Jak powrócić do poprzedniej wersji systemu Windows 10?

Czy możesz powrócić do starszego systemu Windows lub wcześniejszej wersji Windowsa 10? Odpowiadamy na pytania dotyczące downgrade'u Windowsa.


System Windows 10 dostępny jest na rynku od lipca 2015 roku. Od niespełna cztery lata znacząca większość nowych komputerów PC i laptopów (z wyjątkiem Chromebook'ów i komputerów od Apple) sprzedawana jest z preinstalowanym Windowsem 10. Można oczywiście kupić komputer bez systemu lub z systemem Linux, ale takie sytuacje to wyjątki.

Źródło: microsoft

Źródło: microsoft

Znacząca część urządzeń działających pod kontrolą Windowsa 10 to także urządzenie, które zostały zaktualizowane z poprzednich edycji systemu operacyjnego. Przypominamy, że każdy komputer, który posiada licencję na system Windows 7 lub 8 mógł być za darmo zaktualizowany do odpowiedniej wersji systemu Windows 10.

Windows 10 wprowadził wiele zmian względem poprzednich edycji i w porównaniu do nich jest stale udoskonalany - otrzymuje dwie aktualizacje rozwojowe w ciągu roku i niezliczoną ilość poprawek pomiędzy nimi. Dodatkowo ilość urządzeń, które pracują pod kontrolą tego systemu sprawia, że nie na każdym urządzeniu wszystko działa tak, jak powinno. Najczęściej są to drobnostki, ale znamy również poważniejsze problemy związane z aktualizacjami systemu Windows. Przy okazji jednej z nich urządzenie hybrydowe 2 w 1 firmy HP przestało współpracować z dedykowaną klawiaturą i myszą na Bluetooth. Pomocny był powrót do poprzedniej kompilacji (wersji) systemu Windows.

Wyjaśniamy, jakie jakie są możliwości powrotu do poprzednich wersji systemu Windows 10 oraz czy możesz zainstalować z powrotem którąś ze starszych edycji systemu np. Windows'a 7 lub 8.1.

Czy mogę powrócić do poprzedniej wersji systemu Windows?

Czysto teoretycznie TAK. Microsoft oferuje opcję powrotu do poprzedniej wersji systemu operacyjnego Windows 10.

Znajdziesz ją w Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Odzyskiwanie.

Opcja ta jest jednak aktywna tylko przez okres do 10 dni po zainstalowaniu głównej aktualizacji systemu Windows. Później nie będziesz mógł jej aktywować.

W przypadku, gdy posiadasz nowo zainstalowany system Windows, który nie został jeszcze zaktualizowany do kolejnej wersji (oznaczane są one czterema liczbami - rokiem oraz miesiącem, kiedy ukończono pracę nad daną aktualizacją) nie będziesz mógł skorzystać z tej opcji. Pojawi się ona, gdy zaktualizujesz swój system z wersji 1809 do wersji 1903, która ukaże się jeszcze w tym miesiącu.

Gdy będziesz chciał przywrócić system do poprzedniej kompilacji musisz wybrać Rozpocznij w sekcji Wróć do poprzedniej kompilacji.

W przypadku, gdy ta opcja nie będzie dostępna dla Twojego komputera w tej sekcji ustawień znajdziesz jedynie możliwość reinstalacji systemu operacyjnego Windows.

Istnieją również inne możliwości odinstalowania ostatnio zainstalowanych aktualizacji.

Przejdź do ustawień Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Wyświetl historię aktualizacji > Odinstaluj aktualizacje.

Przejście do tej opcji spowoduje otwarcie starego Panelu sterowania i wyświetlenie listy aktualizacji, które zostały zainstalowane w ostatnim czasie. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie określić, która aktualizacja jest przyczyną Twoich problemów z komputerem, ale są one uporządkowane według daty instalacji, więc będziesz w stanie oszacować, która aktualizacja może powodować problemy. Odinstaluj ją i sprawdź, czy wszystko wróciło do normy.

Czy mogę powrócić do Windowsa 8.1 lub 7?

Prawdopodobna odpowiedź brzmi NIE. Jeżeli kupiłeś komputer PC lub laptopa z preinstalowanym Windowsem 10 nie będziesz mógł zainstalować Windowsa 7 lub 8.1 bez zakupu oddzielnego klucza licencyjnego i instalacji systemu na nowo. Takie rozwiązanie spowoduje jednak utratę wszystkich plików, aplikacji oraz ustawień. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie musisz wykonać kopię zapasową wszystkich Twoich danych. Dodatkowo nie wszystkie nowe komputery projektowane do współpracy z systemem Windows 10 będą odpowiednio działały ze starszymi systemami operacyjnymi od Microsoft. Bardzo możliwe, że producent nie napisał odpowiednich sterowników.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Jeżeli dopiero niedawno zaktualizowałeś system Windows 10 przechodząc z Windowsa 7 lub 8.1 w ciągu 10 dni możesz powrócić do starszego systemu operacyjnego. Opcję tą znajdziesz w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie.

Prawdopodobnie nawet, jeżeli zaktualizowałeś komputera z systemu Windows 7 lub 8,1 do Windowsa 10 to zrobiłeś to już dawno temu. W takim przypadku możesz zainstalować system od nowa używając klucza licencyjnego. Możesz także poszukać partycji RECOVERY lub opcji odzyskiwania na dysku. Możliwe, że w raz z laptopem otrzymałeś płyty DVD, na których znajdziesz instalator systemu, z którym zakupiłeś komputer z niezbędnymi do pracy sterownikami.

Jak przywrócić Windows 10 do stanu fabrycznego?

Możesz przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego przechodząc do Ustawień > Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie. Wybierz opcję Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego. Możesz zdecydować się na usunięcie wszystkich plików, aplikacji i ustawień lub samą reinstalacje systemu, która nie powinna usnąć Twoich plików.