Jak przekształcić Windows 7 w serwer multimediów

Windows 7 i Windows Media Player potrafią przekształcić domowy komputer w serwer, który będzie udostępniał innym pecetom w sieci zapisane na dysku multimedia. Po odpowiedniej konfiguracji dostęp do prywatnej biblioteki plików audio i wideo można uzyskać także przez Internet. Zobacz, jak skonfigurować przesyłanie strumieni multimedialnych


Dowolna wersja Windows 7 może stać się domowym serwerem multimediów. Wystarczy odpowiednio skonfigurować i użyć wbudowanego przez Microsoft w system odtwarzacza - Windows Media Playera. Dzięki temu rozwiązaniu możesz w domowej sieci skonfigurować peceta, który będzie udostępniał innym urządzeniom strumienie audio i wideo.

1. Włączanie przesyłania strumieniowego

Uruchom Media Playera, przejdź do sekcji Biblioteka, a następnie rozwiń menu Strumień i kliknij polecenie Włącz przesyłanie strumieniowe multimediów. Kliknij przycisk Włącz przesyłanie strumieniowe multimediów. Innym rozwiązaniem jest otworzenie Panelu sterowania i kliknięcie kolejno Sieć i Internet, Centrum sieci i udostępniania oraz Opcje przesyłania strumieniowego. Jeżeli konto użytkownika, z którego korzystasz nie ma uprawnień administratora Windows poprosi cię o podanie hasła.

Zobacz również:

  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość
  • Windows 10 otrzyma Media Player z... Windows 11
Jak przekształcić Windows 7 w serwer multimediów

Windows Media Player – włączanie strumieni multimedialnych

2. Konfiguracja udostępnianych strumieni

Aby skonfigurować parametry udostępniania wróć do okna Windows Media Playera, ponownie rozwiń menu Strumień i wybierz Więcej opcji przesyłania strumieniowego. Możesz w tym miejscu zmienić wyświetlaną nazwę biblioteki mediów oraz zmodyfikować sposób udostępniania oraz uprawnienia. Jeżeli klikniesz Zablokuj wszystko strumienie multimedialne zostaną wyłączone. Przycisk Sieć lokalna służy do zdefiniowania, lokalizacji z jakich urządzenia mają być widoczne. Kliknij łącze Dostosuj w polu Program multimedialne na tym komputerze. Domyślne ustawienia powodują udostępnienie wszystkich typów multimediów. Zmienisz to usuwając zaznaczenie przy opcji Użyj ustawień domyślnych.

3. Klasyfikacja treści i uprawnień

Aby publikować tylko najbardziej wartościowe nagrania możesz skorzystać z systemu ocen gwiazdkowych. Wybierz polecenie Tylko w sekcji Wybierz klasyfikacje w formie gwiazdek i na liście poniżej określ, które pliki mają być dostępne. Zaznacz opcję Tylko w sekcji Wybierz klasyfikacje rodzicielskie i poniżej określ typy publikowanych multimediów, stawiając odpowiednie zaznaczenia na liście. W podobny sposób możesz określić uprawnienia dla wszystkich urządzeń w sieci (lokalny Media Player, dla którego określiłeś przed chwilą prawa jest traktowany właśnie, jak jedno z urządzeń). Aby skorzystać z zasobów, otwórz Windows Media Playera na dowolnym komputerze w sieci i w oknie bibliotek kliknij Inne biblioteki.

Jak przekształcić Windows 7 w serwer multimediów

Domowe multimedia mogą być również dostępne przez Internet

4. Udostępnianie bibliotek przez Internet

Strumienie multimediów mogą być dostępne również przez Internet. Dzięki temu posłuchasz swojej ulubionej muzyki zapisanej na domowym komputerze nawet wtedy, gdy jesteś na wyjeździe. Aby włączyć taką funkcję kliknij w oknie Windows Media Playera polecenie Strumień i wybierz Zezwalaj da dostęp przez Internet do domowych multimediów. Kliknij Połącz identyfikator Online oraz Dodaj dostawcę identyfikatorów online¬. Wybierz dostawcę i zarejestruj się. Użyj komendy Połącz identyfikator trybu online i połącz wybranego wcześniej dostawcę z lokalnym kontem użytkownika. Wróć do okna udostępniania i kliknij Zezwól na dostęp przez Internet do domowych multimediów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: