamy też do zabawy z ustawieniem własnych kolorów – można tutaj zmieniać kolory tła kafelek aplikacji, czcionki, czy też zmienić kontrast.

2. Tricki z menu start

Na szczęście, po długiej batalii z użytkownikami, Microsoft się ugiął i przywrócił w kolejnych aktualizacjach Windows 8 i 10 menu start zbliżone do tego, jakie było w Windows 7. W efekcie Windows 10 pozwala nam już korzystać z menu Start zbliżonego do tego, jakie było od lat.

Funkcjonalność menu jest znacznie okrojona i w celu uzyskania pełnej sprawności menu trzeba pobawić się w dodatkowe rozwiązania, takie jak Start10 czy Classic Shell. Przykładowo Start10 pozwala na lepszą konfigurację menu Start, niż umożliwił Microsoft. Obejmuje to takie elementy, jak: zmiana koloru kafelków, wybranie akcji domyślnej dla opcji zasilania, przywracanie szybkich linków, wyszukiwania i inne. Pozwala także na dodanie własnych tekstur i tła. Dzięki temu każdy użytkownik może dopasować menu Start do swoich indywidualnych potrzeb.

Na szczęście, korzystając z bazowych ustawień, także można ułatwić sobie życie. W tym celu wejdź w „Start” => Personalizacja, a następnie z menu z lewej wybierz Start. Wyświetli się lista rzeczy, które można zmodyfikować. Wśród moich ulubionych są:

- Pokaż więcej kafelków (funkcja przydatna dla szerokich monitorów).

- Czasami pokazuj sugestie w menu Start (to opcja, która jest furtką dla Microsoftu do prezentowania Ci reklam – wyłącz).

- Wybierz foldery wyświetlane w menu Start (tu można przypiąć wybrane foldery do panelu otwieranego w menu Start).

Osobiście polecam także bardzo prosty zabieg: klikasz menu Start, prawą myszką przeciągasz menu tak, by widzieć wszystkie kafelki… A następnie je po kolei kasujesz. W ten sposób po rozwinięciu menu Start masz tylko listę programów po prawej.

3. Zablokuj automatyczne aktualizacje

Windows 10 to usługa, która otrzymuje co pewien czas automatyczne aktualizacje za pomocą mechanizmu Windows Update. Niestety, w przypadku znaczącej części z nich użytkownicy muszą się później borykać z różnymi problemami i czekać na przygotowanie kolejnej aktualizacji mającej je rozwiązać.

W celu zablokowania aktualizacji na początek naciśnij równocześnie klawisze Windows i R, a następnie wpisz w konsoli services.msc

Znajdź na liście usług Windows Update, kliknij na nim prawym przyciskiem myszki i wybierz Stop. Należy jednak zauważyć, że czasem Windows potrafi zaskoczyć i włączyć samoczynnie usługę, a więc warto co jakiś czas sprawdzić, jaki jest status tej opcji.

Jeśli korzysta się z sieci za pomocą połączenia Wi-Fi, wówczas można zablokować aktualizację poprzez ustawienie połączenia z limitem danych. Wejdź w Ustawienia, a następnie w dział Wi-fi, znajdujący się w Sieć i Internet. Tu wybierz opcję Zarządzaj znanymi sieciami. Wybierz używaną sieć Wi-Fi, jej Właściwości, a następnie włącz opcję Ustaw jako połączenie taryfowe.

4. Cofnij aktualizacje, która sprawiają problemy

Cofanie wprowadzonych aktualizacji możliwe jest dzięki odpowiedniej opcji w Ustawieniach. Po wejściu do działu Aktualizacja i zabezpieczenia należy wybrać Historię aktualizacji, znajdującą pod przyciskiem ich sprawdzania. W kolejnym oknie dostępna jest opcja Cofnij aktualizację.

Po jej wyborze pokazana zostanie lista wszystkich zainstalowanych aktualizacji. Aby którąś usunąć, należy ją wskazać, nacisnąć prawy przycisk myszki i wybrać opcję usunięcia. Oczywiście, takie działanie polecamy tylko i wyłącznie użytkownikom mającym pojęcie, co wprowadza do systemu dana poprawka. W przeciwnym razie zamiast polepszyć, można pogorszyć jego stan.

