Jak prawidłowo ustawić komputerowe stanowisko pracy?

13 listopada w centrum prasowym PAP odbyła się prezentacja wyników drugiej edycji badań bezpieczeństwa i ergonomiczności komputerowych stanowisk pracy Ergotest. Mimo niedużej poprawy w stosunku do roku ubiegłego, wciąż wielu pracowników pracuje w warunkach sprzyjających utracie zdrowia.

Wg raportu zaledwie 2% stanowisk biurowych w Polsce to w pełni bezpieczne miejsca pracy (w zeszłym roku ta wartość był o połowę mniejsza). 47% spełnia wymogi ergonomii częściowo ( w zeszłym roku 42%), a 51% zdecydowanie je narusza. Według Marcina Babskiego z Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP lepsze wyniki badania spowodowane są wzrostem świadomości problemu u pracowników i pracodawców. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia, gdyż ogólna sytuacja wygląda źle.

Punktem kulminacyjnym konferencji była prezentacja prawidłowego ustawienia stanowiska komputerowego, poprowadzona przez Joannę Kamińską z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Mogliśmy zobaczyć jak prawidłowo stanowisko oraz na co zwracać szególnie uwagę podczas pracy stacjonarnej. Całą prezentację możecie obejrzeć tu

Na stronie www.ergotest.pl każdy internauta może samodzielnie sprawdzić jakość swojego stanowiska pracy za pomocą ankiety internetowej. W tegorocznej edycji badań wzięło udział 8306 respondentów. Ankieta przygotowaneo w konsultacji ze specjalistami z Polskiego Stowarzyszenia pracowników Służby BHP oraz Instytutu Medycyny pracy w Łodzi.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: