Jak przeinstalować system, nie formatując twardego dysku

Im dłużej używamy Windows, tym więcej śmieci zbiera się w różnych miejscach systemu. Najczęściej są to pozostałości po instalowanych i usuwanych programach. Po pewnym czasie widoczna staje się dolegliwość trapiąca nasz system: coraz częstsze występowanie błędów, zawieszające się aplikacje i mała wydajność komputera.


Im dłużej używamy Windows, tym więcej śmieci zbiera się w różnych miejscach systemu. Najczęściej są to pozostałości po instalowanych i usuwanych programach. Po pewnym czasie widoczna staje się dolegliwość trapiąca nasz system: coraz częstsze występowanie błędów, zawieszające się aplikacje i mała wydajność komputera. W końcu pozostaje tylko jedno rozwiązanie - należy usunąć, a następnie ponownie zainstalować system operacyjny.

Jak przeinstalować system, nie formatując twardego dysku

Teraz dobra wiadomość! Często powyższa operacja jest możliwa do wykonania bez formatowania twardego dysku. Trzeba usunąć jedynie system operacyjny, pozostawiając wszystkie dane i aplikacje (do pewnego stopnia) nietknięte. I jeszcze tylko dwie uwagi. Po pierwsze, nie warto rozpoczynać reinstalacji systemu, gdy brakuje czasu - taka operacja może zająć nam nawet cały dzień. Po drugie - aby uniknąć przypadkowego skasowania ważnych danych, należy przeczytać cały artykuł, zanim rozpocznie się zmianę systemu.

1. Przygotuj potrzebne narzędzia

Najważniejszy jest bez wątpienia CD-ROM z wersją instalacyjną Windows. Oprócz tego potrzebne będą także krążki i dyskietki z instalacjami wszystkich aplikacji. Jeżeli zainstalowałeś najnowszy system jako "upgrade" poprzedniego, potrzebne będą także nośniki z instalacją starego systemu.

2. Sporządź kopię zapasową folderu Windows

Skoro nie formatujemy dysku, możemy jego część wykorzystać jako przechowalnię tymczasowej kopii folderu Windows. Jeżeli brakuje miejsca, należy skopiować najważniejsze pliki (patrz tabela).

3. Zapisz ustawienia

Przejdź do Start éUstawienia éPanel sterowania. Uruchom te pozycje, które uważasz za ważne i zanotuj ich ustawienia. Które są ważne? Chociażby Ekran, Opcje internetowe, Modemy, Sieć i Hasła. Jak wybrać inne znaczące pozycje? Najlepiej kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem. Jeżeli np. jesteś jedynym użytkownikiem komputera i nie jesteś włączony do sieci, nie zawracaj sobie głowy Siecią i Hasłami.

Jeśli używasz modemu, przejdź do Start éProgramy éAkcesoria éKomunikacja é Dial-Up Networking. Kliknij prawym przyciskiem myszy używane połączenie dial-up i wybierz Właściwości. Zanotuj wszystkie ustawienia.

4. Przygotuj dyskietkę startową

Dysk startowy jest jedną z kilku rzeczy, które zawsze powinny znajdować się pod ręką. Jeśli dotychczas go nie miałeś, nadszedł czas, aby nadrobić zaległości.

Jeżeli pracujesz w Windows 98, przygotowanie dyskietki startowej jest prostym zadaniem. Wybierz Start éUstawienia éPanel sterowania. Dwukrotnie kliknij pozycję Dodaj/Usuń programy. W nowym oknie przejdź na zakładkę Dysk startowy, kliknij przycisk Utwórz dysk i postępuj dalej zgodnie z kolejnymi instrukcjami.

W Windows 95 utworzenie dyskietki startowej wymaga nieco więcej zabiegów, gdyż standardowo tworzony dysk startowy nie zawiera sterowników napędu CD-ROM. Oto instrukcja, krok po kroku, jak utworzyć dobry dysk startowy w Windows 95:

a) Utwórz dysk startowy za pomocą standardowej procedury (polecenie Formatuj z opcją Kopiuj pliki systemowe).

b) Użyj Notatnika, aby otworzyć plik Windows\ Dosstart.bat, a następnie zapisz go jako a:autoexec.bat. Po zapisaniu poszukaj linii z tekstem mscdex.exe i usuń wszystko przed tą linią (pierwszym słowem w linii powinno być "mscdex.exeÓ). Zapisz plik.