5. Zarządzaj nowymi aktualizacjami

Bardzo dobrym rozwiązaniem na tę chwilę (bez konieczności bawienia się w skomplikowane ustawienia) jest aktualizacja „Show Or hide updates (KB3073930)” udostępniona przez Microsoft na stronie „Show or hide updates (KB3073930)” - jest darmowym narzędziem, które pozwala na blokowanie automatycznych aktualizacji oraz sterowników w systemach operacyjnych Windows 10 Insider Preview Build 10240 z Windows Update. Po uruchomieniu narzędzia OS jest skanowany, a następnie użytkownik może blokować aktualizacje poszczególnych sterowników. Niestety, to, które sterowniki mogą powodować problemy, trzeba wiedzieć samemu.

Korzystne zmiany w zakresie automatycznych aktualizacji mają być wprowadzone wraz z aktualizacją Windows 10 Creators Update. W kompilacji Windows 10 o numerze 14997, która kilka dni temu wyciekła do sieci, odkryta została funkcja pozwalająca na pauzowanie aktualizacji maksymalnie przez 35 dni. Przesunięcie aktualizacji dotyczyć będzie tylko poprawek przeznaczonych dla systemu, czyli tych, które najczęściej sprawiają problemy. Inne aktualizacje, np. dotyczące narzędzia Windows Defender, będą dostarczane standardowo. Aktualizacja Windows 10 Creators Update trafi na pierwsze komputery w marcu 2017 roku.

6. Zadbaj o swoją prywatność (poziom podstawowy)

Od początku wątpliwości użytkowników wzbudzał sposób zbierania przez Microsoft informacji na ich temat. Oficjalnie dane te mają służyć ulepszeniu jakości usług oraz dopasowywania ich do potrzeb konkretnych osób, jednak zdaniem większości posiadaczy Windows 10, trochę tego za dużo. Dlatego warto zadbać o poufność danych, w czym pomoże wyłączenie usług odpowiedzialnych za zabieranie takich informacji.

Można znaleźć je w ustawieniach lub skorzystać z jednego z licznych programów, które powstały w tym celu.

Na początek polecamy zapoznanie się z ustawieniami prywatności, które są preinstalowane w Windows 10. Często użytkownicy po prostu korzystają z systemu, a zwykłe poświęcenie 15 czy 20 minut, by przejrzeć te ustawienia, pozwala dopasować je do własnej wrażliwości na cyfrowy ekshibicjonizm. By przejrzeć i zmienić ustawienia prywatności w Windows 10, wejdź w menu Start => Ustawienia =>Sieć i Internet, a potem Prywatność. Voila! Jak widać, Microsoft dość poważnie podszedł do sprawy i można tutaj dowolnie bawić się konfiguracją ustawień.

Szczególnie polecamy wprowadzenie zmian:

• Sieć i Internet => Wi-Fi. Zmień ustawienie „Połącz z sugerowanymi otwartymi punktami dostępowymi” z „włączone” na „wyłączone”.

• Sieć i Internet => Wi-Fi. Zmień ustawienie „Użyj losowych adresów sprzętowych” z „wyłączone” na „włączone”.

• Prywatność => Lokalizacja. Zmień „Usługa lokalizacyjna” na „Wyłączone”.

• Prywatność=> Lokalizacja. Warto od czasu do czasu wyczyścić historię lokalizacji na danym urządzeniu.

• Prywatność=>Ogólne. Wyłącz funkcję „Zezwalaj aplikacjom na używanie mojego identyfikatora treści…” Jeśli chcesz upewnić się, że Windows 10 nie przetwarza twoich danych do żadnych celów reklamowych, wejdź na https://choice.microsoft.com/en-us/opt-out.

• Prywatność=>Ogólne. Wyłącz funkcję „Wyślij do firmy Microsoft informacje o tym jak aby pomóc jej udoskonalić funkcje pisania i pisma odręcznego w przyszłości”.

