Jak poprawnie skonfigurować bezprzewodowe Apple CarPlay? [Poradnik]

Wybrane samochody obsługują już bezprzewodowe połączenie CarPlay. Na przykładzie najnowszego BMW 2 Gran Coupe pokazujemy, jak połączyć iPhone'a z autem bez korzystania z kabli.


Systemy infrozrywki w autach z roku na rok stają się coraz bardziej wyrafinowane. Obecność stacji multimedialnej z wbudowaną nawigacją, streamingiem muzyki oraz zestawem głośnomówiącym nikogo już nie dziwi. Tego typu elementy znajdziemy nawet w autach miejskich. Również systemy łączności samochód-smartfon takie, jak Android Auto oraz Apple CarPlay nie są niczym wyjątkowym. Technologia ta na rynku jest już od ponad pięciu lat i zdążyła wyewoluować.

Bezprzewodowy CarPlay

Bezprzewodowy CarPlay

Każdy, kto choć raz jeździł z Android Auto (sprawdź, jak skonfigurować) lub CarPlay (sprawdź, jak skonfigurować) wie, że podłączanie przewodu USB do smartfona oraz auta jest męczące, a na dodatek kabel zawsze plącze się w najmniej odpowiednich miejscach.

Warto wiedzieć, że wszystkie modele iPhone'a kompatybilne z CarPlay (od iPhone 5 wzwyż) oraz posiadające zainstalowanego iOS 9 lub nowszego są kompatybilne również z bezprzewodowym CarPlay. Nieco gorzej jest z pojazdami - na rynku pojawiają się dopiero pierwsze auta wyposażone w to rozwiązanie. Dodatkowo w przeważającej większości oferują one wbudowane ładowarki bezprzewodowe, które pozwalają uzupełnić stan akumulatora podczas korzystania z CarPlay.

Na przykładzie najnowszego BMW 220d Gran Coupe M Sport pokazujemy, jak połączyć naszego smartfona z systemem inforozrywki w samochodzie bez konieczności używania kabli.

BMW 220d Gran Coupe M Sport

BMW 220d Gran Coupe M Sport

Jakie elementy są niezbędne do działania bezprzewodowego Apple CarPlay?

Przed przystąpieniem do procesu łączenia smartfona z autem musimy upewnić się, że posiadamy kompatybilne urządzenia.

Zasadniczo potrzebujemy dwa elementy:

  • iPhone'a 5 lub nowszego z zainstalowanym systemem operacyjnym w wersji iOS 9 lub nowszym (iOS 13 dla nowego wyglądu CarPlay)
  • Auto kompatybilne z bezprzewodowym CarPlay

W przypadku łączności bezprzewodowej nie potrzebujemy kabla z certyfikatem MFI. Dobrze byłoby mieć jednak ładowarkę bezprzewodową, która zadba o stałe uzupełnianie stanu baterii. W przypadku, gdy samochód jej nie ma korzystanie z bezprzewodowego CarPlay przez dłuższy okres czasu rozładuje akumulator iPhone'a.

W celu sprawdzenia kompatybilności z bezprzewodowym CarPlay skontaktuj się z dealerem. Z pewnością Twoje auto musi mieć opcję przewodowej obsługi CarPlay. Często bezprzewodowy CarPlay aktywowany jest za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania.

Konfiguracja bezprzewodowego CarPlay

Proces bezprzewodowej konfiguracji Apple CarPlay jest bardzo prosty. Niestety różni się on mocno w zależności od posiadanego samochodu. W naszym przypadku łączyliśmy iPhone'a 11 z BMW 2 Gran Coupe wyposażonym w IDrive 7.

Aby poprawnie skonfigurować Apple CarPlay należy upewnić się, że telefon jest odblokowany, a samochód ma włączony zapłon (polecamy uruchomienie silnika).

Konfiguracja z wykorzystaniem kabla

Możemy skorzystać z kabla USB Typu A/C do Lightning, aby połączyć telefon z autem (iPhone mus być odblokowany i znajdować się na ekranie domowym). System inforozrywki powinien połączyć się w parę z iPhone i zaproponować łączność bezprzewodową. Opcja ta nie jest dostępna we wszystkich autach z bezprzewodowym CarPlay - szczegóły znajdziesz w instrukcji obsługi.

Konfiguracja bezprzewodowa

W celu bezprzewodowej konfiguracji CarPlay należy uruchomić Bluetooth w iPhone (Ustawienia > Bluetooth) oraz przejść do Apple CarPlay w systemie inforozrywki w aucie (szczegóły w znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu).

Ekran domowy IDrive

Ekran domowy IDrive

W przypadku BMW IDrive należy przejść do zakładki APPS.

Uruchamianie CarPlay w BMW IDrive

Uruchamianie CarPlay w BMW IDrive

Po wybraniu Apple CarPlay musimy potwierdzić wskazówki.

Zezwolenia niezbędne do działania CarPlay

Zezwolenia niezbędne do działania CarPlay

W kolejnym kroku powinniśmy poczekać, aż auto znajdzie nasze urządzenie.

Wyszukiwanie iPhone'a

Wyszukiwanie iPhone'a

Wybieramy naszego iPhone'a i czekamy.

Znaleziony iPhone kompatybilny z bezprzewodowym CarPlay

Znaleziony iPhone kompatybilny z bezprzewodowym CarPlay

Auto nawiąże łączność ze telefonem.

Łącznie z iPhone

Łącznie z iPhone

Na telefonie musimy zezwolić na połączenie z samochodem.

Uwierzytelnianie połączenia za pośrednictwem kodu PIN

Uwierzytelnianie połączenia za pośrednictwem kodu PIN

Łączenie iPhone'a z systemem inforozrywki IDrive w BMW

Łączenie iPhone'a z systemem inforozrywki IDrive w BMW

Dodatkowo możemy pozwolić na synchronizację kontaktów (jest to opcja dodatkowa).

Zezwolenie na przekazanie kontaktów do systemu inforozrywki w samochodzie

Zezwolenie na przekazanie kontaktów do systemu inforozrywki w samochodzie

Po chwili powinniśmy zobaczyć interfejs CarPlay na systemie inforozrywki w pojeździe.

Interfejs CarPlay

Interfejs CarPlay

To wszystko, co trzeba zrobić, aby skonfigurować bezprzewodowe CarPlay. Po połączeniu w dalszym ciągu możemy korzystać z interfejsu w telefonie. Istnieje możliwość szybkiego włączenia nawigacji z poziomu smartfona, a całość pojawi się na CarPlay. Dodatkowo po sparowaniu możemy umieścić telefon w ładowarce bezprzewodowej.

iPhone oraz CarPlay bez wykorzystania kabla

iPhone oraz CarPlay bez wykorzystania kabla

Od teraz za każdym razem po uruchomieniu samochodu połączy się on automatycznie z iPhone'm za pośrednictwem bezprzewodowego CarPlay.

Zobacz, jak skonfigurować przewodowe Apple CarPlay.