Jak przeinstalować system operacyjny macOS na MacBook, iMac, Mac? [PORADNIK]

Apple posiada dodatkową opcję przywrócenia systemu, która wymaga połączenia z siecią. Sprawdź, jak przywrócić MacBooka i inne komputery Apple do ustawień fabrycznych.

Źródło: MacRumors.com

iMac 27 i MacBook Pro 13 z macOS Big Sur

iMac 27 i MacBook Pro 13 z macOS Big Sur

W przypadku wymiany dysku na nowy, która dotyczy głównie starszych komputerów Apple lub sformatowaniu dysku, komputery Mac posiadają opcję łatwego przywrócenia systemu operacyjnego z sieci. Możesz ją wykorzystać także w przypadku sprzedaży starego komputera lub gdy planujesz wysłać go do serwisu, aby usunąć pliki osobiste i przywrócić komputer do ustawień fabrycznych. Narzędzie macOS Recovery zostało po raz pierwszy wprowadzone w Mac OS X 10.7 Lion.

Czym jest tryb odzyskiwania systemu macOS?

Tryb odzyskiwania systemu macOS to zestaw narzędzi uruchamiany niezależnie od systemu operacyjnego. Posiada funkcjonalność odtworzenia backupu Time Machine, ponownej instalacji macOS, dostępu do narzędzi dyskowych oraz uproszczonej wersji przeglądarki Safari. Domyślnie jest zainstalowany na dysku i zajmuje jego małą niewidoczną (ukrytą) część, jednak nawet w przypadku sformatowania dysku, komputery Mac są w stanie pobrać tryb odzyskiwania systemu macOS z serwerów Apple po podłączeniu urządzenia do Internetu.

Zobacz również:

 • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
 • MacOS: Jak ustawić planowane włączanie i wyłączanie w Twoim Macu?
 • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]

Tryb odzyskiwania systemu macOS dostępny jest na komputerach Mac z procesorami Intel oraz Apple.

Jak uruchomić tryb odzyskiwania systemu macOS?

Instrukcja uruchamiania trybu odzyskiwania systemu macOS jest zależna od procesora, jaki znajduje się w naszym komputerze Mac.

Aby sprawdzić, jaki procesor posiada Twój komputer wystarczy nacisnąć logo Apple i przejść do Ten Mac. W sekcji procesor wyświetli się układ Intel lub Apple. Jeżeli nie możesz uruchomić komputera na obudowie znajdziesz numer modelu AXXXX. Wyszukaj go w Internecie, aby dowiedzieć się, jaki procesor znajduje się w Twoim Macu.

Na komputerach z procesorem Intel należy wykonać następujące kroki:

 • Wyłącz komputer.
 • Uruchom komputer i natychmiast przytrzymaj klawisze Command oraz R. Mac uruchomi tryb odzyskiwania systemu, a jeżeli wykryje, że nie ma zainstalowanej partycji pokaże wirującą kulę ziemską i poprosi o połączenie z siecią Wi-Fi.
 • Komputer rozpocznie pobieranie z sieci i pokaże pasek stanu. Po zakończeniu pobierania uruchomi tryb odzyskiwania.

Na komputerach z procesorem Intel należy wykonać następujące kroki:

 • Wyłącz komputer.
 • Włącz komputera i trzymaj przycisk zasilania (Touch ID) do momentu wyświetlenia okna opcji uruchamiania.
 • Wybierz ikonę Opcje z kołem zębatym.

Reinstalacja z wymazaniem danych

Większość użytkowników przy reinstalacji chce się pozbyć wszystkich danych. W tym celu przed przystąpieniem do procesu instalacji nowej kopii macOS należy wymazać (sformatować) dysk wbudowany w komputer macOS.

W tym celu w trybie odzyskiwania należy uruchomić Narzędzie dyskowe.

Narzędzie dyskowe w trybie odzyskiwania macOS

Narzędzie dyskowe w trybie odzyskiwania macOS

W kolejnym kroku wybieramy dysk Macintosh HD (nazwa może być inna, jeżeli ją wcześniej zmieniliśmy) i klikamy Wymaż na pasku narzędzi. W kolejnym kroku możemy zmienić nazwę i format plików (domyślnie APFS). Klikamy wymaż i czekamy, aż dysk zostanie sformatowany.

Wymazywanie dysku (format) w Narzędziu dyskowym

Wymazywanie dysku (format) w Narzędziu dyskowym

Po zakończeniu tego procesu możemy powrócić do trybu odzyskiwania zamykając narzędzie dyskowe i przystąpić do reinstalacji systemu operacyjnego macOS.