7. Zadbaj o swoją prywatność (poziom zaawansowany)

W internecie pojawiły się (i wciąż się pojawiają) programy, których zadaniem jest ochrona prywatności użytkownika. Opisujemy kilka rozwiązań, które ułatwią zabl:okowanie aktywności szpiegowskiej Microsoftu w Windows 10. Tutaj ważna uwaga: bardzo często podobne programy pojawiają się początkowo jako darmowe tylko po to, by po pewnym czasie i osiągnięciu masy krytycznej użytkowników wprowadzić swoje wersje płatne lub… zainstalować własne algorytmy śledzące, na których zarabia producent. Stąd do rozwiązań tego typu podchodzilibyśmy ostrożnie, a przynajmniej przed instalacją sprawdzali najnowsze opinie w internecie.

Ashampoo Antispy for Windows 10 to darmowy program zapewniający ochronę prywatności użytkownikom Windows 10. Dokonuje tego przez udostępnienie opcji konfiguracyjnych, np. wyłączenie wykrywania lokalizacji, powiadomień, automatycznych aktualizacji, a także funkcji biometrycznych. Posiada funkcje zablokowania wykorzystywania kamery przez aplikacje oraz innych rzeczy, które niekoniecznie podobają się użytkownikom najnowszego systemu Microsoftu.

Destroy Windows 10 Spying pozwala użytkownikowi zablokować wszelkie aplikacje i usługi przesyłające dane do Microsoftu. Polecany jest osobom, które cenią sobie ochronę prywatności podczas codziennego używania komputera. Umożliwia również usunięcie tych aplikacji wbudowanych w system Windows 10, których użytkownik nie lubi bądź nie potrzebuje (np. Builder 3D, Xbox, wybrane kafelki newsów). Destroy Windows 10 Spying blokuje także transfer danych z wieloma witrynami gromadzącymi dane, takimi jak: ad.doubleclick.net, ads1.msn.com, i1.services.social.microsoft.com czy watson.telemetry.microsoft.com.

Spybot Anti-Beacon for Windows 10 to darmowy program, którego zadaniem jest ochrona prywatności użytkownika Windows 10. Jest to aplikacja stworzona przez producentów Spybot Search & Destroy, więc ekspertów w tego typu sprawach. Blokuje przesyłanie danych do Microsoftu, a są to między innymi usługi telemetryczne, używanie aktualizacji w systemie p2p, wyświetlanie reklam w aplikacjach. Spybot Anti-Beacon for Windows 10 umożliwia zarówno ręczny wybór elementów do zablokowania, jak i automatyczne wyłączenie wszystkich usług tego typu.

8. Cortana – na razie niepotrzebny dodatek

Cortana to wirtualna asystentka, która ma w założeniu pomóc użytkownikowi. Niestety, nie ma jej polskiej wersji językowej, a więc dla użytkowników z Polski jest to na razie zbędny dodatek. W Polsce można obecnie zablokować wysyłanie danych do Cortany albo usunąć ją z systemu (a właściwie wyłączyć, przez co nie zżera zasobów).

Blokowanie informacji dostępne jest w panelu Ustawienia => Prywatność => Mowa, pismo odręczne i wpisywanie tekstu – należy kliknąć „poznaj mnie lepiej”, a następnie „wyłącz”.

Wyłączenie Cortana na Windows 10 Pro i Windows Enterprise

Na systemach Windows 10 w wersjach Pro i Enterprise wpisz w okienku wyszukiwania gpedit.msc i otwórz Lokalny edytor zasad grupy (Group Policy Editor). Przejdź do Zasad lokalnego komputera (Local Computer Policy), a dalej do konfiguracji komputera, szablonów administracyjnych, komponentów Windows i Wyszukiwania (Search). Kliknij dwa raz na Allow Cortana. Gdy pojawi się kolejne okienko, zaznacz Disabled. Potwierdź przez OK i gotowe. Uwaga: jeśli mimo to Cortana nadal widnieje w interfejsie, może być konieczny restart komputera.

Wyłączenie Cortana na Windows 10 Home

W przypadku Windows 10 Home niezbędne jest edytowanie rejestru. W tym celu wpisz w okienku wyszukiwania regedit i uruchom pokazany w wynikach edytor. Potwierdź zezwolenie na dokonywanie zmian, a następnie znajdź w rejestrze HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Windows Search. Uwaga: może okazać się, że w Windows nie ma klucza Windows Search. W takiej sytuacji należy go stworzyć samodzielnie. Kliknij prawym przyciskiem na Windows i wybierz opcję „Nowy”, a w menu „Klucz”. Nazwij go Windows Search.

