Jak przedłużyć życie baterii w laptopie?

Wszyscy chcemy, by nasze laptopy pracowały jak najdłużej na baterii. Problem w tym, że komputerowe akumulatory dość szybko się zużywają. Czy wyjmowanie baterii z laptopa (gdy korzystamy głównie z zasilania sieciowego) przedłuży jej życie?

Bateria w laptopie

Jeżeli rzadko wychodzimy, a nasz laptop najczęściej podpięty jest do sieci elektrycznej w naszym domu, powinniśmy wyjąć baterię.

Dlaczego bateria nie powinna być w laptopie?

Dlaczego zasilanie z gniazdka szkodzi naszej laptopowej baterii? Ciepło z pracującego komputera może skrócić życie naszej baterii, nie mówiąc już o niektórych źle zaprojektowanych laptopach, które niepotrzebnie ładują i rozładowują baterię, podczas gdy są podłączone do gniazdka elektrycznego. Oczywiście wyjmowanie baterii, a potem jej wkładanie nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem, gdyż wtedy za każdym razem, gdy chcemy wyjść musimy nie tylko włożyć baterię, ale ją też doładować. A to trwa kilka godzin...

Zobacz również:

  • 5 porad, jak dbać o sprzęt elektroniczny podczas upałów
  • Jak wydłużyć czas pracy na baterii w Apple Watch Series 7? [PORADNIK]

Kto powinien wyjmować baterię z laptopa?

Najlepiej będzie oczywiście, gdy wyjmiemy baterie z naszego laptopa. Ale kto tak naprawdę ma tyle samozaparcia do tej procedury? Dlatego polecam wyjmować baterię tylko i wyłącznie tym, którzy bardzo rzadko wychodzą z laptopem z domu. Poza tym jest jeszcze jeden problem z wyjętą baterią. Gdy wyłączą nam prąd, włożona i naładowana bateria pozwoli nam popracować jeszcze na laptopie. Kiedy będzie wyjęta i rozładowana, wtedy będziemy musieli po prostu poczekać na włączenie prądu przez elektrownię.

Wyjmować czy nie wyjmować - oto jest pytanie...

Co wolicie? Pomęczyć się z wkładaniem i wykładaniem baterii i mieć ją na dłużej, czy też nie wyjmować jej, ale liczyć się z potrzebą szybszej wymiany na nową?

Przy okazji zobacz też 10 sposobów na wydłużenie czasu pracy baterii w smartfonie.