Jak zainstalować macOS używają trybu odzyskiwania?

Jak przeinstalować system operacyjny macOS na MacBook, iMac, Mac? [PORADNIK]

Z narzędzi macOS wybierz "Zainstaluj ponownie macOS" (w angielskim recovery Reinstall macOS) - opcja ta powoduje zainstalowanie najnowszego systemu macOS. W przypadku, gdy komputer nie obsługuje najnowszej wersji systemu macOS zainstalowana zostanie ostatnia kompatybilna wersja.

Tryb odzyskiwania systemu macOS na komputerze z procesorem Apple M1

Tryb odzyskiwania systemu macOS na komputerze z procesorem Apple M1

Dalej postępuj zgodnie z wskazówkami kreatora instalacji systemu.

Instalator macOS Big Sur

Instalator macOS Big Sur

Jak przeinstalować macOS Monterey za pomocą nowej opcji Erase Mac?

Idąc w ślady iPhone'a i iPada, komputery Mac z układem Apple Silicon oraz Intel T2 (modele z lat 2017-2020) otrzymały zupełnie nowy sposób na przywrócenie ich do ustawień fabrycznych. Ponieważ pamięć masowa Mac'ów ze wspomnianymi układami jest zawsze szyfrowana, system jest natychmiast i bezpiecznie "wymazywany" przez zniszczenie kluczy szyfrujących.

Nie tylko skutecznie usuwa to wszystkie dane użytkownika i zainstalowane przez niego aplikacje z komputera Mac bez konieczności ponownej instalacji systemu macOS, ale także wylogowuje Apple ID, usuwa odciski palców Touch ID, listę dokonanych zakupów w App Store i wszystkie pozycje Apple Wallet, a także wyłącza funkcję aplikacji Znajdź i Activation Lock, co znacznie ułatwia przywrócenie komputera Mac do nowych ustawień fabrycznych.

Oto, jak przeprowadzić cały proces:

 1. Zanim jednak przystąpisz do przeinstalowania systemu, jeszcze raz przypominamy - koniecznie stwórz kopię zapasową za pomocą Time Machine.
 2. W systemie macOS kliknij logo Apple na pasku menu i wybierz Preferencje systemowe.
 3. Kliknij opcję Uaktualnienia w panelu preferencji systemowych.
  Źródło: MacRumors.com

  Źródło: MacRumors.com

 4. Zezwól na połączenie z serwerami Apple, a następnie kliknij Uaktualnij teraz, aby pobrać instalator macOS Monterey. W trakcie pobierania instalatora możesz nadal korzystać z komputera Mac. Gdy instalator zostanie pobrany, pojawi się specjalny komunikat. Zatwierdź instalację nowego systemu i poczekaj na jej zakończenie.
  Źródło: MacRumors.com

  Źródło: MacRumors.com

 5. Po ponownym uruchomieniu komputera Mac w trybie Monterey, ponownie kliknij logo Apple na pasku menu i wybierz Preferencje systemowe.
 6. Następnie wybierz z paska menu Preferencje systemowe -> Wymaż całą zawartość i ustawienia.
  Źródło: MacRumors.com

  Źródło: MacRumors.com

 7. Wprowadź hasło administratora w oknie dialogowym Erase Assistant i kliknij przycisk OK.
 8. Zwróć uwagę na wszystkie ustawienia, dane, nośniki i inne elementy, które zostaną usunięte. Kliknij przycisk Kontynuuj, jeśli jesteś pewien.
  Źródło: MacRumors.com

  Źródło: MacRumors.com

 9. Kliknij przycisk, aby wylogować się z Apple ID, a następnie kliknij polecenie Wymaż całą zawartość i ustawienia.
  Źródło: MacRumors.com

  Źródło: MacRumors.com

 10. Pozostaw proces wymazywania do zakończenia. W trakcie tego procesu komputer Mac może się uruchomić ponownie więcej niż jeden raz, po czym może zostać wyświetlony monit o aktywowanie komputera Mac przez sieć Wi-Fi.
 11. Po zakończeniu procesu, na ekranie komputera Mac zobaczysz komunikat "hello", informujący, że Asystent konfiguracji jest gotowy. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, a jeśli chcesz, po pojawieniu się takiej opcji wybierz migrację danych z kopii zapasowej Time Machine.
  Źródło: MacRumors.com

  Źródło: MacRumors.com

Aktualizacja: 20 lipca 2022 10:38
Aktualizacja: 14 stycznia 2021 12:02

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: