Jak przeglądać sieć anonimowo na Androidzie?

Pokazujemy Ci różne aplikacje i ustawienia, które pomogą Ci pozostać anonimowym przeglądając sieć w systemie Android.


Możesz tego nie odczuwać, ale prawda jest taka, że przeglądając sieć na urządzeniu mobilnym możesz być monitorowany przez wiele podmiotów. Możliwe, że robi to Twój dostawca internetu ISP lub firmy, które będą chciały reklamować swoje produkty na podstawie Twoich zainteresowań.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Aby zapobiec temu działaniu przedstawiamy kilka sposobów, abyś mógł być niezauważalny podczas przeglądania sieci na urządzeniu z systemem Android.

Prywatne przeglądanie nie do końca jest prywatne

Najbardziej logicznym posunięciem jest uruchomienie przeglądarki w trybie incognito (prywatnym). W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć program, który nie oferuje tego trybu. Niestety, ale nie jest on taki bezpieczny, jak mogłoby Ci się wydawać.

Podczas, gdy Twoje wyszukiwania i to, co przeglądałeś w sieci nie będzie zapisywana na Twoim telefonie lub tablecie z systemem Android, to wszystkie te dane nadal będą doskonale widoczne dla Twojego dostawcy usług internetowych ISP, stron internetowych, które odwiedzasz lub Twojego pracodawcy, jeżeli korzystasz z internetu w pracy.

Dodatkowo wszystkie pliki, które pobierzesz do urządzenia korzystając z trybu incognito pozostaną w folderze pobierania nawet po zakończeniu przeglądania w trybie incognito, więc będziesz musiał je usunąć ręcznie - o ile o tym nie zapomnisz.

Jeżeli chcesz zachować prywatność tylko w stosunku do rodziny lub innych osób korzystających z tego samego urządzenia co Ty, to tryb incognito lub przeglądanie prywatne jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcesz przeglądać sieć naprawdę anonimowo musisz skorzystać z usługi VPN. Sprawdź nasz ranking najlepszych usług VPN w 2019 roku.

VPN = prywatne przeglądanie sieci

VPN tworzy bezpieczny i zaszyfrowany tunel, za pomocą którego łączysz się z Internetem. Sprawia to, że jest praktycznie niemożliwe, aby ktokolwiek z zewnątrz mógł dowiedzieć się lub podejrzeć, co właśnie przeglądasz.

Istnieje wiele doskonałych płatnych usług VPN, z których możesz skorzystać, a także kilka darmowych alternatyw. Szczegółowych informacji dowiesz się czytając nasz ranking usług VPN na 2019 rok.

Nie polecamy korzystania z bezpłatnych rozwiązań z wielu względów i wbrew pozorom ograniczona prędkość nie jest główną wadę darmowych usług VPN.Musisz wiedzieć, że niektóre darmowe usługi sprzedają Twoją historię przeglądania.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Jak włączyć tryb prywatny w przeglądarce?

Jeżeli nie chcesz lub nie potrzebujesz korzystać z usług VPN, ale chcesz zwiększyć Twoją prywatność oto, co musisz zrobić, aby włączyć tryb prywatny lub okno incognito w przeglądarce internetowej w systemie Android.

Chrome

Zaczynamy od przeglądarki Google Chrome, ponieważ jest ona preinstalowana na większości urządzeń wyposażonych w system operacyjny Android. Na dodatek to najpopularniejsza przeglądarka sieciowa na świecie.

Aby uruchomić tryb incognito w Chrome:

  • Naciśnij trzy kropki znajdujące się w prawym górnym rogu ekranu
  • Wybierz opcję karta incognito

Pamiętaj, że w trybie incognito w przeglądarce Google Chrome ze względu bezpieczeństwa nie będziesz mógł wykonać zrzutu ekranu.

Microsoft Edge

Mogłeś o tym nie wiedzieć, ale przeglądarka Microsoft Edge, która jest domyślnie preinstalowana w systemie Windows 10 posiada również swoją wersję na urządzenia mobilne z system Android.

Aby uruchomić tryb incognito, który w przeglądarce Microsoft Edge nazywa się InPrivate musisz:

  • Dotknąć trzech kropek znajdujących się w prawym dolnym rogu
  • Wybrać opcję Nowa karta InPrivate

Firefox Focus

Firefox również posiada klasyczny tryb prywatny. Mimo to zalecamy pobranie innej wersji przeglądarki - Firefox Focus. Focus to prywatna przeglądarka od Mozilli, która pozostaje w trybie prywatnym przez cały czas. Na dodatek jest świetnie dostosowana do obsługi urządzeń z wyświetlaczami ultrapanoramicznymi, jak np. testowana przez nas Xperia 10 Plus oraz posiada intuicyjny interfejs.

Która przeglądarka dla systemu Android jest najbezpieczniejsza?

Podczas, gdy większość przeglądarek, które dobrze znasz i z których korzystasz posiada dodatkowy tryb incognito lub prywatny istnieją przeglądarki, które są budowane od podstaw, aby zapewnić jak najwyższy poziom prywatności i anonimowości użytkownika w sieci.

StartPage jest jedną z ciekawszych przeglądarek zbudowanych od podstaw z myślą o bezpieczeństwie. Posiada ona politykę prywatności, która ma gwarantować brak gromadzenia danych przez twórców, co oznacza, że przeglądarka nie przechowuje żadnych informacji o Tobie, w tym adresów IP, które powalają Cię śledzić.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Dodatkowo StartPage oferuje dodatkowe zabezpieczenie za pomocą szyfrowania SSL, dzięki czemu Twój dostawca usług internetowych ISP nie będzie wiedział, czego szukasz w sieci.

Przeglądarka StartPage jest całkowicie darmowa. Dzięki niej w szybki i darmowy sposób możesz zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa.

Inne dobre alternatywy to: Orot: Tor dla systemu Android, który posiada wbudowany w aplikację VPN, Ghostery lub DuckDuckGo.