Kliknij na stworzonym kluczu prawym przyciskiem myszki i wybierz opcję „Nowa”, a z menu „Wartość DWORD” w przypadku 32-bitowej wersji systemu Windows 10 lub QWORD w przypadku wersji 64-bitowej. Naciśnij prawym przyciskiem myszki na stworzonej wartości i wybierz opcję modyfikacji. Zmień nazwę na Allow Cortana i wybierz wartość 0. Potwierdź, naciskając OK.

I to wszystko. Podobnie jak w przypadku wydań Pro i Enterprise może być niezbędne ponowne uruchomienie komputera, aby zmiany zostały wprowadzone.

9. Włącz Historię plików

Moim zdaniem pierwszą rzeczą po uruchomieniu nowego komputera z Windows 10 powinno być włączenie Historii Plików. Historia pliku tylko tworzy kopie zapasowe danych z folderów Dokumenty, Zdjęcia, Muzyka i Wideo, pulpitu, kontaktów, a także ulubione z Internet Explorera i Edge’a (dane z OneDrive’a nie są zapisywane). Funkcja pozwala zachowywać wiele wersji plików i z łatwością przywracać nie tylko najnowszą wersję, lecz także kilka wcześniejszych wersji, gdy zajdzie taka potrzeba.

Aby skorzystać z funkcji Historia pliku, Windows 10 wymaga zewnętrznego dysku twardego, drugiego dysku lub połączenia sieciowego, które prowadzi do dysku.

Aby zacząć, należy podłączyć nowy dysk zewnętrzny do komputera, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami lub przejść do zakładki Start > Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Kopia zapasowa, a następnie wybrać opcję Dodaj dysk. Jeśli Windows może znaleźć odpowiedni dysk zapasowy, to zostanie tylko zaakceptowanie wyboru. Jeśli nie, wówczas należy kliknąć przycisk Więcej opcji > Użyj lokalizacji sieciowej, a następnie: Dodaj lokalizację sieciową.Aby dostać się do wcześniejszych wersji pliku, kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości > Poprzednie wersje. Windows zabierze cię do prostego interfejsu, w którym będzie można znaleźć i przywrócić któryś ze starszych egzemplarzy.

Historia pliku przechowuje kopie zapasowe na wybranym dysku pod ścieżką: FileHistory\nazwauzytkownika\nazwakomputera\Data\dysk_którego_backup_robisz (prawdopodobnie: C:\Users\nazwauzytkownika). Możesz tam odnaleźć zaginione pliki.

10. Ustal punkt przywracania

Punkt przywracania to tworzenie kopii ustawień, która przyda się w sytuacji, gdy po wprowadzeniu poprawek, instalacji aplikacji czy aktualizacji system zaczyna szwankować. Znajdują się w niej m.in. sterowniki, ustawienia i klucze rejestru.

Jeśli prawidłowo skonfigurowałeś Windows 10, to punkty przywracania powinny być tworzone automatycznie przed wprowadzeniem każdej większej zmiany w systemie – kiedy instalujesz nową aplikację, sterownik lub aktualizację systemu Windows, a także kiedy tworzysz punkt przywracania ręcznie. Można to jednak sprawdzić oraz utworzyć punkt przywracania w dowolnej chwili. Samo przywracanie nie ma wpływu na pliki osobiste, ale powoduje usunięcie aplikacji, sterowników i aktualizacji zainstalowanych po utworzeniu punktu przywracania.

Aby utworzyć punkt przywracania:

1. Wyszukaj tekst Utwórz punkt przywracania z paska zadań, a następnie wybierz go z listy wyszukiwania wyników.

2. Na karcie Ochrona systemu wybierz opcję Utwórz

3. Wprowadź opis punktu przywracania, a następnie wybierz kolejno opcje Utwórz > OK.

W tej części możesz też kliknąć Konfiguruj i sprawdzić, czy jest włączona automatyczna ochrona systemu (tworzenie punktów przywracania).

11. Odzyskaj swoją drukarkę

Jeśli wciąż irytuje cię, że Windows 10 zmienia domyślną drukarkę, to czas o nią powalczyć:)

1. Kliknij Start => Ustawienia => Urządzenia. Po lewej wybierz Drukarki i skanery.

2. Zjedź myszką niżej i zmień ustawienie „Zezwalaj systemowi Windows na zarządzanie moją drukarką domyślną” na Wyłączone.

Tak, też nie wiemy, po co ta opcja w systemie.

12. Dostosuj Eksplorator Plików

Eksplorator Plików sprawia, że nie musisz umieszczać skrótów do często używanych folderów na pulpicie. Po lewej stronie Eksploratora znajduje się szybki dostęp. Jeżeli używasz codziennie jakiegoś folderu, możesz go tam umieścić. Wystarczy kliknąć na takim folderze prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję przypięcia go do szybkiego dostępu. Potem wystarczy tylko wejść do Eksploratora, aby mieć dostęp do wybranych.

Teraz jednak najlepsze: możesz łatwo zmienić ustawienia w ten sposób, żeby Eksplorator Plików pokazywał od razu rozszerzenia plików: .docx, .jpg, itd. To bardzo proste:

1. Kliknij menu Start, a następnie Eksplorator plików.

2. Otworzy się okienko – kliknij Widok.

3. Po prawej stronie na wstążce pojawi się opcja „Pokazywanie/Ukrywanie” – zaznacz „Rozszerzenia nazw plików” oraz „Ukryte elementy”.

Gotowe! Od teraz Windows 10 będzie pokazywał nie tylko nazwy plików, ale od razu także ich rozszerzenia.

W przypadku Eksploratora Plików mamy dodatkowo kilka mniejszych ciekawych porad:

Pokaz slajdów

Po wejściu do folderu z grafikami w interfejsie pokazuje się zakładka z narzędziami graficznymi. Kliknięcie na nią spowoduje pokazanie się kilku opcji, wśród których znalazło się tworzenie pokazu slajdów. Po jego wybraniu rozpocznie się pokaz, w którym zdjęcia i grafiki pokazywane będą w kolejności alfabetycznej. Wszelkie parametry dotyczące pokazu, takie jak czas wyświetlania poszczególnych grafik, można znaleźć w Ustawieniach, a konkretnie w dziale Personalizacja

Ustaw jako tapetę pulpitu

Jeśli wejdziesz do folderu z grafikami i zaznaczysz jedną z nich, wówczas na pasku opcji graficznych aktywuje się możliwość ustawienia wybranej jako tapety pulpitu.

Odwracanie grafik

Funkcja odwrócenia grafiki w lewo lub w prawo to wygodne rozwiązanie do wspomnianego ustawiania grafiki jako tapety. Dzięki temu grafiki i zdjęcia w orientacji, która nie pasuje do wypełnienia pulpitu, np. ze smartfona, będą wyświetlone w najlepszy możliwy sposób.

13. Uproszczone logowanie

Fajna i prosta porada, dzięki której oszczędzisz czas – w ostatniej aktualizacji Windows 10 Microsoft dodał do logowania kilka opcji w ramach tzw. „Windows Hello”. Jeśli masz kamerę lub urządzenie do czytania odcisków palców zgodne z Windows Hello, to możesz włączyć funkcje, które znacznie uproszczą logowanie do systemu. Zawsze możesz też ustawić krótki PIN zamiast hasła.

1. Kliknij Start => Ustawienia => Konta.

2. Po lewej wybierz Opcje logowania, a potem Dodaj lub Zmień PIN.

Gotowe. W tym samym miejscu pojawi się informacja, czy twoje urządzenie jest zgodne z Windows Hello.

14. Brak ekranu logowania

Jeśli komputera z Windows 10 używasz tylko ty i twoja rodzina albo też jest na nim wyłącznie jeden profil, konieczność logowania się za pomocą hasła czy PIN-u jest na dłuższą metę uciążliwa, irytująca i po prostu niepotrzebna. Na szczęście da się to usunąć – wówczas po włączeniu komputera od razu zobaczysz swój pulpit. To prosta operacja.

Windows 10 bez logowania:

1. Kliknij na lupę wyszukiwania i wpisz w okienku netplwiz, a następnie naciśnij ENTER.

2. W okienku zarządzania profilami zobaczysz profil oraz zaznaczone okienko. Użytkownik musi wpisać nazwę użytkownika lub hasło, aby używać tego komputera.

3. Odznacz okienko i potwierdź, wybierając opcję Zastosuj.

4. System poprosi o wprowadzenie hasła do tego profilu oraz jego potwierdzenie. Wpisz je i potwierdź wybór. Po zapisaniu zmian zrestartuj maszynę. Gotowe, logowanie nie jest ci już potrzebne!

Wersja łatwiejsza – ustawienie Windows tak, by nie trzeba było wpisywać hasła czy kodu PIN za każdym razem, gdy wybudzasz komputer z drzemki. Kliknij Start => Ustawienia => Konta => Opcje logowania, a następnie na rozwijanej u góry liście Wymagaj logowania wybierz Nigdy. Łatwe, prawda?

15. Utwórz prywatne konto

Jeśli nie chcesz, aby twoje konto było powiązane z funkcjami zbierającymi dane, możesz stworzyć konto lokalne, bez konieczności logowania się na konto Microsoftu ustawione domyślnie.

Wejdź do Ustawień, a następnie do działu Konta. Wybierz opcję dodania kolejnej osoby (Rodzina i inne osoby => Dodaj kogoś innego do tego komputera). Następnie zobaczysz prośbę o podanie numeru telefonu lub adresu e-mail. Nie podawaj żadnych danych, zamiast tego wybierz odpowiedź, która poinformuje system, że nie masz zgody na ich podanie. W kolejnym okienku wybierz dodanie użytkownika nieposiadającego konta Microsoftu. Następne okienko to wybór nazwy użytkownika, hasła oraz podpowiedzi do niego.

Po zatwierdzeniu wrócisz do okienka z kontami. I teraz najlepsze: kliknij na utworzonym koncie lokalnym, wybierz opcję zmiany jego rodzaju i nadaj mu uprawnienia admina. Zatwierdź zmiany i gotowe.

16. Dopasuj kafelki

Po świeżej instalacji systemu otrzymujesz menu z kafelkami przyznanymi ci odgórnie. Jak to zmienić? Po prostu usuń te, które cię nie interesują, a dodaj bardziej praktyczne. Usuwanie odbywa się poprzez naciśnięcie prawego przycisku myszki na wskazanym i wybranie opcji odpięcia, zaś w celu dodania kafelka musisz wybrać aplikację z listy w menu Start i kliknąć na niej prawym przyciskiem myszki, a następnie wskazać opcję dodania do menu Start. Inna użyteczna opcja przy kafelkach to zmiana ich wymiaru: kafelek może być mały, średni lub duży. Dzięki temu przygotujesz sobie dokładnie takie menu, jakie jest ci potrzebne. Moja prywatna opinia? Najlepiej usunąć wszystkie:)

17. Usuń niepotrzebne elementy z autostartu i działające w tle

Czy naprawdę potrzebujesz zawsze uruchamiać Skype razem z systemem? Niestety, Windows 10 domyślnie uruchamia nie tylko komunikator, ale i wiele innych aplikacji, a ponadto mnóstwo programów, które zainstalujesz, jest nastawionych na start wraz z systemem.

Aby zmienić ten stan rzeczy, można użyć jednego z popularnych narzędzi do optymalizacji systemu (np. CCleaner) lub też wykonać działanie z poziomu Menadżera Zadań. Naciśnij równocześnie lewy Ctrl + lewy Alt + Delete, a następnie wybierz Menadżera Zadań i więcej szczegółów.

Teraz Przejdź do zakładki Start-up. Tu możesz wyłączyć aplikacje, które będą uruchamiać się wraz z systemem operacyjnym. Wystarczy wskazać wybraną i nacisnąć prawy przycisk myszki, a następnie wybrać opcję wyłączenia. Tak samo można je potem przywrócić do działania.

Przydatna uwaga: na tej stronie Microsoft udostępnia program, który podpowiada, jakie procesy i aplikacje są krytyczne do działania systemu. Dzięki temu można łatwiej namierzyć programy zbędne oraz zaśmiecające komputer i je usunąć lub zablokować – bez strachu o to, że zepsujemy system


Zobacz również