Jak poprawnie skonfigurować Apple CarPlay? [Poradnik + Wideo]

Posiadasz iPhone'a i nowoczesny samochód? Sprawdź, jak połączyć oba te elementy za pomocą Apple CarPlay.


Mało osób wie, że to wcale nie Android Auto, a CarPlay jako pierwsze pozwoliło na pełną integrację telefonu komórkowego z nowoczesnym samochodem.

Pierwsza wersja Apple CarPlay została udostępniona użytkownikom ponad 5 lat temu w październiku 2014 roku.

W zeszłym roku wraz z wprowadzeniem na rynek iOS'a w wersji 13 Apple CarPlay uzyskało znacząco zmodyfikowany interfejs oraz nowe funkcje, które uprzyjemniają i ułatwiają podróżowanie samochodem.

CarPlay w przeciwieństwie do Android Auto jest w pełni zintegrowane z systemem operacyjnym, dzięki czemu użytkownicy nie muszą instalować dodatkowych programów z App Store, a cała konfiguracja jest bardzo prosta. Należy pamiętać tylko o jednej, ale niezwykle ważnej rzeczy, którą zdradzimy w dalszej części poradnika.

Jakie elementy są niezbędne do działania Apple CarPlay?

Na samym początku należy upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne elementy, które pozwolą nam na używanie Apple CarPlay.

Są to trzy podstawowe rzeczy:

  • iPhone ze złączem Lightning - modele od iPhone'a 5 wzwyż z zainstalowanym systemem operacyjnym iOS 7.1 lub nowszym
  • Przewód kompatybilny z iPhone'm oraz samochodem (polecamy korzystać z kabli posiadających certyfikat MFI - Made for iPhone)
  • Samochód z systemem inforozrywki kompatybilnym z Apple CarPlay

Apple CarPlay po aktualizacji do iOS 13 oferuje zupełnie nowy wygląd, ale na szczęście posiadacze starszych modeli iPhone'a niekompatybilnych z iOS 13 nadal mogą korzystać z Apple CarPlay oferującego starszy typ interfejsu.

Aby sprawdzić wersję systemu operacyjnego iOS, pod kontrolą którego pracuje iPhone należy przejść do Ustawienia > Ogólne > To urządzenie ... > Oprogramowanie.

Konfiguracja Apple CarPlay

Proces konfiguracyjny, jak na Apple przystało nie jest skomplikowany. CarPlay jest wbudowane w system iOS i nie wymaga praktycznie żadnych czynności konfiguracyjnych. Niestety Apple nie ustrzegło się jednego błędu, który powoduje, że użytkownicy mają problem z połączeniem iPhone'a z systemem inforozrywki w samochodzie za pomocą Apple CarPlay. Sami kilkukrotnie borykaliśmy się z trudnościami w połączeniu iPhone'a z samochodem.

Aby poprawnie skonfigurować Apple CarPlay należy:

  • Uruchomić zapłon w samochodzie (zalecamy uruchomienie silnika) i poczekać, aż system inforozrywki się uruchomi
  • Podpiąć kompatybilny z autem i telefonem przewód USB (zalecamy kable wysokiej jakości) do gniazda w samochodzie
  • Odblokować urządzenie i podpiąć do przewodu USB wpiętego wcześniej w auto

Uwaga! iPhone podczas podłączania do samochodu musi być odblokowany i znajdować się na ekranie domowym. Jeżeli na telefonie uruchomiona będzie jakakolwiek aplikacja np. Ustawienia system inforozrywki nie będzie w stanie połączyć się z iPhone'm.

W zależności od rodzaju posiadanego samochodu konieczne może okazać się zaakceptowanie połączenia z telefonem w systemie inforozrywki. Stosowne informacje znajdują się w instrukcji obsługi dołączonej do pojazdu.

Poniżej umieszczamy film, w którym pokazujemy, jak skonfigurować Apple CarPlay, a także do czego można wykorzystać to rozwiązanie.